ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Неколку препораки за да бидете сакана колешка

Во повеќето случаи барањето колегијалност се однесува и за останатите. Да помислите сепак како колегите гледаат на вас е важна вежба која може да има многу позитивен ефект за односите во канцеларијата. Според експертите најважно за односите во канцеларијата се усогласеноста со останатите. Ако навистина размислите како вашето однесување се одразува на колегите …

Повеќе »

Публицис Македонија со бронза на Европскиот креативен фестивал Евробест 2014

На завршната церемонија на европскиот креативен фестивал Евробест 2014 кој се одржа во Хелсинки, Финска, Публицис Македонија се закити со уште една награда за проектот Alzheimer’s News Editors работена за Националниот институт за неврологија. На фестивалот агенциите се натпреваруваа со најкреативните проекти во вкупно 15 категории, а Публицис Македонија ја …

Повеќе »

Lufthansa создава нова нискотарифна компанија

Најголемиот европски авиопревозник, Lufthansa најави создавање на своја нискотарифна компанија – Eurowings. Главен партнер во проектот е германско-турската авиокомпанија Sun Express, а новата формација ќе биде стационирана во Келн. Се очекува таа да почне да оперира во крајот на 2015 година, пренесува Deutsche Welle. На овој начин Lufthansa ќе се …

Повеќе »

Wire станува сериозна конкуренција на Skype

Тим од програмери, на чело со Јанус Фрис и Џонатан Кристенсен, еден од креаторите на MSN Messenger, го лансираа Wire како „модерна мрежа за комуникации”. Апликацијата веќе е достапна за паметните телефони и таблетите под управување на iOS и Android, како и за традиционални компјутери со Mac OS X. Во …

Повеќе »

Рекордна жетва од маслодајни култури во светот

Германското независно аналитичко издание Oil World овие денови повторно ја зголеми прогнозата за екстракција од маслодајни семиња на глобално ниво во 2014/15 година, пренесува gradina.mk. Овој пат проценетата жетва беше намалена со 1 милион тони – до 509,5 милипни тони, што е нов рекорд во глобалното производство и значи раст …

Повеќе »

Очекувано, новиот Passat ги освои максималните 5 ѕвезди на Euro NCAP

• Највисока оценка за Passat и Passat Variant • Патниците и пешаците се одлично заштитени во случај на вонредна состојба Независната европска организација за заштита на потрошувачите Euro NCAP му ги додели максималните 5 ѕвезди на новиот Passat. Со тоа новиот Passat од осмата генерација, се смета за еден од …

Повеќе »

Навреме на производната лента: Производството на Audi A3 Sportback е-tron

• Првиот plug-in хибрид излезе од производната лента на фабриката во Инголштат • Процесот на склопување е дел од производната линија на А3 • Максимална безбедност за вработените и врвен квалитет за клиентите По 50 автомобили секој ден, произведени во исто време и склопени на ист начин како и останатите …

Повеќе »

Скопско почна со производство на Темно пиво во Македонија

Пивскиот бренд со најдолга традиција во земјата – СКОПСКО доби нова екстензија на брендот, втора во последните две години. Најновата инвестиција на Пивара Скопје АД во развојот на пивската култура во Македонија и домашната индустрија е СКОПСКО Темно. „Респектирајќи го огромното значење на СКОПСКО за домашната пивска индустрија, неговата репутација …

Повеќе »

Повеќе од 60 компании се претставија на овонеделниот Саем за вработување, кој се оддржа во град Битола

“На наше задоволство, денес караванот Саеми за вработување се наоѓа во Битола. Она што радува, е фактот дека повеќе од 60 компании се присутни со своја презентација, што нуди диверзитет, воедно и повеќе опции за граѓаните да се запознаат одблизу со компании од различни дејности. Целиот караван, како што јавноста …

Повеќе »