ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Азербејџан откупи 66 % од акциите на грчкиот гасен оператор

Грција продаде 66 % од акциите на државниот гасен оператор ДЕСФА. Мнозинскиот пакет на компанијата веќе е сопственост на државната нафтена компанија на Азербејџан ” Сокар “. Владата во Атина беше стисната од доверителите да ја зајакне програмата за приватизација. Во неделата се ратификува договорот за продажбата на основниот пакет …

Повеќе »

Hyundai продава дел за 3,1 милијарди долари

Раководството на јужнокорејскиот конгломерат Hyundai објави дека има намера да продаде финансиски поделби, за да ги затвори своите долгови и за да изврши реструктуирање, објави Bloomberg. Hyundai планира да продаде три финансиски компании, вклучувајќи ја осигурителната компанија Хјундаи Секјуритис, како и други средства, меѓу кои луксузните бањи на Триј Хотел.

Повеќе »

Пристигна ŠKODA Rapid Spaceback – новиот градски заводник

За комфорно и безбедно возење во кое ќе уживате Оваa зима и македонските возачи ќе можат со своите семејства да уживаат во патувањето и зимскиот одмор со новиот автомобилски убавец ŠKODA Rapid Spaceback, благодарение на генералниот импортер за ŠKODA – „Porsche Macedonia“. Атрактивен и економичен, првиот хечбек модел во компактната …

Повеќе »

GM излегува од Peugeot

Американскиот произведувач на автомобили General Motors објави дека излегува од капиталот на француската компанија PSA Peugeot Citroen, при што го продава својот удел од 7%, пренесе AFP. GM го продава целиот свој удел од 7% или 24,8 милиони акции во PSA Peugeot Citroen преку приватно пласирање на институционални инвеститори, посочува …

Повеќе »

„Пакомак“ и скопските кафулиња во еко акција за селективно фрлање на отпадот и негово понатамошно рециклирање

Компанијата Пакомак денес претстави нов систем за селективно фрлање отпад во угостителството, а кон акцијата досега се приклучија над 15 познати скопски кафулиња и ресторани. На овој начин, овие угостителски објекти ќе го дадат својот придонес кон општествено одговорното однесување и зачувувањето на животната средина и природните богатства на нашиот …

Повеќе »

” Бентли ” на пазарот пушти шалови

Нетрадиционално за нивниот бизнис, производителот на луксузни автомобили ” Бентли ” на пазарот пушти шалови. Овој Божиќ брендот не воодушевува со топли зимски шалови од кашмир. Тие се елегантни и луксузни.

Повеќе »

Boeing реоткупи акции за 10 милијарди долари

Авиогигантот Boeing ќе реоткупи сопствени акции во износ од 10 милијарди долари и ќе ја зголеми тримесечната дивиденда со 50%, соопштува ” Ројтерс “. Ова ќе биде рекорд за компанијата, откако најголемиот откуп беше во 2007, а сумата тогаш изнесуваше 7 милијарди долари.

Повеќе »

Carrefour купува 127 трговски центри за 2 милијарди евра

Carrefour од компанијата за недвижности Klepierre во Франција, Шпанија и Италија  купува 127 трговски центри со вкупна вредност од 2 милијарди евра, во обид да заживее трговијата во Европа. Поседувањето како на хипермаркетите, така и на самиот трговски центар, ќе ги зголеми приходите на компанијата преку изнајмување за комерцијална област.

Повеќе »

Ford пушта 23 нови модели во 2014 година

Американскиот производител на автомобили Ford на пазарот ќе пушти вкупно 23 нови модели во 2014 година, се вели во официјалното писмо од компанијата. Следната година ќе се одржат и премиерите на EcoBoost моторите и модерните системи за помош на возачот. “Следната година ние подготвуваме воведување на нови модели на глобално ниво”, …

Повеќе »