ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Започнува вториот Challenge Day – Натпревар за целосни стипендии

Непосредно пред почетокот на Академската година Seavus Едукативниот и Развоен Центар го најавува вториот по ред Challenge Day – натпревар за откривање на најперспективните инженери, програмери и дизајнери. Целта на натпреварот е доделување на 3 целосни стипендии за најдобрите потенцијални студенти, по една за секоја од Академите, Академија за дизајн, …

Повеќе »

Google ќе го освојува пазарот со 2 нови телефони Nexus

Google планира да претстави два нови модели од својата серија телефони за време на настанот на 29 септември во Сан Франциско, според информации на CNET. Неодамна корејскиот технолошки сајт објави дека Google планира да ги лансира во продажба новите Nexus-и токму на овој датум. Тоа би значело дека новите модели …

Повеќе »

Apple го претстави најмоќниот таблет создаден досега

Дојде дoлгочакваниот септемвриски настан на Apple, во која компанијата претстави нови производи. Еден од нив беше и новиот iPad Pro. Kомпанијата тврди дека ова е најмоќниот таблет создаден досега. Тој има 12,9-инчен екран со 5,6 милиони пиксели со процесор A9X кој е 54-битен и има двоен капацитет на меморија во …

Повеќе »

Земјите во кои се работи до длабока старост

Работната сила, како и општеството во целина, старее. Во САД работниците над 65 години се со 3 милиони повеќе во однос на една деценија порано. Иако постарите работници сочинуваат само 5% од вкупната работна сила, тие се една од најбрзо растечките групи меѓу вработените Американци. Некои од нив избираат да го поминуваат …

Повеќе »

Одлична можност за заработка на цената на златото со бесплатни 50 евра

FXLider, специјално на сите читатели на порталот ’Бизнис Вести’, им подарува 50 ЕВРА наменети за тргување сo цената на златотo na светската берза, единствена берза на која може да се заработи и кога цената на златото расте и кога паѓа. Превземете 50 ЕВРА за тргување овде. Златото има две основни …

Повеќе »

Македонските компании сега имаат нови сојузници во бизнисот – Volkswagen Caddy 4 и Volkswagen T6

Македонските компании сега имаат нови сојузници во бизнисот – Volkswagen Caddy 4 и Volkswagen T6 Голем, економичен, совршено направен и едноставен за возење, тоа се зборовите со кои светските познавачи ја претставија четвртата генерација на Caddy, додека пак новиот Transporter T6 го опишаа како возило збогатено со врвна технологија, кое …

Повеќе »

Емпорио е прв модерен трговски и бизнис центар преку јавно приватно партнерство

Наскоро нов трговски и бизнис центар со вкупна површина од 30 илјади метри квадратни и инвестиција во вредност од 30 милиони евра Емпорио е првиот современ трговски и бизнис центар во Македонија, резултат на јавно – приватно партнерство помеѓу општина Ѓорче Петров и градежната компанија Трансмет. „Станува збор за трговски …

Повеќе »

Нафтата поскапе заедно со другите суровини

Денес нафтата поскапе заедно со другите суровини, поради очекувањата дека Кина ќе продолжи да презема мерки за стимулирање на економскиот раст. Октомвриските фјучерси за сортата Brent на лондонската берза ICE Futures наутро се зголемија за 41 центи – до $ 49,93 за барел. При затворањето на пазарот во вторникот нивната …

Повеќе »

Atos го купи IT аутсорсинг бизнисот на Xerox

Водечката светска компанија за IT решенија Atos, го купи бизнисот на Xerox за аутсорсинг на IT услуги (ITO). Договорот, во вредност од $ 966 милиони, беше прогласен од двете компании. Со ова француската компанија станува една од водечките добавувачи на IT услуги на американската Xerox. Францускиот IT гигант ќе ги комбинира …

Повеќе »