Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Работодавците до крајот на месец треба да исплатат К-15 на работниците

Штип, 7 декември 2022 (МИА) – До крајот на месецот работодавците имаат рок да го исплатат регресот за годишен одмор или познат како К-15. Според штипскиот економски експерт, Глигор Ивановски без разлика дали во моментов имаме економска или енергетска криза, ако нешто е предвидено согласно Законот треба да се реализира …

Повеќе »

Publicis Groupe преку својот медиумски бренд Zenith го прошири своето партнерство со Nomad Foods и во адриатик регионот

Водечката компанија за производство на замрзната храна Nomad Foods (Номад Фудс) под чија капа се познатите брендови како Birds Eye, Findus, Iglo, Ledo и Frikom, услугите за медиумско планирање и закуп за Адриатик регионот (Хрватска, Србија, Босна, Словенија, Црна Гора и Северна Македонија) ги додели на Publicis Groupe Adriatic и …

Повеќе »

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Во рамки на проектот за поддршка на приватниот сектор за регионална интеграција и интернационализација, проект што го имплементира Стопанската Комора на Македонија во соработка со УСАИД, на прес-конференција во Битола информира за изработката на квантитативна анализа за идентификување на извозните можности и потенцијали на македонската економија. Професорот Дарко Лазаров посочи …

Повеќе »

Млекопроизводството во Македонија се модернизира, пристигна уште еден робот за измолзување

    Вториот робот за измолзување, набавен преку проектот на Бимилк и УСАИД чија цел е модернизација и унапредување на млекопроизводството во Македонија, пристигна кај корисникот – фармата „Млекопромет” од Мусинци која ќе биде една од првите фарми во Македонија што со инвестицијата од Битолска млекара ќе применува современа технологија …

Повеќе »

АД ЕСМ во октомври заштедила 30 проценти струја споредено со истиот месец лани

АД ЕСМ во октомври потрошило 30 проценти помалку електрична енергија во текот на своето работење споредено со октомври минатата година. Во октомври 2022 година потрошени се 132.227 kWh електрична енергија, додека во истиот месец во 2021 година биле потрошени 188.422 kWh. – Дирекцијата на АД ЕСМ и сите подружници односно …

Повеќе »

Македонско-бугарски бизнис форум „До една милијарда и понатаму“

Под покровителство на министрите за надворешни работи на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денеска ќе се одржи Бизнис форум во Скопје. Форумот, како што соопшти МНР, се реализира под мотото „До една милијарда и понатаму“, во знакот на проекцијата од една милијарда евра трговска …

Повеќе »

„АЛКАЛОИД“ ПУШТИ ВО УПОТРЕБА НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВРЕДНА 720.000 ЕВРА

  Новите лаборатории за контрола на квалитетот, истражување, развој и за регистрации се организирани на простор од 400 м², во производствениот сегмент за козметички производи на локалитетот во Ѓорче Петров. Добропознатите брендови на „Алкалоид“ – Becutan, Sattwa, Young derm, Black up, Gloss – произведени со примена на строгите принципи за …

Повеќе »

ЈП Комунална хигиена-Скопје врши репарација и замена на контејнерите

ЈП Комунална хигиена-Скопје започна со репарација на сите оштетени садови наменети за одлагање комунален отпад со зафатнина од 3,2 кубни метри, кои се поставени на територијата на главниот град. Воедно, екипите на Претпријатието вршат и замена на неупотребливите контејнери со нови. – Во текот на денешниот ден почнавме со санирање …

Повеќе »

Левица со кривична пријава против менаџерите на ЕВН заради непријавување кражба на струја во Арачиново

Ја известуваме јавноста дека Правниот сектор на Политичката партија Левица, до Основното јавно обвинителство – Скопје, поднесе кривична пријава против двајца менаџери на „Електродистрибуција“ ДООЕЛ: Сашо Салтировски и Јохен Хагеман – поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „Непријавување на кривично дело или сторител“ – казниво по чл. 364, …

Повеќе »

Приватните автобуски превозници повторно со блокади

Приватните автобуски превозници на „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ веќе втор ден оваа недела протестираат со блокади на три важни сообраќајни точки во Скопје. Тие очекуваат решение за нивните барања, односно да се подмири или евентуално да се почне подмирувањето на долгот што Град Скопје и Јавното сообраќајно претпријатие го има …

Повеќе »