ПРЕТПРИЕМНИШТВО

“Долче и Габана” се осудени на парична казна во износ од 343 милиони евра

Италијанската модна куќа “Долче и Габана” била осудена на парична казна од 343 милиони евра поради криење на приходи, пренесе АФП. Судската комисија во Милано го потврди мислењето на Агенцијата за приходите, според која компанијата го прекршила законот на Италија со единствена цел добивање на “оданочување”.

Повеќе »

Apple го купи Fisker и ќе прави iCar

Откако основачот Хенрик Фискер напушти поради ненадминливи разлики со Управниот одбор, иднината на Fisker потона во мрак. Изгледаше дури дека Fisker Automotive ќе стане уште една компанија со која ќе се збогуваме, откако и Кинезите се откажаа да ја купат, а Кинезите во денешно време не одбиваат ништо. Но, денес …

Повеќе »

Tokyo Gas купи нафтено наоѓалиште во САД

Компанијата Tokyo Gas Co соопшти дека постигнала договор да се здобие со 25% од гасните и нафтените активи на наоѓалиштето Barnett Shale во американската држава Тексас. Спогодбата е за $ 485 милиони од Quicksilver Resources, пренесе DPA. Најголемата јапонска компанија за гас, исто така, посочи дека ќе создаде заедничка компанија …

Повеќе »

Google Translate ќе работи без интернет

Услугата Google Translate сега може да работи без интернет, пишува TechNews. Од офлајн верзијата ќе може да имаат корист корисниците на мобилниот оперативен систем Android. Функцијата е реализирана како апликација за најпопуларната платформа. За да работи, преведувачот има потреба од претходно инсталирани јазици. Во моментов се достапни 50 јазични пакети.

Повеќе »

Panasonic Avionics под истрага од американските власти

Американските власти почнаа истрага за единицата на јапонскиот електронски гигант Panasonic Corp, за што имаат сомневање дека наплаќало поткуп во странство за да добие одреден бизнис, пишува The Wall Street Journal. Предмет на истрагата е Panasonic Avionics Corp, подружницата на јапонската корпорација со седиште во Лејк Форест, Калифорнија. Компанијата е …

Повеќе »

Трговијата во Кина го намалува растот

GOME и Li Ning, две од најголемите брендови трговци во земјата пријавиле пад на продажбата и загуби на пазарот, кој се чини дека се проширува. Променливите навики на потрошувачите ја направија конкуренцијата свирепа, а профитот тежок. Отворањето на нови продавници, за да се задоволи корисничкото пребарување изгледа очигледна стратегија. GOME …

Повеќе »

Amazon се стекна со социјална мрежа за љубители на книгата

Онлајн трговецот Amazon објави во четвртокот дека планира да го купи Goodreads – социјална мрежа за љубителите на книгата. Иако одби да открие детали за финансиските параметри на договорот, потпретседателот на Amazon Рас Грандинети објави дека двете компании подготвуваат многу нови изненадувања.

Повеќе »

Сакате да спиете? Открија идеална работа за вас

Хотел во центарот на Хелсинки открива работно место за “специјалист за спиење”, пишува Kauppalehti. На најуспешниот кандидат ќе биде предложен договор за период од 35 дена и пристојна плата. Огласот  за кандидат ќе трае до средината на април, а тој ќе пристапи кон работа во мај.

Повеќе »

Најплатените директори во САД

USA Today ги објави највисоко платените директори на листата на Fortune 500 на база на поднесените во моментот извештаи за финансиската 2012 година. Платите на 16 СЕО-та на американските компании ја надминуваат сумата од 20 милиони долари, а двајца заработиле 30 милиони долари. Во принцип, директорските плати се зголемиле за …

Повеќе »