ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Првата зграда со микро станови отвора во Њујорк (фото)

Во 2013-та година проектот наречен My Micro NY (Мој Микро Њујорк), има за цел да понуди практични услови за живот на њујорчаните кои живеат сами или со своите парови. Проектот веќе е пред својот крај. Зградата се состои од различни модули, кои се направени крај пристаништето во Бруклин, а ќе …

Повеќе »

Цукерберг гради сопствен град

Основачот на Facebook, Марк Цукерберг планира нов грандиозен проект – создавање на еден мал град, наменет само за вработените на социјалната мрежа. Градот ќе се наоѓа во близина на Сан Франциско, во близина на седиштето на компанијата. Ќе се протега на 200 хектари и ќе се состои од супермаркети, хотели …

Повеќе »

АмЧам обука на тема „Услугата на клиентите како маркетинг алатка“

Американската стопанска комора во Македонија (АмЧам Македонија) најавува обука на тема „Услугата на клиентите како маркетинг алатка“, со Барбара Опершал, долгогодишен директор на Бест Вестерн за Централна Европа. Обуката ќе се одржи на 26 февруари 2015г. од 10:00 -14:00 часот, во М6 Едукативниот центар. Како „регионален линк“ помеѓу седиштето на …

Повеќе »

Атлантик Група: 2014 година беше одбележана со раст во работењето и најголем инвестициски циклус во развојот на производството

Атлантик Група во 2014 година оствари приходи од продажба во износ од 670,8 милиони евра, што во споредба со претходната година претставува раст од 2,4 проценти. Добивката пред камати и даноци (EBIT) изнесува 57,8 милиони евра и порасна за 3,8 проценти додека нето добивката по исплатата на малцинските акционери изнесува …

Повеќе »

Светска премиера на Volkswagen Sharan во Женева

• Новото повеќенаменско возило од Volkswagen направено според последните технички достигнувања • Новите TSI и TDI мотори се 15% поекономични Volkswagen го претставува технички подновениот Sharan на меѓународниот саем во Женева. Бројните нови практични системи за помош го прават ова повеќенаменско возило најдобар пријател на семејството и најнапреден модел во …

Повеќе »

Го забранија Viber во Јужна Кореја

South Korea Telecom поднесе тужба против Viber, откако јужнокорејскиот суд пресуди дека Viber прекршила четири патенти во сопственост од најголемиот мобилен оператор во земјата, пишува ZDNet. Окружниот суд во Сеул пресуди уште дека мобилната апликација за испраќање пораки нема право да оперира на локалниот пазар. Минатиот октомври SK Telecom поднесе тужба …

Повеќе »

Apple отвора нови центри во Европа

Apple планира да изгради два нови центри за податоци во Европа, соопштува Bloomberg. Технолошкиот гигант ќе вложи 1,7 милијарди евра (1,9 милијарди долари) во двете бази што ќе биде и најголемата европска инвестиција на компанијата досега. Центрите ќе се наоѓаат во Оринџ Галуеј, Ирска и централен Јутланд, Данска. Тие треба …

Повеќе »

Грција не го почитува рокот за листата со реформите

Грција ќе предаде листа од реформи на министрите за финансии од еврозоната утре наутро, соопшти грчки владин претставник. Еврогрупата и дала краен рок до денеска на Атина да ја обезбеди листата која е услов за добивање на 4-месечното продолжување на финансискиот план за спас за Грција. Изворот посочува дека Еврогрупата …

Повеќе »

Големо отворање на реновираниот дел за брза храна во Рамстор Мол

Од среда (25.02) посетителите на Рамстор Мол ќе може да уживаат во проширениот и целосно обновен дел за брза храна во трговскиот центар. Во изминатите три месеци интензивно се работеше на реновирање на овој дел од трговскиот кој покрај обновениот изглед ќе понуди и нови светски брендови за храна. Новиот …

Повеќе »