ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Сопствениците на имот кои издаваат преку Airbnb ќе треба да остават 24-часови отворен прозорец за гостите

Краткорочната платформа за изнајмување на „Airbnb“ воведува нови барања за сопствениците на станови заради пандемијата на коронавирус. Над 7 милиони сопственици на имоти кои изнајмуваат преку платформата низ целиот свет ќе треба да започнат со придржување кон новите правила за да се спречи заразата, јавува Си-Ен-Ен Бизнис. Едно од новите …

Повеќе »

Транспортерите бараат солидарност од сите со прогресивен данок, бележат пад на работата за 70 проценти

Скопје, 28 април 2020 (МИА) – Прогресивен данок за сите стопански и нестопански дејности, пофлексибилни услови за користење на бескаматните кредити за стопанството, враќање на ДДВ, се главните барања на транспортерите кои организирани од Асоцијацијата Макам-транс денеска во колона и со вклучени сирени се движеа низ центарот на Скопје поминувајќи …

Повеќе »

Донација средство за дезинфекција за МПС

Скопје, 28 април 2020 (МИА) – Вкупно 24 тони средство за дезинфекција „Мултисеп форте” спакувано во 1.200 канистри од по 10 литри денеска донираше Друштво за информатичка технологија „СЕАВУС ” за потребите на Македонскиот полициски синдикат, односно за дезинфекција на простории и возила на Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за …

Повеќе »

Сугарески: Демократско е правото на протест, но не држи тезата на транспортерите

Штип, 28 април 2020 (МИА) – Демократско право е на секој да протестира. Ние во изминатите три години се изборивме за слобода и демократија за разлика од она што беше режим кога буквално беше спречено правото на протест. Право е на транспортерите да протестираат, изјави денеска министерот за транспорт и …

Повеќе »

Колона од транспортери низ центарот на Скопје

Скопје, 28 април 2020 (МИА) – Организирана колона од камиони, автобуси, комбиња со вклучени сирени попладнево се движи низ центарот Скопје. На тој начин транспортерите организирани од асоцијацијата Макам-транс израззија протест за покачената акциза на горивата и побараат поддршка за транспортниот сектор кој е меѓу најпогодените со здравствено економската криза …

Повеќе »

За 25 проценти зголемени повредите на работа во 2019 година

Скопје, 28 април 2020 (МИА) – За 25 проценти се зголемени повредите на работа во 2019 година во однос на претходната година. Најмногу повреди на работа се регистрирани во индустријата и рударството, покажува анализата на Институтот за јавно здравје за состојбата на повредите на работа. Според анализата каде се обработени …

Повеќе »

Квартален раст на продажбата и добивките на Атлантик Група и покрај рестрикциите

Прогласувањето на состојба на глобална пандемија и воведувањето на рестриктивни мерки на сите клучни пазари почнаа да влијаат на работата најмногу поради неможноста за продажба преку HoReCa каналот, но негативните влијанија се анулирани преку зголемена побарувачка во домаќинствата, првенствено на производите Argeta, Barcaffe и Grand kafe, Donat Mg, како и …

Повеќе »

Како помина првото онлајн издание на Startup Weekend Skopje – Covid 19 edition?

Се одржа првиот Online Startup Weekend Skopje – Covid 19 edition – Кои се победничките идеи? Овој викенд се одржа десеттото издание на Startup Weekend Skopje! Воедно, тој беше и првиот онлајн Startup Weekend во Македонија, и прв Startup Weekend кој се фокусира на решенија за предизвиците и последиците од …

Повеќе »

Република Чешка ги отвори продавниците, зоолошките градини и фитнес центрите

Чешката Република влезе во нова фаза на постепено олеснување на рестриктивните мерки изречени за спречување на пандемијата на коронавирус. Од вчера, дозволено е да се отворат продавниците со површина до 2500 метри квадратни. Отворени се и зоолошката градина и ботаничките градини, фитнес центрите и училишните школи. Дозволени се јавни состаноци, …

Повеќе »