ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Hitachi ќе прави возови на Островот

Јапонската компанија Hitachi најави дека ќе фокусира развојот на железничкиот бизнис во Обединетото Кралство. Производителот на првите возови ” стрела ” рече дека новата иницијатива ќе обезбеди околу 4.000 работни места, и во моментов тие се 2500 . Од Hitachi се надеваат да се зголеми профитот од 2 милијарди на …

Повеќе »

Google ќе ги обучува компјутерите преку YouТube

Google ги обучува компјутерите преку сајтот за видеосподелување YouTube. Ова го објави ко-основачот на компанијата Лари Пејџ, за време на конференцијата TED 2014 во Ванкувер. Желбата на компанијата е да ги направи компјутерите се попаметни. Сеуште планот за тоа е во почетокот, но се работи на развивање на сопствен проект …

Повеќе »

Бизнисот ќе потроши 500 милијарди долари поради нарушувањата на ИТ безбедноста оваа година

Речиси 500 милијарди долари се очекува да потроши светскиот бизнис во 2014, за да се справи со проблемите предизвикани од малициозниот софтвер, намерно интегриран со пиратски софтвер. Од нив 127 милијарди долари ќе одат за справување со прашања поврзани со безбедноста и 364 милијарди долари за борба против кражбата на …

Повеќе »

LG и Google со заеднички часовник

LG Electronics ( LG ) и Google соработуваат на часовникот LG G Watch со оперативен систем Android Wear, која ја проширува примената на платформата Android до нејзината употреба во преносни додатоци. Часовникот ќе биде компатибилен со широк спектар на Android телефоните и ќе доставува релевантни информации до корисниците, кога имаат …

Повеќе »

Ferrari Land во Шпанија

Ferrari во 2016 година ќе го отвори првиот забавен парк во Европа и првиот тематски хотел, посветен на познатата марка автомобили во ПортАвентура ( PortAventura ) – еден од најголемите европски рекреативни комплекси, кој се наоѓа во североисточниот дел на Шпанија, соопштија партнерите во проектот, пренесува Франс прес. ПортАвентура и Ferrari …

Повеќе »

Прошетајте низ : канцелариите на Pallotta Teamworks

Pallotta Teamworks е компанија која можеби не сте ја слушнале, но која заслужува внимание . Таа е формирана од американскиот претприемач, познат по хуманитарната дејност Дон Пало. Компанијата се занимава со организирање на настани, на кои се собираат пари за добротворни каузи. Во неа работат повеќе од 400 луѓе, а …

Повеќе »

Њујорк е најголемиот финансиски центар во светот

Според Глобалниот индекс на финансиските центри / Global Financial Centres Index – GFCI / во март 2014, Њујорк го дислоцира Лондон како финансиски центар број еден на планетата. GFCI претставува пласман на финансиските центри според нивната конкурентност. Тој се изработува со помош на онлајн прашалници кој се пополнува од повеќе …

Повеќе »

Porsche инвестира € 300 милиони во фабрика

Porsche инвестира 300 милиони евра, за да ја удвои големината на фабриката во Цуфенхаузен, предградие во јужниот германски град Штутгарт, информираше економик. Проширувањето вклучува нов погон за производство на мотори, високотехнолошки центар за обука и канцеларии. Изградбата ќе заврши до 2016 година, наведува компанијата.

Повеќе »

Промотивна понуда на потрошувачки кредити на Стопанска банка

Промотивна понуда од 15.03.2014 – 15.06.2014 Потрошувачките кредити како најатрактивна категорија на кредити за население се постојано во фокусот на работењето на Стопанска банка. Затоа, понудата на потрошувачки кредити расте и се прилагодува на потребите на сите наши клиенти – со атрактивни рокови на отплата до 10 години, износи до …

Повеќе »