ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Samsung vs. Apple

Патентот на американскиот технолошки гигант Apple за функцијата на екранот на допир, кој овозможува да се зголемува или намалува со помош на прстите, е прогласен за неважечки. Патентот е еден од оние врз основа на кои судот во Калифорнија одлучи во август дека Samsung мора да плати парична казна од …

Повеќе »

Турска компанија нарача 100 Airbus-а

Турската приватна авиокомпанија Пегасус ерлајнс направила договор за 100 патнички авиони Ербас, што претставува најголемата единечна нарачка направена досега во историјата на турската цивилна воздушна пловидба, посочува весникот “Хуриет дејли њуз”. Договорот е во рамките на новата стратегија за раст на компанијата до 2023 година. Пегасус ерлајнс нарачала 75 авиони …

Повеќе »

„Адора Инженеринг“ доби меѓународна награда за најдобро претпријатие од Македонија

„Адора Инженеринг“ и генералниот директор Ванчо Чифлиганец, како единствен претставник од Македонија, доби светска награда за најдобро претпријатие од градежништвото и најдобар менаџер од Македонија во 2012 година. Ова реномирано признание, што го доделува Европската бизнис асоцијација, на „Адора Инженеринг“ и припадна за најдобра бизнис репутација, за успешно менаџирање и …

Повеќе »

Колку е директорската плата во McDonald’s?

Агенцијата Блумберг пишува за разлуката помеѓу платата на вработените во McDonald’s и директорите во Америка. За конкретен пример отидовме во McDonald’s и таму најдовме соговорник кој работел 20 години за минимална плата. Тајри Џонсон од Чикаго има 44 години и веќе 20 години тој е активен во работата во McDonald’s. …

Повеќе »

Две странски компании заинтересирани за Тутунскиот комбинат во Прилеп

Две странски компании покажуваат интерес за влез во „Тутунски комбинат, Прилеп“, а се бара стратешки партнер и за фабриката „Еурокомпозит“, извести денеска премиерот Никола Груевски. – Има интерес од две меѓународни компании, од кои едната е позната мултинационална компанија и се разгледуваат различни модели – изјави Груевски како одговор на …

Повеќе »

Фолксваген забележа рекордни продажби

“Фолксваген груп” (VW, Audi, Skodа, Seat, Bentley, Lamborghini), е најголемиот производител на автомобили во Европа, и соопшти дека продал повеќе автомобили во првите 11 месеци од годинава, отколку во текот на целата 2011, кога забележа рекордна продажба, соопшти АФП. Раководството на гигантот соопшти дека вкупниот број на автомобили односно продажбата …

Повеќе »

Индекси на прометот во секторот трговија

Во трговијата на мало, во октомври 2012 година во споредба со октомври 2011 година, гледано по групи и класи, во групата Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво, е забележан реален пораст од 1.9 отсто, а во групата Трговија на мало со храна, пијалоци и тутун е забележано реално …

Повеќе »

Продажбите на „рефус“ се од корист и за паричникот, но и за планетата

Продажбата во рефус на секакви производи – житарки, тестенини, дури и препарати за миење садови и парфеми преживуваат вистински бум и се од корист како за паричникот на потрошувачите, така и за чистотата на планетата, информира Франс прес, повикувајќи се на истражување нарачано од француската Агенција за животна средина. “Ова …

Повеќе »

ThyssenKrupp објави загуба од 5 милијарди евра

ThyssenKrupp излегува на нето загуба од 5 милијарди евра во финансиската година, откако дојде до отпишување на 3.6 милијарди евра од вредноста на своите операции во Бразил и САД, со што тие станаа најлошите инвестиции во историјата на германскиот конгломерат, соопшти Financial times. Аналитичарите прогнозираат дека ThyssenKrupp ќе излезе на …

Повеќе »