ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Burger King и Tim Hortons се спојуваат

Една од најголемите зделки во бизнисот со ресторани е на пат да стане факт, откако Burger King и Tim Hortons го потврдија спојувањето, пишува BBC. Компанијата е подготвена да даде околу 11 милијарди долари за канадскиот трговец на рекреативни пијалоци и крофни. Обединувањето може да го создаде третиот најголем синџир …

Повеќе »

Httpool во партнерство со Twitter ги донесе Twitter Ads во Централна и во Источна Европа

На 26 август 2014 Httpool е именуван од страна на Twitter за партнер за продажба на огласи во Централна и во Источна Европа. Брендовите и маркетиншките агенции сега ќе имаат шанса да работат со локалниот тим и да го извлечат максимумот од своите активности на Twitter. Земјите покриени со ова …

Повеќе »

Кина лансира сопствен оперативен систем

Кина подготвува свој оперативен систем. Таа ќе конкурира на Microsoft Windows и Android на Google. Се очекува новиот софтвер да биде готов до октомври. Ова го пренесе Reuters, повикувајќи се на кинеската агенција Xinhua. Првично оперативниот систем ќе биде наменет само за десктоп компјутерите, а подоцна ќе има верзија за …

Повеќе »

Нова бизнис зделка на Амазон за 1 милијарда долари

Amazon се стекна со стартап компанијата Twitch Interactive за приближно 970 милиони $ во готово, пишува Reuters. Зделката е дел од обидите на главниот извршен директор Џеф Безос да ги прошири активностите надвор од главната – трговија на мало. Twitch Interactive претставува мрежа за пренос во живо на видео игри …

Повеќе »

Boeing со нарачка за $ 8,8 милијарди

Boeing направи нарачка за производство на 82 авиони во вредност од 8,8 милијарди долари од BOC Aviation, соопштува Bloomberg. Сопственикот на комерцијални авиони ја направи најголемата нарачка, за да ја задоволи растечката побарувачка за патувања во Азија. Осумдесет од машините ќе бидат од семејството 737, од кои 50 ќе бидат …

Повеќе »

Кои се најбогатите Македонци?

Петмина Македонци се најдоа на последната листа на „Форбс“ за најбогатите луѓе во регионот. „Утрински весник“ ексклузивно дознава дека на листата која денеска ја објавува магазинот, сопственикот на „Макстил“, „Бетон“, „Факом“ и на повеќе други фирми, Минчо Јорданов, е најимотниот бизнисмен во земјата. Зад него на листата се Штерјо Наков, …

Повеќе »

35-доларски таблети го преплавуваат пазарот

Цената на таблетите може нагло да падне како резултат на зголемената побарувачка и поевтинувањето но компонентите, предвиде аналитичката компанија Tirias Research. Силно влијание врз цените ќе имаат кинеските производители на електронски компоненти. И во моментов на пазарот се достапни таблети на цена околу 50 долари. Обично тие имаат 7-инчен екран …

Повеќе »

Hello Kitty ќе слави 40 години

Тешко дека многу деца ќе поверуваат, но во ноември Hello Kitty (Хелоу Кити) ќе направи 40 години. Јубилејот на можеби најпознатото маче во светот ќе биде одбележан чудесно, како што му доликува на еден херој од светски ранг. Денес, четири децении по нејзиното основање, сладткиот производ на јапонската компанија Sanrio …

Повеќе »

Интервју со Сања Божиновска – директор на една од најголемите компании за трговија со струја во ЈИ Европа

Кои се вашите очекувања околу цената на струјата во периодот кој следи? Цената на струјата зависи од многу фактори. Таа може да е индексирана на некоја од регионалните берзи (на пример во Словенија или Унгарија) што значи дека во момент кога купувачот ќе одлучи може да купи количини на електрична …

Повеќе »