ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Емоции, динамики и врвна технологија – Новиот Audi TT

Audi TT и Audi TTS ја имаа својата светска премиера на автомобилскиот саем во Женева Компактен спортски автомобил кој импресионира со својот дизајн и возна динамика. Членот на управниот одбор за технички развој, д-р Улрих Хакенберг изјави: ” TT им нуди на возачите технолошко искуство на еден многу попривлечен начин”. …

Повеќе »

Philip Morris напушта Австралија

Американскиот производител на цигари Philip Morris ја затвори последната фабрика во Австралија, информираше BBC News. Причината за одлуката е намалувањето на продажбата во земјата, а исто така воведувањето на построги правила за заштита од пожар. Фабриката на Philip Morris во државата – континент е откриена пред околу 60 години. Во …

Повеќе »

Засилени контроли и законски санкции за оние кои користат нелиценциран софтвер во работењето

Координативното тело за интелектуална сопственост на Република Македонија и надлежните судови во Република Македонија во изминатиот период ги засилија своите мерки во борбата против софтверската пиратерија. По успешните акции на Нaционалното координативно тело и откривање на компјутерска опрема која неовластено користи туѓ софтвер, дојде и до судска завршница на овие …

Повеќе »

Брендот SEAT се приклучи кон семеjството “Порше Македонија”

Водечката компанија на домашниот автомобилиски пазар “Порше Македонија” од вчера и официјално е нов, ексклузивен дистрибутер на добро познатиот шпански бренд SEAT (“СЕАТ”). -Имаме големи планови овој бренд повторно да засјае во светлото кое го заслужува. Затоа го избравме “Порше Македонија” да биде нашиот нов, стабилен партнер во таа амбициозна …

Повеќе »

Opel се повлекува од Кина

Автомобилска компанија Opel, со поделбата на американскиот автомобилски гигант General Motors ( GM ), ќе го прекине слабото присуство на кинескиот пазар, пренесоа американските медиуми. Според главниот извршен директор на Opel, Карл Томас Нојман тоа е решение кое одамна требаше да биде донесено. Тешката европска поделба на американската компанија ќе …

Повеќе »

Либија со $ 1,5 милијарди тужба кон Societe Generale поради Гадафи

Либискиот суверен фонд сака околу 1,5 милијарди долари од француската банка Societe Generale, и ја обвинува поради мито, информираше агенцијата France Presse (AFP). Според Фондот, француската финансиска институција дала десетици милиони долари на соработници на еден од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи. Спорот се однесува за износ од “Сосиете …

Повеќе »

Gucci продава легендарни мириси вредни 1 милион долари

Минимална цена од 1 милион долари најави Gucci Parfums како износ за поддршката за хуманитарната иницијатива Chime For Change. Иницијативата започна пред 2013 година, а коосновачи на иницијативата, се Салма Хајек и Бијонсе. Секој производ од колекцијата за хуманитарната иницијатива има единствен код кој клиентите на брендот треба да го …

Повеќе »

Gmail наполни 10 години

Нема шега, денес е роденденот на услугата на Gmail. Точно пред 10 години Google ја обезбеди на своите корисници, пренесоа Стандард Њуз. Интересот за услугата е огромен од самиот почеток. За да избегне проблеми, Google направи регистрација во Gmail само со покана од некој друг корисник. Самиот сервис пак останува …

Повеќе »

Лукоил и Total прават заедничка компанија ?

Руската нафтена компанија Лукоил разговара со францускиот енергетски гигант Total за можноста за создавање на заедничка компанија за истражување на огромните шкрилци нафтени наоѓалишта во Сибир покрај сегашните тензии меѓу Русија и Западот, информира весникот “Фајненшл тајмс “, пренесува Франс прес. Според британското издание, разговорите почнале пред санкциите поврзани со …

Повеќе »