ПРЕТПРИЕМНИШТВО

ОКТА ја подобрува својата оперативна профитабилност и понатаму го зголемува пазарниот удел

Оперативните резултати на ОКТА од првиот квартал на 2015 година се подобрени споредено со истиот период изминатата година. Компанијата успеа да го зголеми својот пазарен удел и покрај тоа што нафтениот пазар во земјава не покажува значителни знаци на опоравување. Ова подобрување, комбинирано со зголемувањето на меѓународните цени и понатамошното …

Повеќе »

Google гради мега централа во Индија

Google ќе изгради огромна централа во индискиот град Хиберабад, соопшти локалниот весник Mint. Новиот дом на компанијата ќе биде вториот најголем по оној во САД и ќе собере 13 илјади вработени во компанијата. Централата ќе биде со големина 185 илјади квадратни метри, а цената за тоа задоволство ќе чини 138 …

Повеќе »

Volkswagen Group инвестира 4,2 милијарди евра во Seat

Шпанската марка Seat, дел од Volkswagen Group, ќе добие сериозна финансиска поддршка. Германскиот концерн ќе инвестира 4,2 милијарди евра до 2019 година во операции на територијата на Шпанија. Од распространетите информации од концернот, станува јасно дека ова е најголемата индустриска инвестиција во историјата на земјата. Еден дел од парите ќе …

Повеќе »

Историјата на најпопуларната Аргета паштета

Се започна во 1957 година кога директорот Деламарис влезе во лабораторијата на Аргета фабриката и рече: “Направете нешто вкусно од пилешко месо, кое луѓето ќе можат да го мачкаат на леб! ” Технолозите промрмореа и се вратија на работа. Тие знаеја дека нема да биде доволно само да се свари …

Повеќе »

Facebook со нов сервис ќе ја менува целата индустрија

Вчера наутро Facebook ја претстави својата нова услуга за која одамна се ширеа гласини. Социјалната платформа ќе им овозможува на издавачите да објавуваат статии директно во апликацијата на социјалната мрежа за iOS. Тоа е значаен момент за издавачката дејност и би можел целосно да ја промени играта и да ја промени …

Повеќе »

Повеќе од 20 предлози се натпреваруваа за најдобрата Златен Даб апликација

Само за месец и половина, на отворениот конкурс за изработка на Златен даб апликација пристигнаа повеќе од дваесет предлози. Побарано беше специјализираната Златен даб апликација да биде наменета за паметни телефони и таблети и да најде примена во секојдневието, да се истакнува со дизајнот, достапноста, брзината како и функционалноста. Победникот, …

Повеќе »

Магистер по право ужива во одгледување на 300 овци: Сакам да бидам свој газда!

Снежана Анокич Рогало е образован овчар во Хрватска. Таа е Магистер по право, зборува италијански и е професионален возач на А, Б, Ц и Д категорија. Сепак, со сопругот Дарко во последните неколку години се посветени на овците и својата фарма во Доброгошче, село со пет куќи и тринаесет жители, …

Повеќе »

Капитол Мол со бројни попусти и поволности за посетителите

Капитол Мол како трговски центар кој е семејно ориентиран и уникатен во пристапот до своите потрошувачи, се реши да го одбележи  15 мај (петок) меѓународниот ден на семејството, со бројни попусти и поволности за своите  посетителите. Попусти ќе бидат овозможени во дел од рестораните кои се наоѓаат на третиот кат, …

Повеќе »

“Тојота” и “Нисан” повлекуваат 6,5 милиони автомобили

Јапонските автомобилски гиганти “Тојота” и “Нисан” објавија дека повлекуваат вкупно 6,5 милиони автомобили во светот, за да заменат потенцијално неисправни воздушни перничиња. “Тојота” најави дека повлекува малку под пет милиони автомобили, вклучувајќи Corolla, Vitz и други модели, направени меѓу март 2003 година и ноември 2007. “Нисан” повлекува околу 1.56 милиони …

Повеќе »