ПРЕТПРИЕМНИШТВО

ИСТ ГЕЈТ МОЛ започнува со ,,FRESH SALES” попусти

Од денес па во текот на Јуни, граѓаните можат да ги користат ексклузивните понуди одбрендовите на Ист Гејт Мол. ,,FRESH SALES” е иницијатива за раните меѓусезонски попусти од30-50%, кои се однесуваат на сите брендови кои нудат модна и спортска гардероба и опрема,како и електроника, мебел, покуќнина, аксесоари и козметика. Понудите …

Повеќе »

Анкара: Турција интензивно соработува со Москва и Киев за извозот на жито

Турција тесно соработува со Русија и Украина за да се постигне договор за планот за рестартирање на извозот на жито од украинските пристаништа, дури и во контекст на тековните конфликти низ целата земја, изјави турскиот министер за одбрана Хулуси Акар. Според планот на Обединетите нации, би се отворил безбеден поморски …

Повеќе »

20 години Еуролинк осигурување – синоним за стабилност, сигурност и посветеност на клиентите

Еуролинк осигурување одбележува 20 години успешна работа на македонскиот пазар со 212 вработени и 33 филијали. Од своите почетоци до денес, компанијата има услужено повеќе од 630.000 клиенти, има издадено над 2,2 милиони полиси за осигурување и им има исплатено повеќе од 4,8 милијарди денари во штети на граѓаните и …

Повеќе »

Нов Зеланд воведува санкции за „Гаспром” и други руски и белоруски компании

Владата на Нов Зеланд објави нов пакет санкции против „Гаспром” и други руски државни компании и производствени капацитети од наменската индустрија, се наведува во соопштението на министерката за надворешни работи Нанаја Махута објавено на владината веб-страница. „Компаниите што се предмет на санкции се контролирани од Владата на рускиот претседател Владимир …

Повеќе »

Претставени иновативни решенија за дигитализација на туристичкиот сектор

Пред присутни од приватниот, јавниот сектор, академската заедница и претставници на меѓународни организации се одржа настанот „Дигитални решенија за туризам“, организиран од Програмата за зголемување на пазарната вработливост – ИМЕ на Швајцарската агенција за развој и соработка, во партнерство со Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“- Охрид …

Повеќе »

Азески: Бизнисмен и џентлмен

Кога во 1983 година одекна веста дека на чело на „Тетекс“ од Тетово, на местото на легендарниот Стојан Ѓорчевски, кој 24 години раководеше со текстилниот комбинат, доаѓа директорот на „Енергетика“, Глигорие Гоговски, многумина ги вртеа главите во неверување, затоа што во социјализмот тоа не беше нормална ротација. По три години …

Повеќе »

Во Охрид ќе бидат презентирани дигитални решенија за туризмот

Дигитални решенија развиени од старт-ап, микро и мали ИКТ компании, што се погодни за дигитализација на работењето на компаниите од секторот туризам на денеска ќе бидат презентирани на Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле”-Охрид. Презентацијата е дел од Програмата за зголемување на пазарната вработливост – ИМЕ на …

Повеќе »

Бектеши: До крајот на неделата ќе одлучиме дали ќе се интервенира во делот на цените

Од почетокот на кризата со цените на дневна основа заедно со Царинската управа, Државниот пазарен инспекторат и другите надлежни институции, секторот за трговија во Министерството за економија ги следи и цените и ситуацијата, изјави вечерва министерот за економија Крешник Бектеши. Бектеши, говорејќи во емисијата 24 анализа, рече дека денеска официјално …

Повеќе »

Битиќи: Ќе биде објавен список со компаниите кои направија вештачки скок на цените

Откако инспекциските служби ќе утврдат дали порастот на цените е реален, Владата ќе ги објави сите компании кои направиле вештачки скок на цените, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Битиќи останува на ставот дека е направено вештачко зголемување на одредени производи, а како пример посочува тестенина за која …

Повеќе »