ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Кои се минималните плати во ЕУ

Највисоката минимална плата во Европската унија е во Луксембург – 1923 евра месечно за неквалификуваните работници и 2308 евра – за луѓе со квалификации. Од податоците се гледа дека во повеќето долги минимални одмори можат да уживаат вработените во Австрија, Италија и Финска – 30 дена годишно. Освен во Луксембург, …

Повеќе »

Вип ја претстави својата нова понуда сo вклучени мобилна и фиксна телефонија, телевизија и супер брз интернет

Вип ја претстави својата нова понуда, во која за првпат, во еден пакет се вклучени мобилна и фиксна телефонија, телевизија и супер брз интернет. На тој начин, корисниците на едно место ќе можат да ги задоволат сите свои комуникациски потреби, ќе имаат една точка за контакт и една сметка за …

Повеќе »

Нафтата продолжи да поскапува

Нафтата продолжи со поскапувањето и во почетокот на денешната трговија. Eвропскиот брент додаде уште 0,76%, достигнувајќи 62,09 долари за барел. На овој начин тој поскапува со над 26 проценти од најниската вредност при затворање на пазарот – 49,16 долари на 20 јануари. Американската лесна сурова нафта се покачи со 0,5% …

Повеќе »

McDonald’s-Германија бара 600 работници со бугарски пасош

McDonald’s Германија бира 600 соработници за работа во рестораните на синџирот во различни делови на Германија – Минхен, Берлин, Хамбург, Франкфурт. Кандидатите треба да имаат добро познавање на германски јазик. Образованието во областа на гастрономијата е предност, но не е задолжително. Поседувањето на возачка дозвола, исто така е предност. Понудата …

Повеќе »

СТАТ: Послаба побарувачка на купувачите со 33.1%, зголемена понуда на пазарот со 15.8% и конкуренцијата со 15.4%

Според податоците на Државниот завод за статистика (СТАТ), раководителите на деловните субјекти оценија дека економската состојба на нивните деловни субјекти од областа на трговијата на мало, во четвртото тримесечје од 2014 година е понеповолна во однос на третото тримесечје од 2014 година, а понеповолна и во однос на четвртото тримесечје …

Повеќе »

Путин има повеќе пари од Бил Гејтс

Хеџфонд менаџерот Бил Браудер кој пред некое време беше најголемиот странски инвеститор во Русија, состојбата на рускиот претседател Владимир Путин ја оценува на 200 милијарди долари, што го прави најбогатиот човек во светот и тоа со голема предност пред останатите. За време на едно интервју за CNN на прашањето како …

Повеќе »

Да спиеш по 6 пати на ден – тестирано од креаторот на WordPress

31-годишниот креатор на веб платформата WordPress е еден од највлијателните лица во светот на технологијата. WоrdPress е софтвер од огромна важност за интернетот и медиумите, управен од над 19% од веб-сајтови, посочува Venturebeat. Пред да стане светски познат, сепак тој бил “само” млад програмер, ентузијаст во кодирањето. Неодамна, Мет Муленвег …

Повеќе »

Почина “таткото” на Nutella

На 89-годишна возраст почина Микеле Фереро, сопственик на Ferrero Group – производител на иконaта Nutella, соопштува BBC. Фереро починал во својот дом во Монако, по неколкумесечно боледување. Италијанскиот претседател го дефинираат како “роден претприемач”. Неговата компанија ги поседуваше и марките чоколади Ferrero Rocher, Kinder и бонбоните Tic Tac. Во неа …

Повеќе »

GM повлекува над 81 000 возила

General Motors објави дека ќе повлече 81 123 автомобили, соопшти Reuters. Одлуката е донесена по сомнежите за технички проблеми во електричниот систем за управување. Во сервисирање ќе преминат автомобилите од моделите Chevrolet Malibu, Chevrolet Malibu Max и Pontiac G6. Речиси 70 000 од нив се во САД, а останатите во Мексико, …

Повеќе »