ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Погледнете кој е најбогатиот политичар во Косово

Навикнати сме да го поврзуваме Косово со конфликти и сиромаштија, но тоа не значи дека и таму нема богати претставници на власта. Косовската агенција за борба против корупцијата соопшти дека најбогатиот политичар во Косово е претседателот на Алијансата за ново Косово и поранешен вицепремиер Беџет Пацоли, чие богатство се проценува …

Повеќе »

Раст на градежништвото во Европа

Во април, во однос на март градежниот сектор пораснал со 0.8% во еврозоната и со 0.6% во ЕУ. За споредба, во март во однос на февруари таа се намалила и во двете зони. Ова го покажуваат прелиминарните податоци на европската статистичка служба Евростат. Во споредба со април 2013 производството е …

Повеќе »

Голема хуманитарна акција на Стопанска банка АД – Скопје

По повод 70-годишнината од своето постоење, Стопанска банка денеска започна голема хуманитарна акција под мотото „Подари насмевкаˮ, во која секој може да учествува, да ја донира својата насмевка, а колку повеќе насмевки се собираат, толку повеќе средства од Банката ќе бидат донирани. Акцијата која се очекува да биде масовно поддржана, …

Повеќе »

Мадона сеуште најмногу заработува во музичката индустрија

Мадона продолжува да биде највисокоплатената дама во музичката индустрија. Таа заработила 125 милиони долари во изминатата 2013 година. Средствата дошле претежно од нејзината успешна турнеја наречена MDNA. Дополнителен приход и носи и продажбата на облека од нејзината колекција, како и на нејзиниот парфем „Truth or Dare“, пишува Forbes.

Повеќе »

BlackBerry склучи договор со Amazon за 200 000 апликации

Канадската компанија BlackBerry објави дека склучила договор со Amazon, според која повеќе од 200 000 апликации ќе станат достапни за новата верзија на оперативниот систем на канадската компанија преку онлајн продавницата на Amazon App Store, пишува TheNextWeb. Популарните апликации како Groupon и Netflix ќе можат да се симнат директно од …

Повеќе »

YouTube отстранува илјадници музички спотови

YouTube ги објави плановите да лансира платена музичка услуга. Од компанијата изјавија дека се здружуваат со стотици водечки и независни музички продукциски компании за лансирање на таква платформа пренесе „Ројтерс” Од сајтот одбија да коментираат за условите на трансакции со компаниите, но рекоа дека новата услуга ќе донесе свежи приходи …

Повеќе »

Facebook објави нова апликација

Facebook официјално ja претстави својата нова апликација Slingshot што веќе е достапна за симнување за двете најпопуларни мобилни платформи iOS 7 и Android Jelly Bean, или повисоки верзии на платформата Google. Апликацијата овозможува испраќање на пораки, во кои може да се прикачат видео клипови и слики, но тие можат да …

Повеќе »

Камиони без возачи тргнуваат по улиците на Холандија

До пет години по улиците на Холандија можат да се појават самоуправувачки камиони. Планот е на група логистички и технолошки компании. Се предвидува камионите без возач да ги превезуваат испораките од најголемото пристаниште во Европа – Ротердам, до другите холандски градови. Идејата е технологијата да стане комерцијално достапна во рок …

Повеќе »

Поранешен директор во Goldman Sachs влезе во затвор

Поранешниот директор во Goldman Sachs, Раџат Гупта го започна издржувањето на својата двегодишна ефективна пресуда вчера, соопшти Reuters. Тој е прогласен за виновен по обвинение за злоупотреба на инсајдерство за време на трговија. Освен престојот во затвор, Гупта ја загуби и жалбата на паричната казна во износ од 13,9 милиони …

Повеќе »