ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Кој сака да биде милионер?

Истражувањата покажуваат дека мажите и жените милионери основале половина од најголемите новооткриени фирми, создадени по крајот на Втората светска војна. Авторите исто така заклучиле дека: – Уделот на ” Суперпредприемачите ” значително се разликува во различни земји. Во Хонг Конг овие претприемачи имаат најмногу – околу 3 милиони население, проследено …

Повеќе »

„ЧЕПТЕР 4“ ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА „КОНСУЛТАНТ НА ГОДИНАТА“ ВО ЦИЕ

Скопје, 05 Мај 2014 – Австриската агенција за односи со јавност „Чептер 4“ ја доби престижната САБРЕ награда „Консултант на годината“ во регионот на Централно – Источна Европа во конкуренција на пет други компании. „Чептер 4“, основана во Виена во 2010 година, развивајќи се интензивно во последниве години, веќе е …

Повеќе »

Бил Гејтс не е повеќе најголемиот акционер во Microsoft

Коосновачот на Microsoft, Бил Гејтс веќе не е најголем акционер во компанијата. Тој се лиши од овој статус, откако продаде уште 4,6 милиони акции. Така најголем имател на акции на американскиот софтверски гигант стана поранешниот извршен директор Стив Балмер. Балмер, кој се повлече од функцијата извршен директор на Microsoft во …

Повеќе »

ŠKODA е автомобилскиот бренд од кој потрошувачите се најмногу задоволни

ŠKODA го освои првото место на годишното истражување за задоволството на потрошувачите -Auto Express Driver Power, како национален автомобилски бренд со најзадоволни потрошувачи, ŠKODA исто така триумфираше во пет други одделни категории со своите модели, со што е најуспешен бренд во спроведената студија за 2014. Годинашната студија спроведена од страна …

Повеќе »

Маркетинг препорака: Претставете го производот во живо

Медиумите, во кои претставуваме кампањи, се променија. Заедно со нив и маркетинг пристапите. Добрата стара пракса со презентација на нови и помалку популарни производи преку организирање на настани сепак останува употреблива класика. Само вистинското доживување во кое луѓето можат да допрат до некој производ, може да им создаде непоколебливо мислење. …

Повеќе »

Најгледаните реклами за автомобили од почетокот на годината

Да си избираш автомобил по каталог е досадно. Автомобилските компании добро го знаат ова и трошат милиони за возбудливите приказни на промотивни спотови. Но, одамна не е доволно да се само добро снимени и уште подобро финансирани. Задолжителен услов денес е да станат вирусни, без оглед каков бил буџетот. Еве …

Повеќе »

Атлантик Група: Почетокот на 2014 година во согласност со очекувањата

Загреб 30 април 2014. – Атлантик Група во првиот квартал на 2014 година оствари приходи од продажба во износ од 149,9 милиони евра, што во однос на првиот квартал од 2013 година претставува пораст од 4,1 проценти. Добивката пред камата и одданочување EBIT изнесува 11,4 милиони евра и бележи пораст …

Повеќе »

30 роденденски свеќи за SEAT Ibiza

– Од најдобро продаваниот и најмногу извезуваниот автомобил продадени се близу 5 милиони примероци – Моделот дебитираше во фабриката во Марторел во 1993 – Џуџаро, Де Силва и Донкерволке ги ставија своите потписи на четирите генерации – Специјалниот модел „Ibiza 30”, кој ја одбележува годишнината, ќе излезе на крајот на …

Повеќе »

Шведска ќе го тестира 6 – часовниот работен ден

Шведска ќе ја тестира ефикасноста на 6 – часовниот работен ден, со надеж дека тоа ќе ја зголеми продуктивноста на трудот и ќе заштеди пари. За ова информираше шведското издание TheLocal.se. “Сметаме дека е крајно време да дадеме шанса на оваа практика”, изјави Матс Пилхелм, градоначалник на вториот најголем град …

Повеќе »