ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Се подготвува трет сет мерки, 21.542 компании ќе добијат пари за исплата на 14.500 денари по работник за април

Се подготвува нов сет мерки за реконструирање и заживување на македонската економија и надминување на последиците од коронавирусот. Третиот пакет мерки, според најавите од Владата, ќе понуди директна поддршка и помош за граѓаните и домаќинствата преку јакнење на јавната и приватната потрошувачка. На сметките на 21.542 компании ќе легнат средствата …

Повеќе »

Jапонски авиокомпании дозволија стјуардесите да не носат високи потпетици

Најголемите авиокомпании во Јапонија, „Ол Нипон ервејс” (АНА) и „Џапан ерлајнс” (ЈАЛ) го укинаа правилото за кодекс на облекување со кое се бараше од стјуардесите на летот да носат чевли со високи потпетици. „Одлучивме да создадеме соодветно работно опкружување за нашите вработени”, рече висок извор од АНА. Јапонските медиуми информираат …

Повеќе »

Каде живеат милијардерите во светот?

Коронавирусот некако ги зафати сите луѓе во светот, вклучувајќи ги и оние со најмалку една милијарда американски долари на нивна сметка. Бидејќи глобалните финансиски пазари реагираа на брзата распространетата епидемија, многу од најбогатите луѓе го загубија статусот како милијардери. На крајот на март, бројот на лица со оваа група беше …

Повеќе »

Седумнаесет илјади посетители за седум години постоење на Музејот на традиционална тиквешка храна

Седумнаесет илјади посетители за седум години постоење го посетиле Музејот на традиционална тиквешка храна во Кавадарци, попознат како Куќа на мирис и вкус. – Одбележуваме седумгодишно постоење. Иако во време на карантин и затворен за посетители, Музејот продолжи да ги реализира активностите онлајн преку фејсбук страница и ги запознава сите …

Повеќе »

Мазда бара заем од големите јапонски банки

Јапонскиот производител на автомобили „Мазда” бара заем во висина од 2,8 милијарди американски долари од најголемите банки во земјата, поради намалената продажба како резултат на пандемијата на вирусот Ковид-219. Агенцијата Кјодо наведува дека продажбата на автомобили на „Мазда” во Северна Америка и Европа, нејзините главни пазари, опаднала, а производството во …

Повеќе »

Еден од најдобрите ресторани во светот можеби нема повторно да се отвори после кризата со круната

Еден од најдобрите и најпознатите ресторани во светот може да биде затворен откако ќе заврши коронарната криза, иако многу други членови на индустријата бараат можности да се вратат на работа. Иднината на Eleven Madison Park во Њујорк, кој во 2017 година беше награден како најдобар ресторан во светот, останува нејасна. …

Повеќе »

Еве какви вонредни мерки за Скопје и поголемите градови во Македонија предлага ВМРО-ДПМНЕ

Македонија се соочува со една од најголемите кризи во историјата предизвикана од епидемијата на опасниот корона вирус и економска криза од досега невидени размери. Погодени се сите граѓани, а ниту локалните, ниту пак централните власти предводени од СДСМ не прават доволно за да ги заштитат граѓаните и стопанството. Со оглед …

Повеќе »

Ангеловска: Мерката 14.500 по вработен веќе врати отпуштени работници на работа

Скопје, 9 мај 2020 (МИА) –  Мерката 14.500 денари финансиска поддршка по вработен е добро дизајнирана и за неа се имаат пријавено околу 24.000 компании  и околу 6.000 самостојни вршители на дејност. Во гостување на телевизија 24 министерката за финансии Нина Ангеловска рече дека е задоволна од одѕивот на компаниите, како …

Повеќе »

Дебарскиот пазар по два месеца се врати во нормала

По два месеца градскиот пазар во Дебар, денеска, кога е пазарен ден, почна да наликува на она што треба да биде. Освен неколкуте дебарски пазарџии беа и пазарџии од Тетово, Гостивар, Струга и Охрид, кои освен зеленчук и овошје, нудеа, како и претходно цвеќиња, мед и други производи. Купувачите главно …

Повеќе »