ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Стопанска банка продолжува да биде силен столб во банкарскиот систем и економијата во земјата

Во контекст на последните случувања, Стопанска банка АД – Скопје уште еднаш би сакала да потврди дека како независно правно лице кое работи во рамките на законската регулатива на Република Македонија, целосно почитувајќи ги мерките на Народната банка на Република Македонија, продолжува со извршување на редовните банкарски активности, при што …

Повеќе »

Дводневно шопинг искуство до полноќ – Late Night Shopping во Скопје Сити Мол!

Најголемото шопинг искуство ќе може повторно да се доживее, во најголемиот шопинг центар во Македонија. Традиционално и оваа година Скопје Сити Мол го организира големиот и единствен Late Night Shopping кој ќе се оддржи на 3ти и 4ти јули 2015 година. Секоја година со се’ побогата програма, големи попусти и …

Повеќе »

Извршиот дирекор на Wizz Air József Váradi одговори на тврдењата на ACI

Wizz Air, најголемата нискобуџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, денеска ја објави изјавата дадена од извршиот дирекор József Váradi за неодамнешните медиумски извештаи од коментарите на Интернационалниот Совет на Аеродроми (ACI) Европа во однос на аеродромските такси и повикот на Европските авиокомпании да се редуцираат овие монополистички такси за …

Повеќе »

Компанијата Брако ќе инвестира 4,2 милиони евра во нова опрема и хала  

Опрема и нова хала со вредност од 4,2 милиони евра, како и педесет нови вработувања е последната инвестиција во велешката компанија Брако. Инвестициската програма ќе биде реализирана во текот на следните девет месеци а со истата предвидено е да биде изградена хала од 5100 метри квадратни и набавка на соодветна …

Повеќе »

ŠKODA Superb ги освои максималните 5 ѕвезди на Euro NCAP

> 5-те ѕвезди го потврдуваат највисокото ниво на безбедност на знаменосецот на ŠKODA> Најдобра заштита како за возрасните патниците така и за децата > ŠKODA Superb го има најдобриот резултат пред се поради новите иновативни безбедносни системи > Целата актуелна гама на ŠKODA има максимални 5 ѕвезди од Euro NCAP …

Повеќе »

Неверојатно: Најбрзиот воз во светот “Маглев” разви брзина од 603 км / ч

Јапонскиот воз “Маглев” веќе официјално е регистриран во Гинисовата книга на рекорди како најбрзиот воз во светот, соопштија од железничката компанија JR Tokai. На 21 април оваа година железничката пруга разви брзина од 603 км / ч за време на 42-километарски тест полигон, изграден во префектурата Јаманаши. Уште во 70-тите …

Повеќе »

Отворена првата линија за преработка на отпад во Штип

Соработката помеѓу Пакомак, општина Штип и Јавното претпријатие Исар почна уште во 2011 година со заеднички активности, за да во оваа тековна 2015 се направи крупен исчекор со пуштање во употреба на линијата за секундарна селекција на отпад од пакување. Првичните резултати кои се реализирани во текот на месец јуни, …

Повеќе »

Берзата и банките во Грција нема да ги отворат вратите

Грчките банки нема да ги отворат вратите денес. Ова го соопшти агенцијата Reuters, цитирајќи претставник на една од најголемите банки во Грција. Според извори на агенцијата, утре нема да ги отвори вратите ни Атинската берза. Се очекува властите да прогласат и лимит за повлекување на пари од банкомати. Банките се …

Повеќе »

Пристигнаа телефоните кои дефинитвно ќе ги заменат професионалните фотоапарати

На само неколку дена пред светската премиера на познатиот кинески бренд Huawei, во просториите на Македонски Телеком вчера беше организирана промоција на нивните најнови модели на телефони Huawei P8 и Huawei P8 Lite. Во пријатна и забавна атмосфера дистрибутерите на овој бренд заедно со преставници на Македонски Телеком пред македонската …

Повеќе »