ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Втора национална конференција за проектен и IT менаџмент во Скопје

Kонференцијата која минатата година беше распродадена за рекордно брзо време ни доаѓа повторно оваа година во унапредена форма. Засега, темите откриваат уште еден возбудлив собир на најголемите експерти и професионалци од оваа индустрија. На 24 април во City Hall ќе се дискутира за идни трендови, на актуелни теми, ќе се …

Повеќе »

Пијаното на Џон Ленон продадено за 575.000 долари

На аукција, за нешто повеќе од 500 илјади долари зе продаде пијаното на еден од основачите на “Битлси” Џон Ленон. Продажбата беше организирана од Gotta Have Rock and Roll кои имаат седиште во Њу-Џерси. Првично експертите оцениле дека пијаното вреди помеѓу 800 илјади долари и 1,2 милиони долари. На крајот …

Повеќе »

Понеделник, вториот ден на Велигден според православниот календар е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 29 април 2019 година (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.       Истовремено, Министерството за труд и …

Повеќе »

Премиерот Заев од Шуто Оризари: Заедно со иницијативите на компании донатори реализираме подобра инфраструктура за достојни услови за граѓаните во ромските населби

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со вицепремиерот и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски вчера беше во посета на општина Шуто Оризари каде што остварија средба со градоначалникот Курто Дудуш, а потоа заедно со пратеникот Самка Ибраимовски се упатија во обиколка и разгледување на еден …

Повеќе »

Повеќе од 60 издавачи од Северна Македонија, Унгарија, Србија, Косово, Албанија, Данска се дел од 31-то издание на Меѓународниот саем на книгата

Повеќе од 60 издавачи од Северна Македонија, Унгарија, Србија, Косово, Албанија, Данска се дел од 31-то издание на Меѓународниот саем на книгата кој ќе се одржува од 8 до 14 мај во ВИП Арена Борис Трајковски. Во соработка со Скопски Саем, Унгарија и унгарската книжевност ќе бидат во фокусот на …

Повеќе »

Катја нѝ покажа дека треба да веруваш и сакаш, а Ладна ни потврди дека сè уште се вреднува и наградува трудот

Семејството Календар ни раскажа за неверојатното доживувње и искуство во Дизниленд, Париз Цртањето за децата претставува една од омилените активности која тие најчесто ја прават со задоволство. И тоа не е случајно, во таквите моменти тие ја одврзуваат нивната толку богата фантазија и ваквата активност ги разонодува и релаксира. Децата …

Повеќе »

ЛДП ги прослави дваесет и двете години со еколошки акции и борба со загадениот воздух (Фото)

Членовите и раководството на Либерално Демократската партија заедно со граѓаните го прославија 22-от роденден на партијата со активности посветени на здравата животна средина. Со конкретни еколошки активности, ЛДП уште еднаш покажа дека е партија која активно учествува во борбата со загадениот воздух и даде скромен придонес во заложбата граѓаните да …

Повеќе »

Царовска: Рударите одат во старосна пензија и со навршување на 40 години стаж за мажи, односно 35 години стаж за жени

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска вчера беше во работна посета на Македонска Каменица. Царовска се сретна со градоначалничката на Македонска Каменица Соња Стаменкова, со рударите, а ги посети и Центарот за социјални работи, градинката и Дневниот центар за лица со попрченост. Царовска на средбата со рударите рече …

Повеќе »

Виталиа општествено најодговорна компанија во рамките на проектот „Социјална инклузија и економско зајакнување на млади и на млади родители во социјален ризик преку мерки за генерирање приходи “

На вчерашниот завршен настан, во рамките на проектот „ Социјална инклузија и економско зајакнување на млади и на млади родители во социјален ризик преку мерки за генерирање приходи “ во организација на СОС Детско село Македонија, беа презентирани резултатите на проектот и се доделија плакети и признанија на клучните партнери …

Повеќе »