ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Камион со соларни панели троши над 20% помалку гориво

Камион на “Рено Тракс”, опремен со соларни панели на приколката, троши значително помалку гориво, соопштија од компанијата. Концептниот “Оптифјуел лаб” 2 има потреба во просек околу 7,2 л / 100 км помалку дизел гориво од стандардниот “Рено” спектар Т, што е намалување од 22%. Камионот користи околу дваесет различни иновативни …

Повеќе »

Почеток на четвртиот по ред – Coca-Cola фудбалски куп

Денес во Кавадарци се одигра првиот натпревар од четвртиот по ред Coca-Cola фудбалски куп. Момчиња и девојчиња на возраст од 12 до 16 години полни со енергија и ентузијазам истрчаа на теренот и официјално го одбележаа почетокот на овогодинешната сезона на фудбалските натпревари низ цела Македонија како дел од Coca-Cola …

Повеќе »

Тимот на Телеком и Т-Мобиле ќе трча на Скопскиот маратон за децата со Даунов синдром

112 вработени ќе трчаат за донација од 15 000 евра Тимот на Македонски Телеком и Т-Мобиле Македонија и оваа година ќе учествува на Скопскиот Wizz Air маратон, што ќе се одржи на 10 мај, 2015 година. Вработените во компаниите ќе трчаат со голема мотивација да ја завршат трката, зашто за …

Повеќе »

Вип – официјален партнер на 18тото издание на Скопски филмски фестивал

Докажан како поддржувач на вистинските вредности, Вип оператор е официјален партнер на осумнаесетото издание на Скопскиот филмски фестивал, којшто годинава ќе се одржува во периодот од 17-ти до 24-ти април во Скопје. Поврзаноста на Вип и филмската уметност е веќе препознатлива благодарение на повеќегодишната поддршка на оваа уметност. Под мотото …

Повеќе »

Apple пушта три нови iPhone до крајот на 2015 година

Технолошкиот гигант Apple планира да лансира три нови iPhone модели во втората половина на 2015 година, пишува изданието DigiTimes. Пред една недела Apple ги претстави смартфоните iPhone 6 и iPhone 6 Plus со 4,7 и 5,5-инчен дисплеј. Претходната генерација на моделот е со 4-инчен екран. Според информациите, новите модели на …

Повеќе »

ЗАРАБОТЕТЕ: Добијте 50 евра и тргувајте со цената на акцијата од компанијата Yahoo!

FXLider, специјално на читателите на Бизнис Вести, им дава 50 евра за успешен почеток на тргувањето со цената на акциите на Yahoo на светската берза, единствена берза на која инвеститорите можат да заработат и на раст и на пад на цената на акциите. Земете 50 евра за тргување овде. Следната …

Повеќе »

Во оваа компанија луѓето сами си ги определуваат платите и колку треба да работат

Во последните 30 години Бразилецот Рикардо Семлер управува со бизнис од милиони долари, со илјадници вработени на начин кој е спротивен на речиси сите деловни принципи и модели. Кога ја наследува “компанијата” од својот татко, корпорацијата е во длабока криза и функционира како традиционална пирамидална бизнис-структура. Семлер решава да направи …

Повеќе »

Што треба да знаете за новиот Messenger

За време на овогодинешната конференција F8 во Сан Франциско беа претставени нови можности на мобилната апликација Messenger. Корисниците ќе можат да прават резервации преку него, да следат онлајн нарачки и да испраќаат персонални видео клипови. Ова ќе обезбеди нова можност за комуникација меѓу компаниите и клиентите, која ја надополнуваат стандардните …

Повеќе »

Колку плата ќе зема новиот финансов директор на Google

Интернет гигантот Google е решен да го задржи својот нов финансиски директор Рут Порат кој ќе добива висока плата. За две години таа ќе добие 70 милиони долари. Компанијата соопшти дека на новиот менаџер ќе плати над 70 милиони долари во наредните две години. Порат која ја напушти функцијата во банката Морган …

Повеќе »