ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Бафет за 400 милиони евра влезе во Германија

Американскиот милијардер, финансиер и инвеститор Ворен Баффет почна бизнис во Германија, купувајќи ја трговската фирма Detlev Louis Motorradvertriebs. Како што пишуваат локалните медиуми износот на трансакцијата е 400 милиони евра, соопштува ТАСС. “Тоа не е голема зделка, во споредба со оние кои вообичаено ги потпишуваме. Но, ова е само почеток, …

Повеќе »

Профитот на HSBC со пад од 17% за 2014 година

Британската банка HSBC забележа пад од 17% на добивката за 2014 година до 12,2 милијарди фунти. Од финансиската институција велат дека минатата година за нив била “исполнета со предизвици”, соопштува “ББС”. Од HSBC како причини ги посочуваат лошите финансиски резултати, изречените казни во 2014 година, како и однесувањето на своите клиенти …

Повеќе »

Новиот саудиски крал раздаде милијарди долари на својот народ

Новиот крал на Саудиска Арабија Салман Абдулазиз Ал Сауд раздаде милијарди на саудиските државјани по повод стапување на тронот, пишува Business Insider. Тој го наследи тронот изминатиот месец по смртта на кралот Абдула. Импресивниот износ кој надмина над 32 милијарди долари е распределен во форма на двомесечни стипендии за сите …

Повеќе »

ŠKODA Superb – новата ера на ŠKODA

Светската премиера на новиот знаменосец на ŠKODA во Прага > Свечено претставување пред 800 гости од целиот свет во „Форум Карлин“ во Прага > Полн со емоции: ŠKODA Superb го има новиот револуционерен ŠKODA дизајн > Целосно надграден: голема пространост и најдобро искористен внатрешен простор во класата > MQB технологија: …

Повеќе »

Нептун Македонија воведе единствен кредит за лојалните потрошувачи

Mожност да се купи омилениот производ на кредит од 120.000 денари за само 5 минути Не ретко се случува поради недостиг на финансиски средства да не го купиме техничкиот производ кој најмногу ги задоволува нашите потреби. Долгите банкарски процедури за одобрување уште повеќе не оддаделечуваат од саканиот производ што влијае …

Повеќе »

Работилница „Развој на моден бизнис“

Ако сте моден дизајнер или дизајнер на модни додатоци и сакате да го пласирате својот бренд на повисоко ниво тогаш ова е идеалната работилница за Вас. Предавачот Жан Бутон кој е доаѓа од Париз, има долгогодишно искуство во развој на бизнис и бизнис стратегија. Неговото портфолио вклучува работни позиции во …

Повеќе »

Франција забележа дефлација

Франција забележа негативна инфлација за јануари за прв пат од крајот на 2009 година, пренесе Франс прес. Индексот на потрошувачките цени опадна за 0,4 проценти во однос на истиот месец минатата година, објави францускиот статистички институт. На месечна основа, цените се намалија за 1 процент според прелиминарните податоци на Институтот, кој ја објаснува негативната инфлација …

Повеќе »

Нови 960 невработени добиваат можност за самовработување

Над 960 невработени добиваат можност за самовработување со почнување свој бизнис преку Програмата за самовработување за која може да се аплицира од денеска. Огласот трае до 10 следниот месец и на него може да се пријават невработени лица активни баратели на работа евидентирани во Агенцијата за вработување. Ќе добијат обука …

Повеќе »

Вработувања во Влада, државни агенции, градинки, претпријатија …

Масовни огласи за вработување во јавните прептријатија, државните агенции, образованието. Неколку дена пред да стапи на сила новиот закон за администрација со кој се предвидуваат заострени критериуми за вработување, државата објави десетици огласи. Во експересна собраниска постапка, Собранието ги изгласа законските измени со кои се овозможува трансформација во траен работен …

Повеќе »