ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Битиќи: За сите угостителски објекти кои се затворени овој период со одлука на Владата ќе следи економска поддршка

Додека здравствената криза е во тек не може да се дозволи да работат рестораните за свадби. Лани веќе ги поддржавме, но  имаме еден проблем со нив, а тоа е дека не можат да се одвојат од останатите, бидејќи мал број од нив се категоризирани според категоризацијата на Министерството за економија, …

Повеќе »

Сојуз на стопански комори на Македонија: Итно да се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот секор

Доколку итно и недоложно не се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот сектор предвидена со петтиот пакет мерки и не се обезбеди дополнителна директна и неповратна финансиска помош постои реална опаснот туризмот и угостителството да бидат неповратно оштетени, предупредуваат од Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија. -Од декември нема …

Повеќе »

Агенцијата за претприемништво објави оглас за менторство за мали и средни претпријатија

Агенцијата за поддршка на претприемништво објави јавен повик за спроведување на стандардизирани менторски услуги за мали и средни претпријатија, кој ќе биде отворен до 29 април годинава. Услугата – менторство е бесплатна, а се релизира според методологијата што АППРСМ ја разви во соработка со Јапонската агенција за меѓународна соработка (JICA) …

Повеќе »

Кој е вакциниран ќе добие 30000 динари: Компанија во Србија го наградува секој работник што ќе се вакцинира!

Директорот на компанијата „Картонвал“ со седиште во Шабац, Зоран Петковиќ, понуди износ од 30.000 динари на секој работник кој ќе се вакцинира против вирусот корона, по што 30 проценти од вработените поднеле барање за вакцинација. Петковиќ за Танјуг рече дека има намера да ги охрабри работниците што побрзо да ја …

Повеќе »

Битиќи: Оние угостителски објекти кои вршат достава можат да продолжат истото да го прават и по полицискиот час со соодветни дозволи за движење

Оние економски оператори кои овие две недели ќе бидат затворени ќе бидат опфатени со нови мерки, најави вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи во објава на Фејсбук. – Во моментов разгледуваме неколку модели кои ќе се базираат на покривање на дел од остварените …

Повеќе »

Извозот на стоки во првите два месеца од годинава бележи раст од 21,1 отсто во однос на тој период лани

Според објавените податоци вредноста на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари-февруари 2021 година, изнесува 1.301.104 илјади американски долари. Вредноста на увeзената стока, според објавените податоци, во истиот период, изнесува 1.659.766 илјади американски долари што е за 15,1 отсто повеќе во споредба со тој период од претходната …

Повеќе »

Инспекторите направиле над 5000 контроли и надзори за седум дена, осум угостителски објекти затворени

Инспекциските служби во периодот од 29 март од 4 април спровеле вкупно 5.236 надзори и контроли. За констатираните неправилности изречени се решенија, прекршочни пријави и платни налози. Директорката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска апелира до угостителските субјекти и до граѓаните да ги почитуваат новите рестриктивни мерки, а ги охрабрува инспекторите …

Повеќе »

Пауновски: Поради одредени субјекти кои тераат инает трпи целата угостителска дејност

Одредени субјекти поради кои трпи целата угосителска дејност, тераат инает и кон себе и кон граѓаните и кон пазарните инспектори. Кон таквите немаме милост и мораме да постапуваме согласно законот, рече денеска директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски. Пауновски на прес-конференција во Владата соопшти дека за жал, и по …

Повеќе »

180 години NBG и 21 успешна година на Стопанска банка АД – Скопје заедно со NBG

Националната банка на Грција (NBG) на 30-ти март одбележа 180 години постоење. Во својата кратка изјава господин Павлос Милонас, Генералениот извршен директор на NBG Групацијата рече: „Многу сме горди на нашата историја и на улогата што NBG ја има во развојот на економијата и на општеството во земјата и во …

Повеќе »