ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Bosch и Midea ќе произведуваат заедно системи за ладење и греење

Bosch Термотехника, Германија, и Midea CAC (Midea Commercial Air-Conditioner Division), Кина, планираат создавање на joint venture за производство на VRF системи (се користат за ладење и греење на индустриски објекти) во Кина. Заедничкото претпријатие ќе работи за глобалниот пазар на греење, вентилација и климатизација, соопштија од Bosch. Седиштето на заедничкото …

Повеќе »

Одржана обуката на тема ‘‘Подготовка и управување на проекти од општествена одговорност на претпријатијата

Одржана обука на тема ‘‘Подготовка и управување на проекти од општествена одговорност на претпријатијата (ООП)‘‘ во организација на Американската стопанска комора во Македонија и Конект. Денешната работилница со наслов ‘‘Подготовка и управување на ООП проекти‘‘ е дел од предвидените активности на Комората, за промовирање на добри деловни практики помеѓу своите членки …

Повеќе »

Виталиа го имплементираше IFS меѓународниот стандард за квалитет и безбедност на храната

Виталиа е првата компанија за здрава храна во Македонија, која го имплементираше реномираниот IFS (International Food Standard) меѓународен стандард за квалитет и безбедност на храната. Со исполнувањето на условите за добивање на овој престижен сертификат се олеснува пристапот до пазарите на Европската Унија. „Воведувањето на IFS стандардот на компанијата Виталиа …

Повеќе »

Facebook успешно тестираше дрон за интернет

Facebook напредува со проектот за обезбедување на пристап до интернет во оддалечените области. Компанијата спроведе успешни тестови со соларен дрон, а тестовите биле спроведени во Велика Британија, соопшти основачот на најголемата социјална мрежа Марк Цукерберг, пренесе “Гардијан”. “Во рамките на иницијативата Internet.org за вклучување (кон мрежата) на целиот свет развиеното беспилотно …

Повеќе »

Intel тргнува кон најголемото купување во историјата

Американскиот технолошки гигант Intel се соочува со најголемото купување во историјата. Според извор од компанијата Intel води преговори за стекнување на својот помал конкурент Altera, соопштува Ројтерс. Според првичните податоци бизнисот на Altera се проценува на 10 милијарди долари, што ќе биде поголем дури и од стекнувањето на антивирусната компанија …

Повеќе »

„Топ златни правила за зголемување на продажба“ – бизнис програма на модниот викенд Скопје

Денеска на Скопски саем во рамките на едукативната и бизнис програма на Моден викенд Скопје, поддржана од најсовремената технологија на CISCO Systems TM, ќе се одржи видео конференција (вебинар) на која основачот на Global Fashion Management Тиери Бајле во живо од Лондон ќе одржи предавање и менторски сесии. Бајле кој …

Повеќе »

Светозар Јаневски прогласен за бизнис лидер на столетието во Југоисточна Европа

Дубровник, 29.03.2015 – Претседателот на управниот одбор на ВВ „Тиквеш“ и партнер во инвестициската група „М6“, Светозар Јаневски е добитник на меѓународната награда „Креатори за столетијата“ за животно дело во претприемништвото. Престижната награда која ја добиваат најзаслужните за развојот на претприемништвото во Југоисточна Европа беше доделена во рамките на самитот …

Повеќе »

Ново македонско пиво – „Чаршиско“

Македонија станува побогата за уште еден домашен пивски бренд. Сопствениците на Пивница „Стар Град” решија да ги изненадат своите гости со пиво од домашно производство. Пивото се вика „Чаршиско”,именувано по најпрепознатливиот дел на Скопје- Стара Скопска Чаршија каде што и се наоѓа пивницата. За почеток ова пиво ќе се пие …

Повеќе »

„Интернет на нештата’  – идејата од иднината која стана платформа на денешницата

Живееме во време на промени, кои и тoa како го менуваат стилот на нашето живеење. Многу нешта за кои сме можеле само да сонуваме, веќе се дел од секојдневието, а нештата кои некогаш ни се чинеа само како дел од научната фантастика, веќе се реалност. Живееме во свет на „паметни …

Повеќе »