ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Германската Merck купи компанија за 17 милијарди долари

Германската фармацевтска компанија Merck KgaA склучи договор за стекнување на САД Sigma-Aldrich за 17 милијарди долари. Со овој потег германскиот гигант ќе се обиде да ја намали зависноста од фармацевтскиот бизнис и да се фокусира на развојот на специјални хемикалии и лабораториски потрошен материјал, пренесува Financial Times. Трансакцијата е најголемата …

Повеќе »

Филипс го дели бизнисот на два дела

Холандската компанија Philips денеска соопшти дека ќе ја реструктуира 120-годишната активност, поделувајќи ја на два дела. Производството на осветлувачките тела и осветлувачките системи ќе бидат поделени, а филијалите за потрошувачка и медицинска опрема ќе бидат увезени во компанијата во вредност од 15 милијарди евра, соопшти Ројтерс. Двете компании ќе работат …

Повеќе »

Еве ги првите реклами на iPhone 6 и iPhone 6 Plus

Apple ги претстави двете нови реклами на iPhone 6 и iPhone 6 Plus. Едната е фокусирана на камерата и функциите кои ги нудат, а другата е со акцент на големината на двата уреди. Во рекламите учество земаат Џастин Тимберлејк и телевизискиот презентер Џими Фелен. Рекламите се првата серија кои Apple …

Повеќе »

Sony ќе лансира паметни очила во март

Паметните очила на Sony, кои ќе се натпреваруваат со Google Glass, ќе бидат пуштени до крајот на март 2015 година. SmartEyeglass сепак ќе бидат само колекции за програмери. Очилата беа презентирани во февруари годинава на саемот Mobile World Congress 2014 во Барселона. Sony SmartEyeglass не изгледаат толку умно, како Google …

Повеќе »

Стартуваат вработувањата во Велес

Германскиот снабдувач на автомобилски делови „Маркарт“ најавува повеќе од 500 вработени во фабриката на „Маркарт“ во Велес. Во новата фабрика на групацијата „Маркарт“ во Велес, само во следните неколку недели и месеци, ќе се отворат повеќе од сто работни места, а во следните пет години ќе се вработат над 500 …

Повеќе »

Знаете ли колку парчиња iPhone 6 се продадоа првиот деби викенд?

Двата нови модели се продаваат од 19 септември во САД, Австралија, Канада, Франција, Германија, Хонг Конг, Јапонија, Порторико, Сингапур и Велика Британија. Apple продаде над 10 милиони уреди од новите iPhone 6 и iPhone 6 Plus за викендот во кој моделите дебитираа во продавниците. Во соопштението, компанијата најави дека продажбата …

Повеќе »

Yahoo купи индиски стартап

Yahoo го купи индискиот стртап Bookpad, кој се занимава со облачен хостинг на документи. Ова е трета зделка од почетокот на годината досега, при што голема странска компанија купува индиски стартап. Вредноста на зделката е 8.3 милиони долари, што има веројатност таа да порасне значително, пренесува kaldata.com. Трансакцијата е интересна …

Повеќе »

Зошто овој швајцарски часовник чини 1,1 милиони долари

Не треба часовниците да бидат целите инкрустирани во дијаманти или пак да се од 17-тиот век, за да чинат милиони долари. Иако брендот Roger Dubuis нема дури ни 20-годишна историја, тој е познат по изработката на часовниците и со цените кои достигнуваат седумцифрени вредности. Најновата ѕвезда од брендот Roger Dubuis …

Повеќе »

Starbucks пушта кафе со вкус на пивото Guinness

Светскиот синџир за кафе Starbucks за своите обожаватели ќе пушти кафе со вкус на пиво Guinness, соопштува Daily Mail. Новото Dark Barrel Latte е прелиено со шлаг и карамелов сос и зачинет со сируп од кафе кој е направен така што ќе има вкус на темното ирско пиво. Од компанијата …

Повеќе »