ПРЕТПРИЕМНИШТВО

iWatch на Apple ќе го мери пулсот и кислородот во крвта

Технолошкиот гигант Apple работи на создавање на пулсова оксиметрија за iWatch. Уредот iSpO2 ќе користи сензор кој ќе собира податоци од прстите и ќе ги испраќа за обработка на iPhone со цел мерење на пулсот и сатурација на кислород во крвта.

Повеќе »

$ 511 милиони загуба за Twitter

Нето загуба во износ од 511 милиони долари има Twitter за последното тримесечје на 2013 година. Податоците се од извештајот на компанијата објавен подоцна вчера на берзата во Њујорк. Загубата е значително поголема во споредба со истиот период од 2012 година, кога Twitter бил на минус едвај 8,7 милиони долари.

Повеќе »

ŠKODA Octavia и Superb ќе бидат „Најдобри автомобили на 2014″ според автомобилските фанови

Бројни иновации и комфор, висока безбедност и економичност карактеристика на новата генерација автомобили на ŠKODA За повеќе од 115.000 читатели на реномираниот германски магазин“Auto Motor und sport” ŠKODA Octavia и ŠKODA Superb ќе бидат „Најдобри автомобили на 2014” во нивната класа, во категоријата на увезени автомобили во Германија, покажува најновата …

Повеќе »

Погледнете ја централата на Wal-Mart во Сао Паоло

Централата на САД малопродажен ланец Wal-Mart во Сао Паоло, Бразил, беше избрана за зграда на 2013 со најдобар ентериер од изданието ArchDaily. Дизајнот на канцеларијата е дело на бразилските архитекти од Estudio Guto Requena. Секое ниво од петкатната зграда е во различна боја, а доминантно е дрвото. Погледнете:

Повеќе »

Официјално: Сатја Надела е новиот извршен директор на Microsoft (Видео)

Microsoft официјално објави кој ќе биде наследникот на функцијата извршен директор Стив Балмер: Сатја Надела. Тој има 22 – годишно искуство во Microsoft и многу од претставниците на одборот на директори, вклучувајќи и основачот Бил Гејтс, сметаат дека токму тој е вистинскиот човек кој да ја поведе софтверската компанија до …

Повеќе »

Facebook подарува персонализирано видео на секој свој корисник

Facebook наполни 10 години, а по повод јубилејот, најголемата социјална мрежа во светот донираше персонален подарок во форма на видео. На оваа адреса, (Look Back) , секој обожавател на Facebook може да го види своето видео, создадено специјално за него.

Повеќе »

Sharp повторно почна да заработува

Јапонскиот производител на електрични уреди Sharp се врати во деновите на печалба. Тој ги зголеми своите приходи минатата година, благодарение на поголемата продажба и намалувањето на трошоците. Компанијата од Осака постигна нето профит од 17,7 милијарди јени ( 175 милиони долари ) во периодот април- декември спрема загубата од 424,3 …

Повеќе »

Acer ја објави Iconia B1 – 720 на пазарот во Европа

Технолошкиот производител Acer го лансираше на пазарот буџетскиот таблет Iconia B1 – 720, кој беше претставен од страна на компанијата за време на саемот CES – 2014 во Лас Вегас. Моделот веќе е достапен на пазарот во Европа и се нуди по цена од 129 евра. Acer го позиционираше таблетот …

Повеќе »

Хеџ фондови го судат Порше за 1,8 милијарди евра

Седум хеџ фондови го тужат директорот на Порше Волфганг Порше и членови на Одборот на директори Фердинад пиеја. Причина е неуспешниот обид на компанијата да се здобијат со Фолксваген. Тие сакаат компензација од 1,8 милијарди евра (2,4 милиони долари ), пренесе ВВС.

Повеќе »