ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Паоло Малдини купи фудбалски клуб

Легендата на италијанскиот “Милан” и азурите Паоло Малдини се стекна сопственост на ФК Мајами, кој ќе игра во северноамериканската сокер лига (НАСЛ), и е во втората лига на фудбалот во САД. Екипата ќе го почне учеството во лигата следната година, а тоа може да биде сериозен удар за амбициите на …

Повеќе »

Нова тешка прогноза за германската економија

Навистина загрижувачки податоци изнесе германското издание Frankfurter Allgemeine Zeitung. Според него, германската економија ќе има огромни тешкотии после пет години. Во 2020та на земјата ќе и недостигаат 1,8 милиони специјалисти, од кои голем дел со академско образование. Уште потешки се прогнозите за 20 години, потоа – ако до 2040 не …

Повеќе »

Од денес, сите производители на органска храна ќе бидат на едно место

Швајцарија долго време ја поддржува Македонија во целокупниот развој, а особено во развојот на економијата. Како дел од ова, ние сме горди што сме помеѓу првите поддржувачи на секторот за органска храна во Македонија, веќе 10 години.- изјави г-дин Стефан Лаѕарото, Амбасадор на Швајцарија во Македонија Во текот на целата …

Повеќе »

Нови 25 стипендии од Еуролинк осигурување за студентите и постдипломците на Правниот факултет „Јустинијан Први“

На студентите на додипломски студии (прв циклус) и на студентите на постдипломски студии (втор циклус студии) на Правниот факултет „Јустинијан Први“ компанијата Еуролинк осигурување им доделува 25 целосни стипендии со кои ќе можe да ги покријат трошоците за кофинансирање Во рамките на својата долгорочна програма за корпоративна општествена одговорност Еуролинк …

Повеќе »

WIZZ AIR со нова 22ра база

Wizz Air, најголемата нискобуџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, денес најави дека ќе ја отвори својата 22. база, на 16 декември во Дебрецен (Унгарија), со еден нов Airbus А320 а со тоа ќе ги зголеми и понатамошните регионални унгарски услуги. Оттука веќе се спроведуваат WIZZ летовите, а Дебрецен ќе …

Повеќе »

Сашо Максимов е третиот среќен добитник на Ауди А3

Сашо Максимов од Кочани е третиот среќен добитник на автомобилот Ауди А3, којшто се доделува во рамките на најголемата наградна игра на Т-Мобиле. Тој се вклучил во наградната игра уште на самиот почеток. Па така, надежта на Сашо, дека ќе биде еден од добитниците на вредната награда на Т-Мобиле веќе …

Повеќе »

Škoda Fabia Combi R5 на легендарниот GTI митинг во Wörthersee

> Во зелена, бела и црна боја: Škoda Fabia Combi R5 беше претставена на GTI митингот > Ново видување на ŠKODA на новиот рели автомобил – R5 Fabia Combi > Брз старт: Новата Škoda Fabia Combi R5 спектакуларно го отвори чешкото рели првенство Новата Škoda Fabia R5 предизвика сензација на …

Повеќе »

Меѓународниот превоз во Македонија зголемен за 72,3%, а приградскиот намален за 8,2%

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2015 година, во однос на истиот период од 2013 година, бројот на превезените патници во градскиот превоз е зголемен за 2,6%, во меѓуградскиот превоз за 23,5% и во меѓународниот превоз за 72,3%, додека во приградскиот превоз намалувањето изнесува 8,2%.

Повеќе »

Кроациа Осигурување слави 10 години постоење на македонскиот пазар

Oваа година е од особено значење за Кроациjа Осигурување. Се одбележуваат јубилејни 10 години од основањето, а оваа година истекуваат и првите полиси за животно осигурување на осигурениците кои пред 10 години својата доверба им ја дадоа токму на оваа компанија и останале лојални на неа во целиот овој период. …

Повеќе »