ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Јубилеј во Брисел: произведени се 500 000 автомобили Audi А1

Кралот на Белгија Филип ја посети фабриката на Audi во Брисел Членот на одборот за човечки ресурси во Audi проф. д-р Томас Зиги изјави: “Тимот на фабриката во Брисел ги произведува моделите од семејството А1 со искуство, вештина и страст” 500 000 автомобили Audi А1 се произведени во фабриката во …

Повеќе »

Samsung со нов вид Wi-Fi! Филм од 1 GB ќе симнува за 3 секунди

Од Samsung велат дека имаат развиено нова генерација Wi-Fi технологија. Таа ќе нуди пет пати побрза конекција, и нема да и сметаат пречки, на пример ѕидови или од бројот на поврзаните кон неа. Од компанијата велат дека таа се базира на 60GHz Wi-Fi технологија која ќе понуди брзина до 4.6 …

Повеќе »

Што значи да си Apple низ очите на Стив Џобс?

Во 1997 Стив Џобс се врати во Apple за да иницира нова рекламна компанија со која си постави за цел да заживее компанијата. Во тоа време тој ја создава првата реклама од серијалот „Мисли поинаку” (Think different) – „За лудите” (Here’s to the Crazy Ones). Оригиналниот клип кој добива публицитет, …

Повеќе »

Ауди со куп награди во светот

Audi ги собра сите награди овогодинешниот настан Automotive Brand Contest. Новиот Audi TT беше крунисан со наградата „Дизајнерска иновација на годината“. Матрикс LED светлата кај Audi A8 ја освоија титулата „Најдоброто од Најдобрите“.„Automotive Brand Contest“ е меѓународно дизајнерско натпреварување на автомобилските брендови. Наградите ги доделува „Германскиот Совет за Дизајн“. Покрај …

Повеќе »

Twitter стана и платежен систем

Корисниците на Twitter во Франција веќе можат да префрлуваат пари едни со други онлајн, само со испраќање на твитови. Новата функција е достапна за секого со банкарска сметка во Франција и профил на Twitter, соопшти Фајненшл тајмс. Партнерот на социјалното вмрежување на услугата е Groupe BPCE кој го зазема второто …

Повеќе »

Смешнa реклама во која Twitter се заљуби (видео)

До неодамна никому непознатата туристичка агенција Thorme Travel од шкотското гратче Килуининг се здоби со светска популарност, откако претстави реклама, која е толку апсурдна што дури се насмевнува, пренесува Business Insider. „Twitter се заљуби во видеото”, посочуваат авторите на американскиот бизнис сајт од делот за маркетинг. Членови на социјалната мрежа …

Повеќе »

Од каде доаѓа горивото за бензинските пумпи Газпром

Една од најмодерните рафинерии во Југоисточна Европа, во која од 2009 година до денес се инвестирани повеќе од 550 милиони евра и 100 милиони евра во еколошки проекти, се бензинските пумпи под брендот Газпром. Горивата од рафинеријата целосно одговараат и го покриваат стандардот Евро 5. Компанијата е подружница на НИС …

Повеќе »

Донација од Благој Ѓорев по повод Светскиот Ден за борба против гладта

По повод 16 октомври, светскиот ден за борба против гладта, прехранбената индустрија “БЛАГОЈ ЃОРЕВ” АД од Велес ќе донира производи од својот асортиман на Црвениот Крст на општина Велес, со цел да им се помогне на најсиромашните семејства, посебно од руралните области, кои се соочуваат со проблем од обезбедување на …

Повеќе »

Toyota останува најскапиот бренд во светот

Toyota останува најскапата марка на автомобили во светот. Тоа го покажува рејтингот, составен од компанијата Interbrand. Во него учествуваа 100 брaндови од целиот свет, а меѓу нив има 13 автомобилски производители. Јапонската компанија е на чело на оваа листа 11 година по ред. Таа е проценета на 42,392 милијарди американски …

Повеќе »