ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Кина објави војна на нелегалните лекови

Кина соопшти дека ќе започне сериозни мерки на национално ниво за продажба на нелегални лекови. Освен тоа ќе бидат затегнати и регулациите во фармацевтската индустрија, информира “Ројтерс”. Тоа е решение кое дополнително ја усложнува ситуацијата за компаниите во секторот по неодамнешниот корупциски скандал околу британскиот гигант GlaxoSmithKline. Тешките реформи и …

Повеќе »

Добивката на Coca-Cola се намали после слабата продажба во Европа

Најголемиот производител на безалкохолни пијалаци во светот – американскиот конгломерат Coca-Cola Co, забележа со 4% пониска добивка во вториот квартал на 2013 година. Во основата на слабиот резултат е намалувањето на продажбата на компанијата во Европа. Нето добивка за периодот се намалува до 2.68 милијарди долари, или 59 центи по …

Повеќе »

Кинеска компанија влегува ударно на пазарот на паметни телефони

Кинеската компанија Xiaomi забележа приходи во вредност од 2,16 милијарди долари за првите шест месеци од годината, соопшти pixel media. Компанијата го има целосниот потенцијал да се претвори во уште една кинеска сензација меѓу Smartphones. За споредба, во текот на изминатата 2012 година Xiaomi забележа 2,05 милијарди долари приходи за …

Повеќе »

Индекси на прометот во секторот Трговија

Во трговијата на мало, во мај 2013 година, во споредба со мај 2012 година, гледано по групи и класи, намалување на прометот е забележано во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 16.2%, а реално за 20.0%) и Трговија на мало, освен трговија со горива (номинално …

Повеќе »

Газпром ја зеде мрежата на Киргистан

Руската влада одобри владин договор меѓу Русија и Киргистан за соработка во секторот на транспорт, дистрибуција и продажба на природен гас на територијата на Киргистан. Нацртот беше подготвен од страна на Министерството за енергетика, а самиот договор ќе се склучи за 25 годишен период, дополнува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштението …

Повеќе »

Skoda го покажа Rapid Spaceback

Чешката автомобилска марка Skoda официјално ја претстави комби верзијата на Rapid, која го носи името Spaceback. Премиерата на автомобилот ќе биде во септември во Франкфурт, а продажбата на моделот во Европа ќе стартува во текот на месец октомври, соопшти Automedia. Rapid Spaceback не е типично комби, а покомпактна алтернатива на …

Повеќе »

Schneider Electric е на пат да се здобие со Invensys во договор за 3,3 милијарди фунти

Британската инженерска група Invensys Plc преговара да се продаде на Schneider Electric. Француската корпорација има направено прелиминарна понуда од 3,3 милијарди фунти, соопшти Reuters. Понудата од 505 пени по акција е со 15% премија над цената на Лондонската берза. Schneider Electric издаде соопштение во кое наведува дека “водените преговори со …

Повеќе »

JPMorgan Chase со 31% раст на профитот

Најголемата американска банка по големина на активата JPMorgan Chase забележа 31% зголемување на профитот за вториот квартал од годината, јави “Блумберг”. “Нето добивката на банката во вториот квартал порасна до 6,5 милијарди долари, или 1,60 долари по акција, во споредба со 4,96 милиони долари, или 1,21 долари по акција, за …

Повеќе »

Lenovo стана број 1 меѓу производителите на компјутери

Кинеската компанија Lenovo во последниот квартал го замени Hewlett-Packard од врвната позиција кај производителите на компјутери. Периодот беше обележан со пад на извозот во износ од 11%, предизвикан од растот кај таблетите и телефоните. Тоа беше петти последователен квартал со пад на глобалниот извоз и аналитичарите предвидуваат трендот да продолжи …

Повеќе »