ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Пакет мерки за помош очекуваат секторите кои се на раб на опстанок поради пандемијата

Четиринаесет месеци туристичко-угостителскиот сектор се бори со предизвици кои ги создава кризата предизвикана од пандемија и недоволната и ненавремената поддршка. Затоа претпријатијата тешко се справуваат и се повеќе се губат работни места и престануваат со работа деловните субјекти поради немање деловна активност. Најголем број од претпријатијата од овие сектори користејќи …

Повеќе »

Меѓународна онлајн македонско-грчка конференција за „Туризам и култура”

Македонско-грчки тимови денеска и утре одржуваат меѓународна конференција на тема „Туризам и култура”. За учесниците на конференцијата, Општина Битола го промовира проектот „Кинокултура” низ кој локалната самоуправа набави кино опрема за кино „Манаки”, изработи виртуелна презентација на Стариот театар и 3Д модели на значајни градби од Старата чаршија. -Овој проект …

Повеќе »

Еве што предлага Комисијата за заразни болести околу новите рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок предложи полицискиот час од 28 април да почнува од 21 часот и да трае до 5 часот изутрината, информираа за МИА од Комисијата. Комисијата ќе го достави предлогот до Владата која за него треба да одлучи на седница Владата треба да реши и …

Повеќе »

ИНТЕРВЈУ, Диомидис Николетопулос: Стопанска банка е во најдобра кондиција од кога било претходно, здрава, силна и профитабилна!

Стопанска банка АД – Скопје е име, бренд кое поврзува генерации, историски развојни проекти и 77 години зрачи со доверба, претставувајќи столб на економијата, но уште позначајно е дека сите овие години Банката е финансиски партнер на семејствата. Банка е во најдобра кондиција од кога било претходно – здрава, силна …

Повеќе »

НУК: Се надеваме дека ќе се изнајдат начини и модели да се отпишат дел од долговите по основ на камати

Реализацијата на шестиот пакет економски мерки за неповратна финансиска помош и поддршка на угостителската индустрија ќе им овозможи делумно на угостителите да ги надоместат штетите и загубите за периодот на важењето на последната рестриктивна мерка од 6-ти Април 2021 год. со која одлука на Владата се уште им е забрането …

Повеќе »

Регионалниот проект на УСАИД за поттикнување на растот објавува повик/известување за можност за финансирање до сите организации од Западен Балкан вклучувајќи ја и Македонија

USAID Catalyze Engines of Growth project го објавува својот прв повик за иновативни концепти за финансирање на растот на малите и средни претпријатија во земјите на Западен Балкан. Ги повикуваат сите заинтересирани и квалификувани организации да ги достават своите апликации/предлози за финансирање најдоцна до 17 Мај, 2021 година. За повеќе …

Повеќе »

„Интерактив брокерс” нема повеќе да работи со Русија и некои други земји

Американскиот финансиски гигант „Интерактив брокерс”, компанија која се занимава со автоматски тргувања на берзите за физички лица и фирми, ја запира работата во Русија и во неколку други земји. Информацијата за ова стигна од руските медиуми кои извесуваат дека некои руски брокерски фирми, кои настапуват како посредници (во суб-брокерска шема), …

Повеќе »

Издавачката куќа „Арс Ламина“ се приклучи кон акцијата за донација на книги за училишните библиотеки во општина Центар

Издавачката куќа „Арс Ламина” се приклучи кон акцијата за донација на книги за училишните библиотеки во општина Центар Издавачката куќа „Арс Ламина” беше дел од акцијата на општина Центар за донација на книги на македонски и на англиски јазик за општинските основни училишта. Повод за оваа донација беше 23 април, …

Повеќе »

Ротари конференцијата “МОЈАТА ИДНИНА МОЈА ОДЛУКА” и оваа година оценета како извонредно корисен настан за професионална ориентација на младите

Оваа недела, виртуелно преку платформата ZOOM, , традиционално по 9-ти пат, се одржа Ротари конференцијата за професионална ориентација на млади, оваа година под мотото “МОЈАТА ИДНИНА МОЈА ОДЛУКА”. Настанот беше во организација на Ротари клубот Скопје Камен Мост, и имаше за цел да даде поддршка на младите и талентирани луѓе …

Повеќе »