ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Ferrari со нов модел за 4.2 милиони долари

Италијанскиот луксузен производител на спортски автомобили Ferrari ги покажа првите слики на ексклузивната верзија на суперколата F12 berlinetta, подготвена по специјална нарачка од филијалата на компанијата Special Projects, соопшти весникот Jalopnik. Моделот ќе се нуди за рекордни 4,2 милиони долари. За споредба последниот модел на марката – суперхибридот La Ferrari, …

Повеќе »

Pay Pal дојде во Македонија!

Компанијата на E-bay, наскоро ќе вклучи десетина нови земји, меѓу кои ќе бидат Македонија, Белорусија, Црнагора, Зимбаве, Брегот на слоновата коска, соопштува sky.mk. Сервисот ќе почне да функционира со помош на картичка издадена во било која банка, а граѓаните ќе можат да се регистрираат и да ги користат неверојатните услуги …

Повеќе »

GM повлекува уште 3.36 милиони автомобили од пазарот

Американскиот автомобилски концерн General Motors ќе повлече уште 3,36 милиони автомобили во светот поради проблеми со палењето. Главно автомобилите ќе бидат повлечени од Северна и Јужна Америка. За компанијата тоа e последователна таква кампања. Само пред една недела General Motors повлече други 1,55 милиони автомобили во земјата заради проблеми со …

Повеќе »

Петте најдеструктивни фрази за бизнисот

Една негативна забелешка, една песимистичка гледна точка можат не само да го скршат духот на целиот тим, но и  една цела стратегија да излета од шините. Што ли би постигнал вашиот тим, ако само ги елиминира следните пет деструктивни фрази од речникот? 1. Не можам … Малку зборови се пострашни од …

Повеќе »

Сараќини: Расте бројот на туристите, мерките на Владата даваат резултати

Зголемен број на туристи, кај домашните од 10,3 проценти и 4,1 процент кај странските, се забележува во последните податоци на Државниот завод за статистика. Зголемувањето е резултат на субвенционирањето на нискобуџетните Авио-компани и овозможување на ефтини летови на повеке европски дестинации, поддршката за турооператорите кои носат странски туристи, но воедно …

Повеќе »

Две компании нудат $4 милијарди за Формула 1

Популарната сообраќајна трка Формула 1, е проценета на 8 милијарди долари од Liberty Global и Discovery Communications, пишува Bloomberg. Двете компании нудат 4 милијарди за удел од 49%. Преговорите со CVC Capital Partners и Lehman Brothers продолжуваат, но извори на Агенцијата посочуваат дека до договор може и да не се …

Повеќе »

Amaya Gaming го купува PokerStars за 4,9 милијарди долари

Канадската компанија за интернет обложување Amaya Gaming Group го купува PokerStars за 4,9 милијарди американски долари. Најголемата компанија на пазарот за интернет обложување, е проценета на 4 милијарди долари. Канадската компанија со седиште во Монтреал, објави дека договорот ќе биде завршен до 30 септември. PokerStars и Full Tilt Poker се …

Повеќе »

Најстресните професии за 2014 година

Професијата на Ричард Кијуарт, поранешен пожарникар, паѓа на третото место во рангирањето. Тој вели дека често се шегува кога зборува за природата на својата работа, но стресот на кој се подложени пожарникарите, воопшто не е за потценување. „Секој пожарникар поминува низ темелна психолошка обука. Сепак никој од нив не знае …

Повеќе »

Twitter објави за над 12 милиони пораки за почетокот на Мундијалот

Од вчера сите зборуваат само за едно – најголемиот спортски настан на планетата, имено Светското првенство во фудбал. Манијата е особено евидентна во социјалните мрежи. Корисниците на Twitter испратиле повеќе од 12,2 милиони пораки за време на првиот натпревар од Мундијалот.

Повеќе »