ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Apple ќе развива автомобил

Можно е технолошкиот гигант Apple да развива автомобил, пишува Business Insider. Шпекулациите се поради тоа што компанијата привлекува се повеќе инженери од Tesla. Креаторот на сајтот Mac Observer, Брајан Чафин рече дека е сигурен дека Apple работи на автомобил и не станува збор за истовремена технологија, туку за нешто навистина …

Повеќе »

Цените на производителите на индустриски производи, пониски за 2.8% на годишно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2014, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 2.1% на месечно ниво, а за 2.8% на годишно ниво. Во декември 2014, во споредба со ноември 2014, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во …

Повеќе »

Намалување на прометот е забележано во трговијата на мало со храна, пијалаци и тутун

Според податоците на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во декември 2014 година, во споредба со декември 2013 година, гледано по групи и класи, намалување на прометот е забележано во групата Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 1.9%, а реално за 2.2%). Во групата …

Повеќе »

Пивара Скопје – лидер во системот на Coca-Cola HBC во категоријата на квалитет и одржлив развој

Во конкуренција на полнилници од 28 земји од Европа и пошироко, Пивара Скопје ја доби наградата за квалитет и одржлив развој за 2014-та година, што ја доделува Coca-Cola HBC. Ова е втора година по ред како Пивара Скопје ја добива оваа престижна награда во најголемиот глобален систем за производство на …

Повеќе »

Милионер, а сепак скромен! 25 години работел на бензиска станица

Покрај вештината да живее скромно, жителот на Вермонт кој работел дo 76-годишна возраст и умрел на 92 година возраст минатата година, имал талент да купува и продава акции. Ова се дознало откако тој умрел и оставил состојба од 6 милиони долари на локалната библиотека и болница. Неговата состојба на крајот …

Повеќе »

CNBC ги прашува порно ѕвездите “Каде би инвестирале 10 000 долари?

На доделувањето на наградите на AVN – познати како порно Оскарите, од CNBC отидоа на црвениот тепих и ги прашаа порно ѕвездите во што би инвестирале 10 000 долари во моментов. Погледнете што одговорија 10 од порно актерките:

Повеќе »

Хонорарците и денес протестираат! Еве ги нивните барања

Протестот против плаќањето придонеси за хонорараците ќе почне утре во 14 часот во Жена парк во Скопје. Демонстрантите ќе се движат од Собрание до Министерство за труд и социјална политика до Влада и до Слободната студентска зона на УКИМ. Потписниците на Повелбата за солидарност за заштита на работничките права, граѓански …

Повеќе »

Скромниот милионер, кој работеше на бензинска пумпа

Покрај вештината да живее скромно, жителот на Вермонт кој работел да 76-годишна возраст и умрел на 92 година возраст минатата година, исто така имал талент да купува и продава акции. Ова се дознало откако тој умрел и оставил состојба од 6 милиони долари на локалната библиотека и болница. Неговата состојба …

Повеќе »

Рускиот YotaPhone ќе го освојува кинескиот пазар

Руската технолошка компанија Yota ќе атакува врз кинескиот пазар. Производителот на smartphone со два екрана YotaPhone ја склучи првата голема зделка за извоз во втората по големина економија во светот со локалната фирма Potevio, соопштува “Ројтерс”. Компанијата успеа да го привлече вниманието на потрошувачите во 2014 година, благодарение на својот …

Повеќе »