ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Водката во Русија поскапува два пати

Водката во Русија ќе поскапе два пати до крајот на годината. Причината е зголемувањето на акцизата на пијалоците со над 9 волуменски проценти алкохол. Од 10ти март тој се зголемува од 400 на 500 рубљи за литар чист алкохол, одлучи регулаторната орган на Русија. Од тој датум половина литар вотка …

Повеќе »

Австралиската авиокомпанија Qantas скратува 5 илјади лица

Австралиската авиокомпанија Qantas објави дека планира да отпушти 5.000 работни места откако забележа тешка финансиска загуба. Ова е само дел од плановите на австралискиот превозник за намалување на трошоците од 2 милијарди австралиски долари ( 1,8 милијарди долари ) во следните три години, објави “Би -Би-Си “. Отпуштањата беа објавени …

Повеќе »

Словенија ќе приватизира повеќе компании

Словенија ќе ја заврши до крајот на годината приватизацијата на 14те компании и ќе презентираат два – три месеци дополнителна приватизациона листа, истакна во интервју словенечкиот премиер Аленка Братушек, пренесе Франс прес. До крајот на годината ќе ја завршиме продажбата, посочи Братушек пред германскиот весник “Ханделсблат”. Љубљана вети да приватизира …

Повеќе »

Sony го покажа најтенкиот и најлесниот водоотпорен таблет во светот

Јапонскиот технолошки гигант Sony го покажа најтенкиот и најлесниот водоотпорен таблет во светот. Моделот Xperia Z2 Tablet е првиот со екран Live Colour LED. Уредот поседува и технологија за отстранување на шум при слушање на аудио. Xperia Z2 Tablet има quad-core процесор Qualcomm Snapdragon 801 клокнат 2,3 GHz и графички …

Повеќе »

И официјално доделена наградата „Автомобил на годината“ во Македонија

Шкода Октавиа не престанува да воодушевува! Во пријатна атмосфера и во присуство на голем број пријатели, гости и претставници на медиумите синоќа во ноќниот клуб „Станица 26“, Порше Македoнија и официјално за автомобилот Шкода Октавиа го доби признанието „Автомобил на годината“. Наградата ја примија генералниот Директор на Порше Македoнија г. …

Повеќе »

Мила Кунис стана рекламно лице на Jim Beam (видео)

Светскиот модел Мила Кунис е новото рекламно лице на вискито Jim Beam. Појавата на 30 -годишната убавица ги изненади обожавателите на американскиот бурбон, кои очекуваа рок ѕвезда или каубојка. Актерката била голема обожавател на бурбон, а од компанијата се убедени дека секој би споделил пијалок со неа. ” Мила е …

Повеќе »

Facebook се откажа од поштата

Социјалната мрежа Facebook ја запре услугата за e-mail со адреса @facebook.com која ја пушти на крајот на 2010 година, но не беше користена многу активно, пренесе Франс прес. Предупредуваме дека луѓето кои користат адреса @facebook.com дека неговите функции се менуваат. Кога некој ќе прати пошта на адресата @facebook.com, таа нема …

Повеќе »

Технологија овозможува Fruit Ninja да се игра само со поглед

Технологијата неколку години е факт за програмерите за Wondows. Играта Fruit Ninja, на пример, може да се игра не со прстите, туку со очи. Уредите на Eyetribe се мали dongles, кои се вклучуваат во портата за полнење. Откако се калибрираат со нашите очи, тие можат да бидат употребени.

Повеќе »

Samsung објави партнерство со Bayern Munich

Samsung Electronics го претстави своето ново партнерство со фудбалскиот клуб Bayern Munich / Баерн Минхен /, кој ја користи мобилната апликација ChatON, за да им обезбеди на спортските фанови ново доживување со нивниот омилен спорт. Партнерството меѓу ChatON на Samsung и FC Bayern ќе биде прва можност за корисниците да …

Повеќе »