ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Bank of America ја напушта Костарика

Bank of America ( “Банк оф Америка ” ) објави дека ги прекинува своите активности во Костарика. Во соопштението на компанијата се наведува дека затворањето на центарот во Централноамериканската страна ќе биде во наредните 9 до 12 месеци, за да може да ги концентрира своите активности во други земји. Ќе …

Повеќе »

Toyota повлекува над 6 млн.коли од светските пазари

Јапонскиот производител на автомобили Toyota ќе повлече 6,39 милиони свои автомобили од целиот свет. Ова се наметнува поради пет проблеми, кои го доведуваат во прашање безбедното возење, пренесе АФП,пишува news.expert. Информациите на компанијата гласат: “Toyota Motor Corporation дава пет оправдувања кои влијаат на 26 модели на Toyota, Pontiac Vibe и …

Повеќе »

Apple и Microsoft имаат повеќе финансиски резерви од Германија и Франција

Компаниите во светот се уште не ја заборавиле кредитната криза – резултат од глобалната финансиска криза, во годините по 2007 година. Во тоа време дури најпознатите долгорочни финансиски корпорации испитуваа тешкотии во пречекот на краткорочните финансиски обврски. За да се извлечат од ситуацијата, компаниите започнаа стратегии, водечки до акумулација на …

Повеќе »

Стресот е причина за повеќето денови отсуство од работа

Стресот е најчестата причина за проблеми со здравјето поврзани со работата, а исто така е одговорен за повеќето денови отсуство од работното место. Вработените кои доживуваат стрес на работното место прават и повеќе грешки. Долготрајниот психолошки притисок може да доведе до сериозни здравствени проблеми поврзани со кардиоваскуларниот и опорнодвигателната системи, …

Повеќе »

Windows XP е веќе историја

Ако сеуште го користите оперативниот систем Windows XP, време е да размислите за промена. Microsoft ја запре нејзината поддршка од денес. Експертите сепак не брзаат со катастрофалните прогнози. Многу светски банки имаат склучено договор со Microsoft и продолжен рок за одржување на нивните системи. Сега целиот систем ќе биде освежен …

Повеќе »

Skoda Octavia RS – Најбрзата Octavia произведена досега!

Автомобилот со спортски карактер, бројни иновативни решенија и неверојатно ниска потрошувачка на гориво! Ова лето, македонскиот асфалт ќе биде дополнително вжештен поради пристигнувањето на автомобилската убавица Skoda Octavia RS- најбрзата Octavia досега произведена од Skoda! Автомобил кој импресионира со огромна моќност, со крајна брзина од 248 km/h и забрзување до …

Повеќе »

Пенелопе Круз е новото лице на Швепс (видео)

Шпанската актерка Пенелопе Круз е новото лице на популарниот бренд напитоци Швепс. Нејзиното име долго време беше чувано во строга тајност, но веќе официјално е откриено, пишува францускиот весник “Фигаро ” . Таа ја заменува својата колешка Ума Турман, која беше лице на брендот цели три години. Пред тоа, од …

Повеќе »

Ви претстои интервју за работа? Не ги дозволувајте следниве грешки

Во денешно време, повеќето работодавци добиваат стотици молби за работа и поканата за интервју. Критериумите по кои луѓето се избираат, се многу, а избраните – малку, пишува Mashable. Токму поради оваа причина, кога ќе стигнете до интервју, последното нешто што сакате е да ги оплескате работите. Еве пет основни грешки …

Повеќе »

Разговор со Аркан Керим, генерален менаџер на Генералтурист

Патувањето доверете го на сигурен партнер 1. Веќе 11 години ја водите туристичката агенција Генералтурист. Кажете ни го кусиот историјат на вашата агенција? Како поминаа годините ни самиот не осетив, бидејќи професијата која ја работам и која многу ја сакам ме исполнува максимално независно од сите предизвици кои ги носат …

Повеќе »