ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Компаниите што ќе произведуваат канабис во медицински цели ќе уплатуваат средства во висина од 10% од вкупниот износ без пресметан ДДВ на излезната фактура

На вчерашната 156-та седница, Владата на Република Северна Македонија го утврди текстот на Предлог-законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции чија цел е спречување и сузбивање на злоупотребата на опојните дроги и психотропни супстанции, спречување на недозволено производство и промет на опојни дроги, психотропни супстанции и растенија од …

Повеќе »

Охриѓанецот Даниел Новиќ е најдобар коктел мајстор на Vigor Barmen Cup 2019

На 30 септември  и 1 октомври, во Велес се одржа единаесеттото издание на Vigor Barmen Cup, култното коктел натпреварување кое ја доближува коктел културата до широката публика. Натпреварот се одржа во категоријата „класика“ и првото место го освои Даниел Новиќ со неговиот коктел „Фантазија“. Второто место му припадна на коктелот …

Повеќе »

Царовска: Во консултација со локалните бизниси продолжуваме да креираме успешни активни мерки за вработување за 2020 година

Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување, бизнис заедницата, локалниот економско социјален совет, и останатите чинители денеска во Тетово на регионален состанок почнаа широка консултација за новиот оперативен план за активни мерки за вработување за 2020 година. Конкретните предлозите се очекува да произлезат од Локалниот економско социјален совет …

Повеќе »

Започнува реализацијата на третата фаза на проектот за санација и адаптација на излозите на 97 дуќани во Старата Скопска Чаршија

Општина Чаир и Министерството за Економија ја започнуваат реализацијата на третата фаза на проектот за санација и адаптација на излозите на 97 дуќани во Старата Скопска Чаршија Од Старата Скопска Чаршија, Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу заедно со Министерот за Економија Крешник Бектеши и претседателот на Еснафот на Старата …

Повеќе »

Успешно извршен хируршкиот зафат на вработената која се здоби со повреда на прстите на едната рака во маркетот Рамстор

На ден 01.10.2019 година околу 21 часот, вработена во маркетот Рамсторе Капитол во реонот месара, се здоби со повреда на прстите на едната рака при чистење на машината за мелење месо. Веднаш беше повикана Брза помош, екипа за Противпожарна заштита, Полициската служба и беше известен Државниот Инспекторат за труд. По …

Повеќе »

Надминете ги ограничувањата на креативноста и бизнис обврските со Note10 серијата на Samsung

Во светот на бизнисот и кративноста има неколку ограничувања и тоа не зависи од самите луѓе, туку од динамиката на современото живеење. Ние сме во постојана поврзаност, со нашите пријатели, најблиски, со нашите обврски насекаде околу нас. Тоа се многу информации кои ги примаме во секоја секунда и кои ни …

Повеќе »

EucerinHyaluron-Filler Витамин Ц Бустер – со чист витамин Ц колку што има во 200 портокали

Да се задржи тонусот на кожата и таа да остане сјајна и мазна е постојан предизвик со кој се соочува секоја жена по 25-тата година. Одржувањето на кожата млада и негувана е причина и за бројни клинички и медицински истражувања. Најновите инвитро проучувања кои ги спроведе компанијата Баерсдорф, покажаа дека …

Повеќе »

ВТОРО ИЗДАНИЕ НА МЕЃУНАРОДНАТА ПОЕТСКО-КУЛТУРНА МАНИФЕСТАЦИЈА „АНТЕ ПОПОВСКИ- АНТЕВО ПЕРО“

Годинава Меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски- Антево перо“ ќе се одвива од 4 до 6 октомври во Скопје и во родното село на поетот, Лазарополе.  Отворањето на Манифестацијата на 4 октомври ќе се случи  во 19:00 часот, во спомен собата на Анте Поповски во Центарот за култура во општината Ѓорче …

Повеќе »

9-ти октомври неработен ден за граѓаните припадници на еврејската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на РМ  („Службен весник  на  РМ” бр.21/98 и 18/07), 9 октомври 2019 година (среда), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур е неработен ден за граѓаните припадници на еврејската заедница во Република Северна Македонија. Истовремено, Министерството за …

Повеќе »