ПРЕТПРИЕМНИШТВО

НН: Микросам прослави 25 години успех, инoвaтивност и трајни вредности

 “Уште ми се свежи сеќавањата кога со сопругата Лилјана го ковавме планот за основање на компанијата. Од консултантска канцеларија,станавме компанија со 150 вработени со мнозинство инженери, магистри, доктори на наука, од чудни погледи и неверувања за плановите, до респект од врвни компании,  низа препреки, рамо до рамо со најдобрите производители …

Повеќе »

Арсо Нестороски од Струга е вториот добитник на Ауди А3 од наградната игра на Т-Мобиле

Арсо Нестороски од Струга е вториот добитник на Ауди А3 од наградната игра на Т-Мобиле. Нестороски ја освои вредната награда само со едно надополнување на својата при пејд картичка во вредност од 300 денари. Добитникот Арсо Нестороски, кој е семеен човек и има две ќерки, Јасмина и Даниела, веќе долги …

Повеќе »

Зголемени цените во угостителството

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во април 2015 година, во споредба со март 2015 година, е зголемен за 0.1%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Ноќевања за 0.3%. Индексот на цените на угостителските услуги во април 2015 година, во однос …

Повеќе »

Microsoft се враќа во производството на паметни телефони од висока класа

Гигантот Microsoft веќе работи врз два Windows 10 смартфони од висока класа, крстени Cityman и Talkman. И двата модели ќе користат qHD дисплеи, 3GB Рам, 20-мегапиксели задни камери, 5-мегапиксели предни и 32 гигабајти внатрешна меморија за складирање на податоци. Главната разлика ќе се состои во димензиите на двата уреди. Екранот …

Повеќе »

Ќе го земат ли името на Skype?

Британскиот телевизиски канал Sky и познатата програма на сите за видео и говорни повици Skype се расправаат за правото на користење имиња. Во 2005та година телевизискиот гигант покренува постапка против IT компанијата затоа што нејзината марка Skype звучи премногу подеднакво со каналот Sky. Денес, 10 години подоцна, судот во Луксембург пресуди: …

Повеќе »

10-те најбогати актери во светот за 2014

10. Салман Кан Салман Кан е еден од најпознатите индиски актери. Не е изненадувачки да го видиш овој актер во топ 10 најбогати актери во светот. Неговата нето вредност е околу 200 милиони евра. Салман Кан е еден од највлијателните луѓе во Боливуд. Нето вредност: 200 милиони долари Возраст: 48

Повеќе »

Директорите на „Стоби“ ќе ги послужуваат посетителите на „Веро вино-фест“

Директорите на винаријата „Стоби“ ќе ги послужуваат посетителите на нивниот штанд на „Веро вино-фест“ кој почнува утре (среда, 6 мај) и ќе трае до 10 мај на паркингот кај трговскиот центар „Веро Џамбо“ во Скопје. Дел од тимот ќе бидат: Никола Деребанов, генерален директор на компанијата „Перминдекс“ под чија капа …

Повеќе »

Хотел Руссиа за прв пат на меѓународниот саем за туризам во Скопје

Хотел Руссија за прв пат ќе учествува на меѓународниот саем за туризам. Саемот претставува одлична можност каде на едно место хотелскиот комплекс ќе има прилика да ги прикаже убавините на содржините со кои што располага. Саемската манифестација ќе се одржи од 07-09 мај 2015. Хотел Руссиа со својот штанд ќе …

Повеќе »

Тодор Сејзов е новиот извршен директор на Сковин

По заминувањето на Перо Моцан од 01.04.2015 год. за нов Извршен Директор на Винарија Сковин АД е назначен  Тодор Сејзов. Сејзов е дипломиран економист и има долгогодишно искуство на управувачката позиција Директор на продажба во Лотарија на Македонија. ” Новата функција е уште еден нов, голем предизвик во мојата професионална …

Повеќе »