ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Автомобилите на најбогатите луѓе во светот

Вкупно 1226 се милијардери во светот, посочи пред време Forbes. Целата состојба се проценува на околу 4.6 трилиони. долари. Но какви автомобили возат тие? Според информациите на Business Insider, најбогатите луѓе во светот управуваат автомобили, чија цена е од 1500 долари до 4.1 милиони долари.

Повеќе »

Бизнисмените бараат Божик да славиме во исто време со католиците

Стопанствениците повторно ја актуелизираат иницијативата за усогласување на православниот со католичкиот Божик. Бараат Владата да донесе закон што ќе го регулира ова прашање поради кое, велат, најмногу трпи бизнисот, а се консултирале и со Македонската православна црква. Како што изјави заменик претседателот на Сојузот на стопанските комори (ССК) Мирче Чекреџи, …

Повеќе »

Индиски милијардер го купи луксузниот хотел Plaza во Менхетен

Индискиот милијардер Субрата Рој го купил луксузниот хотел „Plaza“ во Менхетн, информира BBC. Компанијата на Рој Сахара, која е позната по тоа што спонзорира трки и моторни спортови, платила на поранешниот сопственик 575 милиони долари за 75-процентен удел во компанијата.

Повеќе »

Рамстор наскоро добива нов имиџ, Волмарт доаѓа во Македонија?

Најголемиот ланец на супермаркети од САД, Волмарт е во преговори да купи мнозинскиот удел од турската компанија Мигрос која се јавува како сопственик на ланецот супермаркети Рамстор. Зделката се проценува над 4 милијарди долари. Мигрос има 888 супермаркети, хипермаркети и дисконтни продавници во Турција, но и продавници во Азербејџан, Казахстан …

Повеќе »

Samsung vs. Apple

Патентот на американскиот технолошки гигант Apple за функцијата на екранот на допир, кој овозможува да се зголемува или намалува со помош на прстите, е прогласен за неважечки. Патентот е еден од оние врз основа на кои судот во Калифорнија одлучи во август дека Samsung мора да плати парична казна од …

Повеќе »

Турска компанија нарача 100 Airbus-а

Турската приватна авиокомпанија Пегасус ерлајнс направила договор за 100 патнички авиони Ербас, што претставува најголемата единечна нарачка направена досега во историјата на турската цивилна воздушна пловидба, посочува весникот “Хуриет дејли њуз”. Договорот е во рамките на новата стратегија за раст на компанијата до 2023 година. Пегасус ерлајнс нарачала 75 авиони …

Повеќе »

„Адора Инженеринг“ доби меѓународна награда за најдобро претпријатие од Македонија

„Адора Инженеринг“ и генералниот директор Ванчо Чифлиганец, како единствен претставник од Македонија, доби светска награда за најдобро претпријатие од градежништвото и најдобар менаџер од Македонија во 2012 година. Ова реномирано признание, што го доделува Европската бизнис асоцијација, на „Адора Инженеринг“ и припадна за најдобра бизнис репутација, за успешно менаџирање и …

Повеќе »

Колку е директорската плата во McDonald’s?

Агенцијата Блумберг пишува за разлуката помеѓу платата на вработените во McDonald’s и директорите во Америка. За конкретен пример отидовме во McDonald’s и таму најдовме соговорник кој работел 20 години за минимална плата. Тајри Џонсон од Чикаго има 44 години и веќе 20 години тој е активен во работата во McDonald’s. …

Повеќе »

Две странски компании заинтересирани за Тутунскиот комбинат во Прилеп

Две странски компании покажуваат интерес за влез во „Тутунски комбинат, Прилеп“, а се бара стратешки партнер и за фабриката „Еурокомпозит“, извести денеска премиерот Никола Груевски. – Има интерес од две меѓународни компании, од кои едната е позната мултинационална компанија и се разгледуваат различни модели – изјави Груевски како одговор на …

Повеќе »