ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Над 400 продадени станови за две години: Cushman & Wakefield /  FORTON MKA број еден продажен партнер за инвеститорите

Наскоро се планира отворање на продажбата и на третатa од четирите згради, зграда Ц за која веќе постои одличен интерес. Со просечно 17 продадени станови по месец само во последните две години во станбениот комплекс Cevahir Sky City, FORTON MKA цврсто останува број еден продажен партнер на инвеститорите. Како премиум …

Повеќе »

ONE HOSPITAL- најсовремена медицинска опрема и врвен медицински кадар, сѐ на ЕДНО место

ONE HOSPITAL е отворена за секого, секој ден од годината, обезбедувајќи примарна и секундарна здравствена нега, како и врвна дијагностика во центарот на Тетово. Со речиси 100 вработени, од кои 20 доктори и преку 40 медицински сестри, ONE HOSPITAL претставува медицински центар кој се протега на 3000 м2 и нуди …

Повеќе »

„Бритиш ервејс“ го купува „Ер Европа“ за 1 милијарда евра

Интернешнл ерлајнс груп, матичната компанија на „Бритиш ервејс“ и шпанската „Иберија“, се согласи да го купи превозникот „Ер Европа“ за 1 милијарда евра, пишува „Фајненшл тајмс“. Целта на договорот е да се отворат повеќе можности за трансатлантски летови меѓу Европа и Јужна Америка, и понатаму да се развива Мадрид како …

Повеќе »

Google го купи Fitbit за 2,1 милијарди долари

Технолошката компанија Google го купи Fitbit за неверојатни 2,1 милијарди американски долари. Договорот конечно ја отвора вратата на пазарот, во кој доминираа досега Apple и Samsung. Fitbit е компанија која нуди технолошки фитнес нараквици. Нивните уреди се едни од најкористените во светот. Во еден блог пост, шефот на Google Рик …

Повеќе »

Македонските танчери СВЕТСКИ ШАМПИОНИ во Латино Шоу

Танчерите од Eat The Beat од Скопје, остварија неверојатен резултат на Светското Првенство во Латино и Синхро кое се одржува во Сараево, БиХ. По пауза од една година , тие повторно ја освоија титулата Светски Шампиони во детска категорија. Покрај титулата светски шампиони во Латино Шоу категорија деца тие освоија …

Повеќе »

Причини зошто апликацијата HalkEco е сојузник во мисијата за здрав начин на живот

 Неодамна ХалкБанк ја лансираа својата еко апликација наречена HalkEco со чиешто користење се прават конкретни чекори за намалување на емисијата на штетните гасови во воздухот. Загадувањето на воздухот, посебно во зима добива драматични размери што претставува најголем проблем за граѓаните, а апликацијата којашто секој може да ја користи, во дадените …

Повеќе »

Аплицирајте на младинскиот предизвик Generation Unlimited

 За еднакви можности на децата и младите со попреченост во дигиталното општество УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија ги повикуваат сите млади од 14 до 24 години да се приклучат на отворениот повик за креирање дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост. Националниот повик е дел од …

Повеќе »

Интернационален Картичен Систем АД Скопје КаСис со нов Управен одбор

Интернационален Картичен Систем АД Скопје – КаСис  го најави новото преструктуирање. Имено на последната седница Надзорниот Одбор на Друштвото одлучи довербата за идно водење и управување да им ја довери на : Филомена Пљаковска – Аспровска, Претседател на Управен Одбор Дамјан Андоновски, член на Управен Одбор Лидија Вучидолова –Богоевска, член …

Повеќе »

Димковски: Преку мерките од ИПАРД 2 и од националните програми ќе го поттикнеме производство на преработки од праз

Министерт за земјоделствo, шумасртво и водостопанство, Трајан Димковски вчера во с. Градошорци, општина Василево, присуствуваше на традиционалната манифестација „Ден на празот“, којшто се одржува по 12-ти пат. Министерот Димковски посочи дека празот е бренд за овој регион, а со цел да се зголеми производството, оваа култура е финансиски поддржана преку …

Повеќе »