ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Отворена е најмодерната Nike продавница во Македонија

Во трговскиот центар „Скопје Сити Мол“ отворен е најмодерниот и најголем Nike Shop во Македонија, кој по опременоста и иновациите стои рамо до рамо со Nike продавниците во најголемите светски метрополи. На свеченото отворање на кое присуствуваа Nike промотерите, спортисти, медиуми и познати личности, претставен е најновиот концепт на Nike …

Повеќе »

Вината на „Стоби“ продолжуваат да ја освојуваат Америка

Американското списание специјализирано за вино „Вајн енд спиритс“ (Wine and spirits) во бројот што ќе излезе во јуни ќе ги препорача сортните вина „Жилавка 2013“ и „Вранец 2012“ на „Стоби“. Менаџментот на македонската винарија бил информиран од уредниците на престижниот магазин дека овие две вина ќе бидат издвоени и опишани …

Повеќе »

Се продава новиот гигант на британскиот телеком пазар

Мобилниот оператор во Велика Британија Hutchison Whampoa, кој пред неколку месеци го купи конкурентот на локалниот пазар Telefonica O2 и стана најголемиот телеком во земјата, веќе размислува за својата продажба, информираат од Ројтерс. Официјално од компанијата изјавија дека планираат продажба на 1/3 удел од компанијата на петмина инвеститори по цена …

Повеќе »

Samsung го започна најголемиот проект во историјата

Јужнокорејскиот ИТ гигант Samsung Electronics ја започна изградбата на новиот погон за производство на микропроцесори во вредност од 14,4 милијарди долари. Производството во новата моќ на компанијата во градот Пхјонтхек, на 70 километри од Сеул, треба да започне во првата половина на 2017 година. Фабриката е најголем инвестициски проект во …

Повеќе »

BMW се откажа да гради фабрика во Русија

Германскиот производител на автомобили BMW на неодредено време го одложи прашањето за изградба на фабрика во Русија. Причината за тоа, според шефот на компанијата Норберт Рајтхофер е ситуацијата во земјата. Според него да се работи сега во Русија е чист предизвик и прашањето е како ќе одат работите таму. Од …

Повеќе »

Софија ќе има свој “Гранд Кањон” (Видео)

Еден од најголемите инвестициски проекти во Софија доби зелено светло на вчерашната седница на Советот на министри. Министрите одобрија нацрт меморандум за разбирање меѓу Владата и инвеститорот “Гаранти-Коза Бугарија” ЕАД за имплементација на инвестициски проект “Гранд Кањон – Софија”. Проектот предвидува изградба на голем туристички и забавен комплекс во градското …

Повеќе »

Вработените на ЛУКОИЛ со државни професионални и корпоративни награди

Во пресрет на одбележувањето на 70-годишнината од победата над фашизмот, во Москва на свечена церемонија им беа доделени државни, професионални и корпоративни награди на работници на компанијата „Лукоил”. За големиот придонес во развојот на енергетскиот комплекс на Русија и на компанијата,  од страна на  началникот  на управата на претседателот на …

Повеќе »

Хотел Руссиа со раскошно излагање на меѓународниот саем за туризам

Хотел Руссија за прв пат учествува на меѓународниот саем за туризам и на денешното отварање блесна со раскош и елеганција. Хотел Руссиа со својот штанд е лоциран во втората хала и има можност за квалитетно да ви се претстави. Хотел Руссиа со модерен и елегантен штанд и елементи кои најубаво …

Повеќе »

Кампања на Дојче Телеком „Ние ги поврзуваме луѓето во Европа“

 Дојче Телеком станува водечки европски давател на телекомуникациски услуги  Групацијата ќе инвестира повеќе од шест милијарди евра во проширување на својата европска мрежа до 2018 година „Ние ги поврзуваме луѓето во Европа!“ е мотото на новата медиумска кампања којашто Дојче Телеком ја започнува во дванаесет европски земји, меѓу …

Повеќе »