ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Здружение оштетени штедачи на Еуростандард банка: Судска парада на импровизација, конфузија, трагикомедија, еднакво на 8% доверба

Деновиве оштетените штедачи од Еуростандард банка се во очекување на уште една одлука на судовите. Како што беше случај и до сега, нејасно е кој суд треба да одлучува, Основниот или Апелациониот, во врска со планот за авансна распределба на средствата од стечајната маса. Потсетуваме, првичниот план за авансна распределба …

Повеќе »

Премиерот Ковачевски во посета на компанијата „Маркарт“

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе ја посети германската компанија од автомобилската индустрија „Маркарт”. Ковачевски, заедно со раководството на „Маркарт”, како и со амбасадорката на Германија во земјава Анке Холштајн ќе направат обиколка на производните капацитети. ир/сп/

Повеќе »

ХЕРА отвора Младински центар „Сакам да знам“ во Куманово

ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување денеска во Куманово ќе го отвори Младинскиот центар „Сакам да знам” во амбулантата „Гоце Делчев”, кој ќе нуди бесплатни и доверливи услуги за младите, поврзани со сексуалното и репродуктивното здравје и права, како и простор за младински активизам. Новиот младински центар, инаку …

Повеќе »

Ербас пријави пораст на приходите и профитот

Европскиот производител на авиони Ербас пријави голем пораст на приходите и профитот во првиот квартал благодарение на закрепнувањето на побарувачката од кризата со коронавирусот и најави зголемување на производството што до крајот на годината треба да ги надмине нивоата пред пандемијата. Приходите на најголемиот светски производител на авиони се зголемија …

Повеќе »

Започнува караванот на НЛБ Банка за финансиско советување за небанкарски финансиски продукти

НЛБ Банка, во соработка со своите партнери: Сава Осигурување, Кроациа Осигурување Живот, Сава Пензиско Друштво, Триглав Осигурување Живот и Генерали Инвестмент, го организира вториот караван за финансиско советување за небанкарски финансиски продукти. Караванот ќе се одвива во текот на целиот месец мај, пред експозитурите на НЛБ Банка ширум земјата. Едномесечниот …

Повеќе »

Нова поволност за клиентите на Триглав каско осигурување – бесплатно електрично заменско возило

Триглав Осигурување, во соработка со Avant Car, воведе нова поволност за клиентите на каско осигурување – бесплатно користење на електрично заменско возило во период од 48 часа, додека нивното возило е на сервис. Триглав Осигурување започна соработка со Avant Car Macedonia, меѓународно етаблиран бренд за мобилност по светски стандарди, со …

Повеќе »

КСС избира ново раководство, Ралповски единствен кандидат за уште еден мандат

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска на конгрес го избира новото раководство, а единствен кандидат за претседател е досегашниот претседател Благоја Ралповски. – Очигледно се задоволни од она што се случуваше во изминатите години. Мислам дека синдикатот го издигнавме на едно повисоко ниво и докажавме дека синдикалното организирање не е …

Повеќе »

РЕК Битола и Факултетот за биотехнички науки-Битола потпишаа Меморандум за соработка

РЕК Битола и Факултетот за биотехнички науки, член на битолскиот Универзитет, потпишаа Меморандум за соработка со што се овозможува меѓусебна научна, техничка, образовна и апликативна соработка. Во рамки на соработката, потписниците ќе организираат и реализираат практична настава на студентите од Факултетот за биотехнички науки во РЕК Битола, заеднички проекти од …

Повеќе »

Регионална конференција на ФАО во Полска – цената на храната и одржливото производство во фокусот

Сигурноста на храната и трансформацијата на земјоделско-прехранбените системи ќе бидат клучна тема на 33. сесија на Регионалната конференција на Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите нации (ФАО) за Европа што ќе се одржи од 10 до 13 мај во Полска. На конференцијата која е највисокото раководно тело на ФАО …

Повеќе »