ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Поповолна економската состојба во преработувачката индустрија во септември во однос на август

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во септември годинава е зголемен за 0,1 процентeн поен во однос на август годинава и изнесува 13, а во однос на септември минатата година е намален за 8,7 процентни поени, објави денеска Државниот завод за статистика. Состојбата …

Повеќе »

Бесими: Таргетираните мерки ќе го амортизираат ударот врз погодените домашни компании преку стимулирање на приватната потрошувачка и поддршка на приватниот сектор

Со ребалансот на буџетот се овозможува спроведување на четвртиот пакет антикризни мерки, кој има за цел да обезбеди одржливост на домашните економски дејности и на работните места, да закрепне одредени дејности и да обезбеди стабилност на социјалните трансфери, истакна денеска министерот за финансии Фатмир Бесими пред пратениците. На собраниската Комисија …

Повеќе »

Градинарите од Струмичко задоволни од откупните цени на градинарските култури

Со исклучок на пролетната зелка, градинарите од Струмичко се задоволни од откупните цени на останатите градинарски култури во текот на целата производствена сезона. -Сега, на крајот од сезоната, генерално можеме да кажеме дека градинарите од нашиот регион треба да бидат задоволни од откупните цени и пласманот на градинарските култури. Раното …

Повеќе »

Инженерите и архитектите побарале поддршка од Владата за обуки за употреба на еврокодовите

Примена на Законот за урбанистичко планирање и очекувањата од законот за градење, беа дел од темите на кои претставници на Комората на овластени архитекти и овластени инженери, денеска, разговараа со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. Од Комората информираа дека на средбата со членовите на Управниот одбор, министерот добил …

Повеќе »

Вкупниот износ на третата бескаматна кредитна линија „Ковид 3″ за микро и мали претпријатија е 31 милиони евра

Вкупниот финансиски износ на третата бескаматна кредитна линија со грант компонента наменета за микро и мали претпријатија погодени од КОВИД-19 (Ковид 3) е 31 милиони евра, од кои 60.000.000 денари, односно еден милион евра, се буџетски средства од програмата П1 на Министерството за економија, додека 30 милиони евра се од …

Повеќе »

Бескаматна кредитна линија со грант компонента во износ од 60 милиони денари наменета за микро и мали претпријатија

Владата на Република Северна Македонија на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за воспоставување на бескаматна кредитна линија со грант компонента наменета за микро и мали претпријатија погодени од КОВИД-19 (Ковид 3), и го задолжи Министерството за финансии, во име на Владата да потпише договор за администрирање на средствата …

Повеќе »

ЛУДУС – ДОБИТНИК НА НАГРАДА ЗА НАЈДОБРО ШОУ НА ЉУБЉАНСКАТА МОДНА НЕДЕЛА

СТРУЧНОТО ЖИРИ НА ЉУБЉАНСКАТА МОДНА НЕДЕЛА ЈА ДОДЕЛИ НАГРАДАТА „WOW SHOW” НА МАКЕДОНСКАТА МОДНА ЕТИКЕТА ЛУДУС ЗА МОДНОТО ВИДЕО „РЕКВИЕМ: ПОСТ-РОДОВОСТ III” Во саботата, на 10 Октомври се затвори Љубљанската модна недела со доделување на наградите за најдобрите презентации и колекции меѓу кои ја додели наградата „WOW Show” на македонската …

Повеќе »

Владата донесе одлука за бескаматна кредитна линија со грант компонента за микро и мали претпријатија Ковид 3

Владата на Република Северна Македонија на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за воспоставување на бескаматна кредитна линија со грант компонента наменета за микро и мали претпријатија погодени од КОВИД-19 (Ковид 3), и го задолжи Министерството за финансии, во име на Владата да потпише договор за администрирање на средствата …

Повеќе »

Денес е меѓународниот ден на руралната жена

Националната федерација на фармери и Мрежата за рурален развој денеска, по повод Меѓународниот ден на жената од руралната средина – 15-ти октомври, организираат онлајн средба преку алатката „зум”. На средбата ќе се одржи јавна дискусија „Руралната жена и корона кризата” и ќе се промовираат кратки видеа за животот на жените …

Повеќе »