ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Google ја затвори социјалната мрежа Orkut

Гигантот Google објави дека ја затвора социјална мрежа, копија на Facebook, која го носи името Orkut. Зад намерите на компанијата стои идејата таа да се концентрира на други услуги кои ги нуди и кои се многу популарни, како Google +, YouTube и Blogger, објавија Gizmodo. Конечното затворање на првата социјална …

Повеќе »

ŠKODA на Wörthersee го претстави и ŠKODA CitiJet

Автомобил од соништата направен од практикантите на ŠKODA: концепт на двосед кабриолет Чиста емоција: На GTI средбите покрај извонредниот Yeti Xtreme, дебитираше и CitiJet – концепт направен од страна на практикантите на ŠKODA. CitiJet е динамичен градски автомобил со експресивен дизајни кој всушност претставува кабрио изведба врз основа на ŠKODA …

Повеќе »

Кои се најпрофитабилните банки во светот?

Најголемите 1 000 банки во светот отчитаа 920 милијарди долари профит минатата година. Водечките кинески банки сочинувале речиси една третина од оваа сума, демонстрирајќи зголемена моќ, покажува најновото истражување. Вкупната добивка пред оданочување на кинеските банки изнесува 292 милијарди долари во 2013 година, или 32% од профитот на глобалната банкарска …

Повеќе »

Светот по 10 години

Новиот извештај на Томпсон Ројтерс, насловен како „Светот во 2025 година: 10 предвидувања за иновации”, покажува какви ќе бидат науката и технологијата по 10 години. Анализирајќи податоци за патенти и научна литература, според авторите на извештајот дозвола за пилот може да биде новиот документ за преминување во зрелоста, квантната телепортација …

Повеќе »

Honda го спроведе првиот лет (Фото)

Јапонската автомобилска компанија Honda го произведе првиот авион. Тој дури веќе го спроведе својот прв лет, пред да добие сертификат и да бидат направени почетните договори кои се очекуваат следната година. Ова го соопшти компанијата во коминике. Продолживме 84 минути, а првиот лет на HondaJet беше извршен во близина на …

Повеќе »

Зошто вработените на Apple никогаш не сакале да вечераат со Стив Џобс

Основачот на Apple, Стив Џобс ќе биде запаметен по неверојатно високите стандарди во однос на дизајнот на производи и развој на компанијата како целина, пишува Business Insider. Дејвид Блакај работи во Apple во текот на 12 години пред да ја формира сопствената фирма. Во друштво на Џобс тој извршувал различни …

Повеќе »

GM го сопира привремено Chevrolet Cruze

Американскиот автомобилски гигант General Motors (GM) побара од своите концесионери да престанат со продажба на Chevrolet Cruze 2013-2014 во САД и Канада поради проблеми со воздушното перниче на јапонската компанија, соопшти портпаролот. „Можам да потврдам дека GM побара од концесионерот на Chevrolet во САД и Канада да престанат да испорачуваат …

Повеќе »

Успешна бизнис приказна: Ким Неготино прославува 15 години од своето постоење

Реномираната македонска компанија за производство, преработка и конзервирање на овошјe и зеленчук, КИМ Неготино овој месец слави јубилеј 15 години од своето основање и почеток со работа. Компанија која е пример за останатите македонски компании, и која од самиот почеток континуирано се развива и инвестира, за да денес претставува респектабилен …

Повеќе »

Како креаторот на GoPro камерите стана милијардер

Николас Удман има 38 години и веќе е милијардер. Тој е креаторот на камерите GoPro. Го започнал овој бизнис во 2002 година. Денес компанијата има над 500 вработени и генерира 986 милиони долари во приходи во 2013 година. Тој ја создава камерата со цел да ги снима полесно своите авантури …

Повеќе »