ПРЕТПРИЕМНИШТВО

GM го сопира привремено Chevrolet Cruze

Американскиот автомобилски гигант General Motors (GM) побара од своите концесионери да престанат со продажба на Chevrolet Cruze 2013-2014 во САД и Канада поради проблеми со воздушното перниче на јапонската компанија, соопшти портпаролот. „Можам да потврдам дека GM побара од концесионерот на Chevrolet во САД и Канада да престанат да испорачуваат …

Повеќе »

Успешна бизнис приказна: Ким Неготино прославува 15 години од своето постоење

Реномираната македонска компанија за производство, преработка и конзервирање на овошјe и зеленчук, КИМ Неготино овој месец слави јубилеј 15 години од своето основање и почеток со работа. Компанија која е пример за останатите македонски компании, и која од самиот почеток континуирано се развива и инвестира, за да денес претставува респектабилен …

Повеќе »

Како креаторот на GoPro камерите стана милијардер

Николас Удман има 38 години и веќе е милијардер. Тој е креаторот на камерите GoPro. Го започнал овој бизнис во 2002 година. Денес компанијата има над 500 вработени и генерира 986 милиони долари во приходи во 2013 година. Тој ја создава камерата со цел да ги снима полесно своите авантури …

Повеќе »

Toyota ќе лансира возило на горивни ќелии за околу 50.000 евра

Најголемиот произведувач на автомобили во светот – јапонската компанија Toyota, најави дека до април 2015 година ќе го лансира на пазарот во Јапонија првиот автомобил со горивни ќелии по цена од околу 7 милиони јени (50 000 евра по тековниот курс), пренесоа Франс прес и ДПА. Се очекува до летото …

Повеќе »

Google започнува да отстранува резултати

Интернет гигантот Google започна укинување на резултати од вашиот пребарувач. Ова се наметнува поради клучната одлука на Европскиот суд од месец мај, поврзан со правото на луѓето да бидат “заборавени” од интернет. Според одлуката на судот секој човек може да побара од пребарувачот да укине резултати кои одат при пребарувањето …

Повеќе »

77% од топ позициите на Facebook ги раководат мажи

Глобално 77% од топ позициите на Facebook ги раководат мажи, се наведува во извештајот на компанијата. Facebook за прв пат објави статистика која ја покажува различноста меѓу нејзините вработени, пишува изданието The Verge. Обезбедувајќи ги податоците, најголемата социјална мрежа се приклучи на постојано големото движење за транспарентност. Работната сила на …

Повеќе »

Баркодот наполни 40 години

Денес, 26 јуни, во различни точки по земјината топка над 5 милијарди пати ќе се чуе сигналот од скенирањето на GS1 баркодот – при продажба на касата, во магацините, при натовар истовар на активности, итн. На овој ден во 1974 година Шерон Бјукенен, благајник во супермаркетот Marsh во Трој, Охајо …

Повеќе »

Милијардери – пред и сега

Списанието Forbes почнува со рангирањето на најбогатите луѓе во светот во 1987 година. Во првиот рејтинг бројот на милијардери е 140. Само пет години подоцна бројката се зголемува двојно и достигнува 288, а во 2010 година луѓето со состојба над 1 милијарда долари надминува 1.000 лица. Во март од Forbes …

Повеќе »

Македонска компанија прави “паметен” бојлер

Првиот “паметен” бојлер во светот ќе биде произведен од македонската компанија “Леов”. Ова значи дека не ви е потребен човек дома, за да се уклучи бојлерот, бидејќи тоа ќе може да се прави преку мобилен телефон, за кој е направена посебна апликација. Бојлерот ќе биде пуштен на македонскиот пазар во …

Повеќе »