ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Hugo Boss со рекордни продажби и профит во 2012 година

Германската модна куќа Hugo Boss соопшти дека има рекордни продажби и профит во 2012 година и предвиде дека ќе го подобри претставувањето во 2013 година, и покрај “предизвикувачката” економска средина. Компанијата објави дека нејзината продажба минатата година скокнала за 14% до 2.346 милијарди евра, додека добивката се покачила за 13% …

Повеќе »

Најголемото крстарење брод во Европа тргна на својата прва пловидба

Најголемото крстарење брод во Европа MSC Пресиоза, подолг од Ајфеловата кула, тргна на својата прва пловидба од Сен-Назер, западна Франција, во јужниот пристанишен град Марсеј. Бродот Пресиоза првично бил нарачан од либиската државна компанија GNMTC во 2010 година пред француската бродоградбена компанија STX France за да го продаде на швајцарско-италијанската …

Повеќе »

Електроавтомобилoт на “Фолксваген” чини 19 илјади евра

“Фолксваген” официјално го претстави првиот сериски електричен автомобил во историјата на компанијата – e-up!  Премиерата се одржа на годишната средба на инвеститорите во Волфсбург вчера. Во септември тој ќе биде изложен на саемот во Франкфурт, по што ќе биде пуштен во продажба. Електричниот up! ќе чини 19 000 евра без …

Повеќе »

Го казнија Google поради Street View

Google ќе мора да плати парична казна од 7 милиони долари, за да постигне договор за дело за собирање на лични информации од автомобилите кои градат Street View во САД. Тие собирале лозинки и пораки од безжични Wi-Fi мрежи на домаќинства и канцеларии, кои не биле заклучени со лозинка. Google …

Повеќе »

Ryanair нарача 200 Boeing-а

Ирската нискотарифна авиокомпанија Ryanair нарачала 200 американски авиони Boeing о вредност од 18 милијарди долари по каталошки цени, соопшти весникот “Ајриш Индипендент”, цитиран од Франс прес. Џиновскиот договор се очекува да биде објавен наскоро во Белата куќа при гостување на ирскиот премиер Енда Кени на претседателот на САД Барак Обама.

Повеќе »

Во Мајами продадоа недовршен стан за 34 милиони долари

Стан во Мајами штотуку го урна рекордот за Јужна Флорида, и ќе се продаде за 34 милиони долари. Тоа е 3 пати поскапо од просечната цена за луксузен стан во Саут Бич. Друг фрапирачки случај е дека зградата дури не е завршена уште. Таа треба да биде отворена во 2014 …

Повеќе »

Напушта шефот на Sony

Претседателот на Управниот одбор на Sony Corp. Хаувард Стрингер одлучи да ја напушти функцијата по годишното акционерско собрание во јуни оваа година, објавија претставници на компанијата. Претседателот и извршен директор Кадзуо Хира изрази жалење во врска со повлекувањето на Стрингер. “Благодарни сме му за значителниот придонес во развојот на нашата …

Повеќе »

Bank of Japan задржи статус кво

Комитетот за монетарната политика на јапонската централна банка, Bank of Japan – одлучи да задржи статус кво на седницата. Седницата беше предводена од актуелниот Масааки Ширакава. Заедно со двајцата заменици тој ја напушти функцијата на 19 март, пренесе AFP. Bank of Japan се воздржи од нови мерки за ублажување на …

Повеќе »

Google отпушти 10% од вработените во Motorola

Минатата година, Google ја купи Motorola со цел да ги искористи сите производи и патенти и директно да се натпреварува со Samsung, HTC и останатите производители. Сепак, потребна е напорна работа бидејќи Motorola не ги исполнува очекувањата.. Motorola веќе поминува низ корпоративно реструктуирање. Во август, отпуштени беа 4,000 вработени, а …

Повеќе »