ПРЕТПРИЕМНИШТВО

На летовите со Виз Ер од 1 мај со маски

Скопје, 29 април 2020 (МИА) – Екипажот и патниците да носат заштитни маски, да се одржува физичка дистанца пред чекирање, како и при влегување и излегување од авион, а на летови каде што ќе има можност ќе се обезбеди и оддалеченост помеѓу седиштата на патниците, предвидуват новите дополнителни мерки за …

Повеќе »

Новиот Opel Vivaro-e: „E“ за испорака без емисии

Риселсхајм. Opel Vivaro-e е првото електрично комерцијално возило од германскиот производител на автомобили и пристигнува на пазарот токму кога испораката на стоки и услуги без емисии станува задолжителна во многу области. Достапна во три должини и со многу варијанти на каросерија, новиот електричен Vivaro-e им овозможува на професионалците да имаат …

Повеќе »

ССМ реагира на изјавата на министерката Ангеловска, бара итна средба со неа

Скопје, 29 април 2020 (МИА) – Сојузот на синдикати на Македонија реагира на денешната изјава на министерката за финансии во врска со олабавувањето на условите за задржување на бројот на вработени при користење на мерката за субвенции на плати за стопанството. Од Синдикатот бараат итна средба со министерката за финансии …

Повеќе »

Во мај вебинар во организација на Стопанската комора на Македонија за влијанието на Ковид-19 врз осигурителниот бизнис

Како што беше соопштено пред неколку дена, Стопанската комора на Македонија набави опрема и обезбеди пристап до еден од најквалитетните „онлајн“-софтвери за видео-конференциски врски. Согласно најавеното, Комората, во соработка со Управата за јавни приходи, веќе ја реализираше и првата „онлајн“-обука за компаниите. Но, не застануваме тука. Во оваа прилика сакаме …

Повеќе »

 Зошто на вашиот бизнис му е потребен веб хостинг?

   Понудата на квалитетна услуга или производ е само првиот чекор кој една современа компанија треба да го направи за да ја заработи довербата на потрошувачите. За да се истакне вистински во однос на конкуренцијата, потребно е таа да биде широко застапена, адаптибилна на променливите услови и во тек со …

Повеќе »

Бруно ле Мер: „Ер Франс” мора да биде добар клиент на „Ербас”

Париз, 29 април 2020 (МИА) – Финансиската поддршка на француската Влада за „Ер Франс” доаѓа со очекување дека авиокомпанијата ќе продолжи да купува авиони од „Ербас”. Тоа го изјави денеска министерот за финансии Бруно Ле Мер, јави дописникот на МИА. Владата во петокоти понуди на авиокомпанијата пакет од седум милијарди …

Повеќе »

Коронавирусот го запре производството на Сахер торти

Виена, 29 април 2020 (МИА) – Австрискиот хотел Сахер, познат ширум светот по своите оригинални „Сахер торти”, поради корона-пандемијата, засега веќе не го произведува својот сладок заштитен знак – една од поомилените „туристички атракции” во автриската престолнина Виена. Производството засега е сведено на нула. Шефот-готвач на „Сахер”, Матијас Винклер вели …

Повеќе »

И покрај најавите музеите, галериите и библиотеките во Словенија засега остануваат затворени

Љубљана, 29 април 2020 (МИА) – И покрај најавите на Владата дека од денеска повторно ќе продолжат со работа музеите и уметничките галерии тоа сепак не е случи, јави дописникот на МИА од Љубљана. Управите на овие институции кажаа дека не е можно веднаш да отворат објектите, бидејќи им е …

Повеќе »

Илјадници Британци ќе мора да помогнат за собирање на приносите во земјоделството

Лондон, 29 април 2020 (МИА) – Илјадници Британци треба да помогнат во собирањето на реколтата, бидејќи сезонските работници од другите делови на Европа не можат да патуваат поради карантинот, соопшти британскиот министер за животна средина, храна и рурален развој, Џорџ Еустис. Според Еустис, околу 30.000 луѓе од ЕУ, годишно доаѓаат …

Повеќе »