ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Cisco скратува 4000 работни места

Светскиот лидер во мрежните технологии Cisco Systems Inc објави дека планира да скрати 4.000 работни места или 5% од персоналот, како дел од напорите за намалување на трошоците, поради бавното зголемување на приходите овој квартал, пренесе Reuters. Cisco очекува во овој квартал приходите да нараснат со 3% до 5%. Еден …

Повеќе »

Профитот на Lenovo со 23% раст

Најголемиот производител на персонални компјутери во светот, кинеската компанија Lenovo Group објави дека профитот е зголемен за 23% како резултат на двојно поголемата продажба на паметните телефони и другите мобилни уреди, пренесоа АР. За трите месеци до јуни, профитот на Lenovo достигнал $ 174 милиони. Продажбата се зголемила за 10% …

Повеќе »

IAG купува 62 авиони од типот на Airbus

International Airlines Group (IAG) нарачала 62 авиони од типот на Airbus A320 со продажна цена од $ 5,4 милијарди долари, за да ги замени застарените машини и да ги прошири флотилата на нискотарифните превозници Vueling, пренесоа американските медиуми. IAG, компанијата мајка на British Airways и Iberia, посочи дека договорила “значителен …

Повеќе »

Walmart со слаби резултати во вториот квартал од годината

Водечкиот синџир продавници за малопродажба Wal-Mart Stores Inc. ги објави разочарувачките резултати за вториот квартал, според кои продажбата во продавниците, брендирани како Walmart, се намалија за 0,3%, пренесе DPA. Компанијата успеа да ја зголеми продажбата за 2,4% до $ 116,2 милијарди долари, но тоа е овозможено само благодарение на новооткриените …

Повеќе »

Кинеска компанија регистрираше трговска марка “Сноуден”

Компанија од Пекинг поднесе барање за регистрација на трговска марка “Сноуден”, соопштува Кинескиот весник South China Morning Post. Компанијата Hong Yuan Lan Xiang (HYLX), која се занимава со развој на технологии на електромобили, тврди дека направила пробив во својата област, споредбено со откритијата на поранешниот соработник на американска безбедносна служба …

Повеќе »

Samsung ќе пушти паметен часовник во септември

Samsung ќе пушти умен часовник со името Galaxy Gear во септември, објави Bloomberg. Со него ќе можете да остварувате повици, сурфање на интернет и да примате и праќате електронски пораки. Galaxy Gear ќе работи со оперативниот систем на Google Android и може да се појави на пазарот до крајот на …

Повеќе »

Кој е новиот најбогат Кинез?

Хуанг Џејлин, сопственик на најголемата приватна градежна фирма во Кина, е најбогат човек во Азија, информираше “Блумберг”. Излегува дека бизнисите на Хуанг во сферата на недвижниот имот имаат поголема вредност од она што досега се проценуваше, според официјалните регулаторни податоци. Хуанг, кој е претседател на бордот на директори на конгломератот …

Повеќе »

Archos пласираше 8-инчен таблет

Француската компанија Archos пласираше на пазарот 8-инчен quad-таблет кој користи IPS матрица со резолуција 1024х768 пиксели, соопшти TechNews. Уредот работи под контрола на оперативниот систем Android 4.2 Jelly Bean. Archos 80b Platinum има процесор Rockchip RK3188 и 1,6 GHz. Достапен е со 1GB RAM меморија и 8GB внатрешна флеш меморија, …

Повеќе »

Sony воведува нова ера во телевизијата

Sony Corp постигна прелиминарен договор со Viacom Inc, пренесуваат светските агенции. Според договорот Sony ќе може да пренесува преку интернет телевизиските содржини до телевизорите, конзоли и Блу Реј плеери кои ја поддржуваат функцијата за поврзување со интернет.   Меѓу содржината што Viacom ја обезбедува се “SpongeBob SquarePants”, “Teen Wolf”, како …

Повеќе »