ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Lindt ја стекнува американска компанија

Швајцарската компанија производител на чоколадо и чоколадни производи Chocoladefabriken Lindt & Spruengli соопшти дека ќе ја преземе Russell Stover, САД. Компанијата е семејна сопственост, а вредноста на зделката сеуште не е пријавена. Lindt ќе биде третиот најголем производител на чоколадо во САД. Производите на Russell Stover се продаваат во повеќе …

Повеќе »

Новата реклама на BMW M4 и жед за брзина на невообичаено место

Често стануваме гледачи на рекламните кампањи на познати брендови, кои се навистина интригантни, особено оние на автомобилските компании. Од BMW ни подготвиле едно “шоу” во новата реклама “Ultimate Racetrack” за BMW M4. BMW заедно со канадската рекламна агенција Cundari, го создавале ова рекламно видео, со што германската компанија повторно нагласува …

Повеќе »

Најбогатите во светот загубија $ 33 милијарди оваа недела

Најбогатите 300 луѓе во светот загубија 33 милијарди долари од вкупната состојба само оваа недела, пишува Bloomberg. Најголем губитник испадна 78-годишниот Амансио Ортега, кој е и најбогатиот Шпанец. Тој поседува 59% од Inditex – најголемиот трговец на мало со облека во светот. Компанијата, во чие портфолио паѓа популарниот бренд Zara, …

Повеќе »

Бидете и Вие дел од хуманитарната акција на Стопанска банка „Подари насмевкаˮ

По повод 70-годишнината од постоењето на Стопанска банка, изминатиов викенд во неколку градови низ Македонија ќе бидат одржани различни настани како дел од големата хуманитарна акција „ПОДАРИ НАСМЕВКА“. Во сабота на женската плажа во Струга, по 17:00 часот, стружани како и туристи од земјава ќе имаат можност да се забавуваат …

Повеќе »

Бразилските фудбалски фанови појадуваат македонски мусли – Виталиа отсега со извоз во далечниот Бразил!

„Извозот во Бразил за нас е огромен успех кон освојување на нови пазари. Вклучувајќи ја и оваа јужноамериканска држава, производите на Виталиа се достапни во 31 земја ширум светот. Ова е уште една потврда дека Виталиа создава врвни производи според светски стандарди препознатливи со својот квалитет и оригиналност. Отсега и …

Повеќе »

eBay нуди iPhone 5 за $ 449

iPhone 5 се продаваат со 200 долари помалку од нивната вистинска цена во онлајн порталот за шопинг eBay. AppleInsider наведува дека Apple во моментов нуди реновирани стари телефони во eBay. Верзијата со 16 GB меморија во бела и црна варијанта се нудat за 449 долари. Тоа е дури 100 долари …

Повеќе »

Груевски: Нови 15,5 милиони евра од ЕИБ за 66 претпријатија

Во втората половина на јули се очекува да пристигнат првите 15,5 милиони евра од четвртата кредитна линија од Македонската банка за поддршка на рaзвојот кои ќе бидат распределени во 66 претпријатија; велат од владата на РМ. Ова го најави денеска премиерот Никола Груевски, нагласувајќи дека се работи за првата транша …

Повеќе »

Нестле стекна 50% од L’Oreal во Galderma

По успешното завршување на регулаторниот процес и постапките за затворање на зделката, Нестле објави дека завршила преземање на 50 отсто од акциите на L’Oreal во Galderma, како што првично беше најавено на 11 февруари 2014 година. Компанијата Galderma, која располага со 5 000 вработени и развива активности во 80 земји …

Повеќе »

Трошоците за мобилно рекламирање во светот ќе се зголемат за 85% оваа година

Вкупните трошоци за рекламирање во светот ќе надминат 545 милијарди долари во 2014, предвидува eMarketer. Тоа е раст од 5,7% на годишна основа. САД продолжуваат да бидат лидер на пазарот со 180 милијарди долари потрошени за рекламирање оваа година. Според eMarketer дигиталното рекламирање ќе забележи раст од 16,7% во 2014 …

Повеќе »