ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Applе пак е најскапиот бренд во светот

Американскиот технолошки гигант Apple повторно е на чело на листата за најскапи брендови во светот, јавуваат светските медиуми. Рејтингот се изработил од пазарните аналитичари од Brand Finance кои го оценија брендот Apple на 87,3 милијарди долари. На овој начин создадената компанија од Стив Џобс ја зазеде првата позиција на годишната …

Повеќе »

Велика Британија ја нуди најслатката работа во светот

Фирма за санитарна техника во Велика Британија ја нуди најслатката работа во светот. Bathstore бара од работникот да испробува резервоари кои продавницата ќе ги нуди, соопшти сајтот “Њусру”. Еден од условите е да има доволно место во вашата бања, за да може во неа да се стави дополнителна када. Должноста …

Повеќе »

Водката во Русија поскапува два пати

Водката во Русија ќе поскапе два пати до крајот на годината. Причината е зголемувањето на акцизата на пијалоците со над 9 волуменски проценти алкохол. Од 10ти март тој се зголемува од 400 на 500 рубљи за литар чист алкохол, одлучи регулаторната орган на Русија. Од тој датум половина литар вотка …

Повеќе »

Австралиската авиокомпанија Qantas скратува 5 илјади лица

Австралиската авиокомпанија Qantas објави дека планира да отпушти 5.000 работни места откако забележа тешка финансиска загуба. Ова е само дел од плановите на австралискиот превозник за намалување на трошоците од 2 милијарди австралиски долари ( 1,8 милијарди долари ) во следните три години, објави “Би -Би-Си “. Отпуштањата беа објавени …

Повеќе »

Словенија ќе приватизира повеќе компании

Словенија ќе ја заврши до крајот на годината приватизацијата на 14те компании и ќе презентираат два – три месеци дополнителна приватизациона листа, истакна во интервју словенечкиот премиер Аленка Братушек, пренесе Франс прес. До крајот на годината ќе ја завршиме продажбата, посочи Братушек пред германскиот весник “Ханделсблат”. Љубљана вети да приватизира …

Повеќе »

Sony го покажа најтенкиот и најлесниот водоотпорен таблет во светот

Јапонскиот технолошки гигант Sony го покажа најтенкиот и најлесниот водоотпорен таблет во светот. Моделот Xperia Z2 Tablet е првиот со екран Live Colour LED. Уредот поседува и технологија за отстранување на шум при слушање на аудио. Xperia Z2 Tablet има quad-core процесор Qualcomm Snapdragon 801 клокнат 2,3 GHz и графички …

Повеќе »

И официјално доделена наградата „Автомобил на годината“ во Македонија

Шкода Октавиа не престанува да воодушевува! Во пријатна атмосфера и во присуство на голем број пријатели, гости и претставници на медиумите синоќа во ноќниот клуб „Станица 26“, Порше Македoнија и официјално за автомобилот Шкода Октавиа го доби признанието „Автомобил на годината“. Наградата ја примија генералниот Директор на Порше Македoнија г. …

Повеќе »

Мила Кунис стана рекламно лице на Jim Beam (видео)

Светскиот модел Мила Кунис е новото рекламно лице на вискито Jim Beam. Појавата на 30 -годишната убавица ги изненади обожавателите на американскиот бурбон, кои очекуваа рок ѕвезда или каубојка. Актерката била голема обожавател на бурбон, а од компанијата се убедени дека секој би споделил пијалок со неа. ” Мила е …

Повеќе »

Facebook се откажа од поштата

Социјалната мрежа Facebook ја запре услугата за e-mail со адреса @facebook.com која ја пушти на крајот на 2010 година, но не беше користена многу активно, пренесе Франс прес. Предупредуваме дека луѓето кои користат адреса @facebook.com дека неговите функции се менуваат. Кога некој ќе прати пошта на адресата @facebook.com, таа нема …

Повеќе »