ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Еве го новиот iPhone 6

Техногигантoт Apple ги претстави новите верзии на предводникот на компанијата – iPhone 6 и iPhone 6 Plus. На презентацијата во Калифорнија компанијата ги покажа телефоните со дијагонали на екраните од 4,7 и 5,5 инчи. “Стандардниот” 4,7-инчен паметен телефон ќе се вика iPhone 6 и е со дебелина 6,9 мм, а …

Повеќе »

Facebook веќе чини над 200 милијарди долари

Пазарната вредност на Facebook Inc веќе е над 200 милијарди долари. Така компанијата на Марк Цукерберг се вбројува меѓу најголемите корпорации во светот. Акциите на Facebook се зголемија за 0,8% до 77,89 долари при затворањето на вчерашната седница на берзата во Њујорк. Тоа значи дека пазарната вредност на компанијата достигна …

Повеќе »

Светот во очекување на настанот на Apple

Целиот свет е во очекување за претстојниот настан на технолошкиот гигант Apple. Сите очекуваат компанијата да го претстави својот нов паметен телефон iPhone 6. По последните информации технолошкиот гигант од Купертино ќе претстави два нови модели паметни телефони со 4.7 и 5.5-инчен екран на најпродаваниот модел iPhone. По непотврдени информации …

Повеќе »

Electrolux купи американски конкурент за 2,57 милијарди евра

Шведскиот производител на електротехника Electrolux најави дека ја купува американската GE Appliances за 23,4 милијарди круни (2,57 милијарди евра). „Ова е најголемата придобивка во историјата на компанијата”, истакна нејзиниот шеф Џеф Имела, пренесува ИТАР-ТАСС. Зделката треба да биде одобрена од соодветниот регулаторен орган, но по оваа вест, акциите на Electrolux …

Повеќе »

Ryanair нарача авиони за 11 милијарди долари

Ryanair има направено договор за авионите од новата генерација Boeing 737 MAX 8 во вредност од 11 милијарди долари, пренесува Блумберг. Нискотарифната аниокомпанија има намера да купи 100 авиони од новите машини. Моделот е со обновени мотори и крилја, како и со поголем капацитет за патници. Се очекува Boeing и …

Повеќе »

Се воведуваат нови правила за етикетите

Се воведуваат нови правила за ознаките кои ќе стапат во сила од 13 декември. Идејата е информациите во нив да биде разбирлива за корисниците, велат од Брисел. Новите етикети треба да присуствуваат не само врз храната кои ги купуваме во продавниците, но и при испораките и угостителство од рестораните. Со …

Повеќе »

Акционерите го напуштаат Fiat

Акционери во Fiat го употребија своето право да заработат инвестиции за 463,6 милиони евра пред финализирање на договорот за спојување со американската Chrysler Group, соопштија од компанијата. Биле поднесени апликации за околу 60 милиони акции по цена 7,727 евра за готово. Откупените акции ќе бидат понудени на останатите акционери по …

Повеќе »

Google се насочува и кон развојот на лекови

Компанијата Calico во која главен инвеститор е Google, откри потенцијално партнерство со производителот на лекови AbbVie што ќе биде во вредност од 1,5 милијарди долари и ќе биде со цел истражување. Одлуката го забележува влегувањето на потенцијално голем играч во развојот на лекови, поврзани со возраста, пишува Wall Street Journal. …

Повеќе »

Bloomberg се враќа кај Bloomberg

Како градоначалник на Њујорк Мајкл, Блумберг работеше за симболичниот 1 долар месечно. Сега сепак мултимилиjардерoт може повторно да смета на сериознa плата – бидејќи се враќа како шеф на својата новинска агенција Bloomberg. Од таму вчера соопштија дека до крајот на годината актуелниот директор Даниел Доктороф ќе ја напушти функцијата …

Повеќе »