Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Средба Азески – Рафуна: Зголемување на конкурентноста на компаниите за водење на бизнис на единствениот пазар на ЕУ важен приоритет на Коморскиот инвестициски форум

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија Бранко Азески денеска имаше работна средба со делегација од Коморскиот инвестициски форум на земјите од Западен Балкан (КИФ), предводена од новиот претседател Лулзим Рафуна. На средбата стана збор за планираните активноси на КИФ кои оваа година ќе бидат насочени кон подобрување на конкурентноста …

Повеќе »

Андонов: Заинтересираните компании да се пријават на повикот од ЕСМ Продажба

Во текот на вчерашниот ден се произведени вкупно 15 554 мегават часови електрична енергија од кои 11 798 се од термоелектраните, додека 3 756 од обновливи извори на енергија. Ова производство е за домаќинствата и малите потрошувачи, како и за дополнителните снабдувања за училиштата, прехранбената индустрија и виталните државни субјекти, …

Повеќе »

Битиќи: Ветеното го реализираме и продолжуваме да работиме на поставување и постигнување на се поамбициозни цели за развој

Државниот завод за статистика денеска објави дека просечната плата исплатена во декември 2022 година изнесува 34.364 денари, што за 14.8 отсто повеќе споредено со истиот месец од 2021 година. Потпретседателот Фатмир Битиќи денеска на својот фејсбук профил објави преглед на покачувањето на просечната плата во последните 10 години.„Заводот за статистика …

Повеќе »

За натамошен успех на Гаранцијата за млади неопходна е поголема активација на невработените млади лица и теренска работа

Северна Македонија е предводник меѓу државите од Западен Балкан во спроведување на рамката на политики Гаранција за млади, која овозможува младите лица до 29 години кои не се вработени, да се вклучат во некоја од активните програми за вработување. Гаранцијата за млади од 2014 година е главната рамка на политики …

Повеќе »

За Британците, „Визер“ е најлошата авиокомпанија за кратки летови

Унгарската нискобуџетна авиокомпанија „Визер“ од Британците е прогласена за најлоша авиокомпанија за летови на кратки релации. Патниците анкетирани од британската здружението за потрошувачи „Кое?” (Which?) му дадоа на превозникот една ѕвезда од пет можни, оценувајќи го нивниот престој во авионот, условите и удобноста на седиштето, јави ДПА. Истражувањето на здружението …

Повеќе »

Усвоена Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2023 година вредна 1,3 милијарди денари

Владата на денешната седница ја усвои Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2023 година, со вкупна вредност од 1,3 милијарди денари, предложена од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Од Министерството посочуваат дека Програмата за поддршка на руралниот развој прераснува во инвестициска програма со која се помага …

Повеќе »

Независниот синдикат на државна администрација нема да штрајкува

Независниот синдикат на државна администрација денеска соопшти дека нема да организира, ниту пак ќе учествува во протест или штрајк бидејќи е исполнето барањето за исплата на плата за јануари за здравствените работници. – По основ на искажаното дека нема да поднесеме кривична пријава против одговорно лице/фирма в.в. со оштетувањето на …

Повеќе »

ЕСМ Продажба објави повик за снабдување со природен гас за месец март

ЕСМ продажба објави јавен повик за набавка на природен гас за месец март годинава за останати потрошувачи на природен гас во земјава кои снабдувањето ќе го вршат преку оваа компанија. -ЕСМ Продажба спроведува постапка преку јавен повик за прибирање понуди од домашни и странски лиценцирани фирми регистрирани за дејноста кои …

Повеќе »

Просечната старост на пекарите и бурекчиите 57 години, кога ќе одат во пензија нема кој да ги замени

Просечната старост на вработените во пекарската индустрија е 57 години. Кога ќе одат во пензија, не ќе има кој да ги замени. Компаниите од оваа област и сега се соочуваат со проблеми поради недостиг на квалификуван кадар. Младите воопшто немаат интерес за пекарската струка, ниту се заинтересирани да бидат сопственици …

Повеќе »

Примерок од првите „Ајфони“ продаден за 63.000 долари

Примерок од првата генерација „Епл ајфон“ паметни телефони е продаден на наддавање за 63.000 долари, што е околу 100 пати повеќе од првичната цена. Мобилниот телефон продаден на интернет-аукција на „ЛЦГ окшнс“, се наоѓа во кутија којашто никогаш не била отворена. Кога се појави на пазарот, првиот „Ајфон“ чинеше 599 …

Повеќе »