ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Microsoft ќе инвестира 1 милијарда долари во игри за Xbox One

Технолошкиот гигант Microsoft ќе инвестира околу 1 милијарди долари во развој на ексклузивни игри за конзолата Xbox One. Во рок од една година по излегување на Xbox One вo продавниците, компанијата планира да лансира 15 нови игри. Ова го соопшти претседателот на единицата за интерактивни забавни игри Дон Матрик, во …

Повеќе »

Smartphones на Samsung со најголем раст на цените

Корејскиот гигант Samsung во првиот квартал на годината просечната цена на телефоните со Samsung бренд ги зголемил со 29,8% покажуваат податоците на Strategy Analytics. Според аналитичарите поскапувањето се должи на преминот на компанијата кон уредите од видот на Samsung Galaxy S3 и S4, Galaxy Note II, LG Optimus G, G …

Повеќе »

“Њусвик” се продава

Американското списание “Њусвик”, што стана целосно дигитално во декември 2012 година, се даде за продажба, пренесе Франс прес. Во него директорот на “Њусвик” Баба Шети и главната уредничка Тина Браун посочуваат дека продажбата се наметнува, бидејќи редакцијата сака да се фокусира на информативниот сајт “Дејли Бисти”. “Њусвик” се спои со …

Повеќе »

Парична казна од 400 милиони долари за Total поради иранска корупциска афера

Кристоф де Маржери, познат и под прекарот „Големиот мустаќ“, е добро позната фигура во меѓународните нафтени средини и е извршен директор на Total од 2007 година. Неговите родители се високи корпоративни менаџери и сопственици на францускиот холдинг Taittinger Group, кои се занимаваат главно со винарство и хотелиерството. Актуелниот предводен мандат …

Повеќе »

Кои се најбогатите Македонци?

Петмина Македонци се најдоа на последната листа на „Форбс“ за најбогатите луѓе во регионот. „Утрински весник“ ексклузивно дознава дека на листата која денеска ја објавува магазинот, сопственикот на „Макстил“, „Бетон“, „Факом“ и на повеќе други фирми, Минчо Јорданов, е најимотниот бизнисмен во земјата. Зад него на листата се Штерјо Наков, …

Повеќе »

Најмоќниот Mercedes излегува во 2016 година

Спортскиот модел SLC на германската компанија Mercedes-Benz излегува во 2016 година, а неговата цена ќе стартува од 110 илјади евра, соопшти Worldcarfans. SLC ќе се натпреварува со моделите од рангот на Porsche 911. Германскиот концерн ќе користи стандардни врати, поради помалата телесна тежина, а исто така тоа е добро за …

Повеќе »

Бил Гејтс со 5 милијарди долари предност пред Карлос Слим

Најбогатиот човек на светот ко-основачот на Microsoft Бил Гејтс, ја зголеми предноста до 5,1 милијарди долари пред вториот најбогат човек во светот – мексиканскиот телекоминукациски магнат Карлос Слим. Ова го покажуваат најновите податоци на индексот на милијардери Bloomberg Billionaires Index. Речиси сите инвестиции на Бил Гејтс ја зголемија својата вредност …

Повеќе »

Наредната година Kia пушта електричен Soul

Корејската автомобилска компанија Kia Motors во 2014 година ќе пушти електрична верзија на својот модел Soul, соопшти весникот Kia World. Новиот модел ќе го носи EV во името. Автомобилот ќе биде опремен со електричен мотор и пакет литиум-јонски батерии, кои испорачуваат електронска километража од 200 километри. Моќноста на агрегатот сеуште …

Повеќе »