ПРЕТПРИЕМНИШТВО

АЛКАЛОИД го реализираше проектот за гасификација на локалитетот во Ѓорче Петров

Во согласност со планот за капитални вложувања за 2019 и за 2020 година, АЛКАЛОИД АД Скопје реализираше инвестициска активност за приспособување и за воведување природен гас на локалитетот Ѓорче Петров. Инвестициската активност е со вредност од 1 милион евра и опфаќа изведба на нов подземен гасовод на локалитетот, пуштање во …

Повеќе »

ДОМ: Дали Управниот суд ја крие пресудата за Иловица?

Зелената партија ДОМ е крајно загрижена по објавувањето на информацијата во медиумите дека Управниот суд донел пресуда во полза на компанијата „Еуромакс Рисорсис“ на 31 март оваа година, среде пандемија и вонредна состојба. Со неа се поништува одлуката од второстепената владина комисија за одбивање на дозвола за експлоатација на рудникот …

Повеќе »

Твитер на вработените ќе им овозможи постојано да работат од дома

Компанијата Твитер соопшти дека ќе им овозможи на некои вработени да работат од далечина, односно од дома, бидејќи епидемијата на коронавирусот ги принудува фирмите да направат измени во канцелариите ширум светот. Твитер е првата голема технолошка компанија што им овозможува на вработените да работат од дома, дури и откако ќе …

Повеќе »

СДСМ: Со 5,5 милиони евра поддржани 738 компании со над 6.500 вработени, целосно реализирана првата линија бескаматни кредити

СДСМ од почетокот на пандемијата со коронавирусот одговорно и посветено креира и реализира мерки за помош на граѓаните и компаниите соочени со екомските последици од кризата. Правата бескаматна линија кредити за поддршка на ликвидноста на микро, малите и средни претпријатија е целосно реализирана. Со оваа кредитна линија се поддржани 738 …

Повеќе »

Од денес се отвораат моловите, центрите за едукација, автошколите, обложувалниците во нашата држава

Владата го донесе планот за попуштање на рестриктивните мерки како процес кој ќе се одвива во три фази согласно развојот на епидемиолошката состојба. Првата фаза е тековно функционирање на стопанските дејности во време на прогласена вонредна состојба и ограничено движење на населението на целата територија на државата со постепено намалување …

Повеќе »

Извршниот директор на „Боинг” тврди дека компанијата е во опасност

Извршниот директор на „Боинг”, Дејвид Калхун, изјави дека воздушниот транспорт во светот ќе се опорави толку бавно што една од главните американски авиокомпании, најверојатно, ќе престане да работи. – Нешто ќе се случи кога ќе дојде септември. Воздушниот сообраќај нема да се опорави 100 проценти, дури и нема да се …

Повеќе »

Одобрени бескаматни кредити од ,,Ковид 1″ линијата на 738 претпријатија кои вработуваат 6.524 лица

Владата на вчерашната седница ја усвои информацијата на Развојната банка на Северна Македонија за четвртата група обработени кредитни апликации со што се исцрпени предвидените фондови за првата бескаматна кредитна линија ,,Ковид 1″. Со оваа четврта група, на вкупно 738 претпријатија кои вработуваат 6.524 лица им се одобрени кредитните барања за …

Повеќе »

Од утре олабавување на мерките – се отвораат моловите, центрите за едукација, автошколите, обложувалниците

Владата го донесе планот за попуштање на рестриктивните мерки како процес кој ќе се одвива во три фази согласно развојот на епидемиолошката состојба. Првата фаза е тековно функционирање на стопанските дејности во време на прогласена вонредна состојба и ограничено движење на населението на целата територија на државата со постепено намалување …

Повеќе »

Коронавирусот во март го намали бројот на туристи за 67,3 отсто

Во март годинава, првиот месец откако почна кризата со короната, се бележи намалување во бројот на туристите за 67,3 отсто, а бројот на ноќевања за 62,8 отсто. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика бројот на домашните туристи во март 2020 година, во однос на март 2019 година, е …

Повеќе »