ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Договор за 9,5 милијарди долари склучи Airbus со Јапонските авионилии

Извонредна зделка финализираше европскиот авиопроизводител Airbus со Јапонските авионилии, соопштува “Euronews”. Таа е во вредност од 9,5 милијарди долари и предвидува испорака на 31 авиони модел А350. Договорот е од особено значење и затоа европската компанија прави пробив на пазарот, доминирајќи од американскиот конкурент Boeing.

Повеќе »

Продажба: Chrysler нагоре, GM надолу

Американскиот произведувач на автомобили Chrysler објави дека нејзината продажба во септември се зголемила за 1 % благодарение на силните резултати при Jeep Grand Cherokee и пикапот Ram, пренесоа американските медиуми. Chrysler соопшти за 143 000 продадени автомобили и камиони минатиот месец. Септември е 42 -тиот месец со раст на продажбата …

Повеќе »

Adobe призна за кражбата на податоци на своите клиенти

Личните податоци на 2,9 милиони корисници на Adobe биле украдени признаа од компанијата, пренесува BBC. Хакерите добиле пристап до клиентите и тоа лозинки и броеви на платежни картички. Од Adobe објавија уште дека испитуваат “нелегален пристап” до кодовите на своите производи како Adobe Acrobat и ColdFusion.

Повеќе »

Грчкиот синџир за облека Sprider банкротираше

Популарниот грчки бренд за облека Sprider ги затвори сите свои продавници и кај нашиот јужен сосед, оставајќи без работа околу 800 вработени, пишува локалниот весник “Екатимерини”. Во јануари компанијата, поднела барање за заштита од доверителите. Долговите на Sprider изнесуваат 90 милиони евра, но од менаџментот на синџирот продавници најавија дека …

Повеќе »

HTC ја објави првата квартална загуба

Тајванскиот производител на паметни телефони HTC ја објави првата загуба за првата четвртина, поради континуираниот пад на уделот на неговиот удел на пазарот на паметни телефони, јави “Би -Би-Си”. Компанијата објави нето загуба во износ од 2,97 милијарди тајвански долари (100 милиони долари) за периодот од јули до септември оваа …

Повеќе »

Zara почнува да продава онлајн во Русија

Компанијата мајка на Zara Inditex влезе на рускиот пазар во 2003 година и постепено ги донесе Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home и Uterque. Шпанскиот гигант има 355 продавници во над 30 градови. Всушност Zara ќе биде првиот голем западен продавач со такво масивно онлајн …

Повеќе »

EasyJet ги ревидираше очекувањата за годишен профит

Британската авиокомпанија Еasy Jet ги ревидираше очекувањата за годишен профит пред оданочување ( до 30 септември 2013 година ) во износ меѓу 470 до 480 милиони англиски фунти , наспроти претходните очекувања , кои беа од 450 до 480 милиони фунти . Поради високата побарувачка на авионски билети во јули …

Повеќе »

Apple држи 10 % од корпоративниот кеш во САД

Кешот на Apple, кој има во вредност од 147 милијарди долари, претставува 10 % од сите пари во кеш, сопственост на државните компании, според Moody’s Investors Service. Уделот на Apple се зголеми од 9,5 % на крајот на 2012 година, пишува CNBC. Државните компании имале вкупно 1,48 трилиони долари кеш …

Повеќе »

Audi повторно со производство во Бразил

Германскиот производител на автомобили high-end Audi ќе го рестартира производството во Бразил, кој веќе е четврт по големина пазар во светот. Одлуката е дел од глобалната стратегија, a ќе се зголеми до осум, бројот на фабриките на концернот надвор од Германија.

Повеќе »