ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Извршниот директор на Yahoo ја сподели тајната на својот успех

Како сите нас и најуспешните основачи на компаниите и извршни директори се сомневаат во квалитетите или барале безбедноста при донесувањето на важна одлука, што во извесна смисла се извршила клучно за кариерата. Во книгата “Lean In”, која треба да излезе, Шерил Сандберг – главен оперативен директор на Facebook, раскажува за …

Повеќе »

Го знаете ли овој милијардер?

Мејер Љаскин е милијардер, но за него не се знае многу. Тој всушност нема да го видите во списанието Форбс, не дава интервјуа за телевизии. Единствениот пат кога правел јавна изјава е во 2011 година, откако донирал 100 милиони долари на универзитетот UCLA. Тоа е најголемата донација која универзитетот ја …

Повеќе »

Промовиран Проектот „Биди перспективен, започни свој бизнис“

Министерот за економија Ваљон Сарачини го промовираше проектот за организирање натпревар за започнување на бизнис „Биди перспективен, започни свој бизнис“ за кој беше објавен јавен повик согласно Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2013 година. Проектот ќе биде реализиран во соработка со Министерството за образование и наука, Агенцијата за …

Повеќе »

Најголемиот производител на вотка во Русија пред банкрот

Полскиот производител на вотка Central European Distribution Corporation (CEDC), познат по брендовите Zubrowka, Jim Beam, Guiness “Зеленая бренд”, “Журавли”, нема доволно средства да ги плати своите долгови и секој ден опасноста да прогласи банкрот се зголемува. Засега компанијата бара варијанти да договори со доверителите реструктуирање на обврските кои надминаа 1 …

Повеќе »

Лари Елисон ја купи авиокомпанијата Island Air

Главниот извршен директор на софтверскиот гигант Oracle, Лари Елисон ја купи авиокомпанијата Island Air, која лета меѓу Хавајските острови. Минатата година мултимилиардерот го доби најмалиот хавајски остров за 600 милиони долари, а сега си обезбеди и превозник за него. Колку платил за својата нова придобивка, сепак не се соопштува. Ланаи …

Повеќе »

Facebook потврди дека го зема Atlas на Microsoft!

По многу шпекулации Facebook официјално потврди дека ќе се здобие со платформата за реклами Atlas од Microsoft. Според податоците на Ad Age трансакцијата ќе изнесува меѓу 30 и 50 милиони долари. Тоа е исклучително важен чекор за Facebook, бидејќи Atlas ќе им овозможи на социјалната мрежа да понудат интернет рекламирање …

Повеќе »

Кој континент има најмногу милијардери?!

Азија е континент со најмногу милијардери, а потоа Северна Америка и Европа, според објавеното истражување на кинеското списание “Хурун рипорт”. Од вкупно 1453 лица со состојба над 1 милијарда долари во јануари 608 се од Азија, 440 се од Северна Америка и 324 се од Европа. САД продолжуваат да водат …

Повеќе »

Се продаваат дел од акциите на Mail.ru

Познатиот руски бизнисмен Алишер Усманов објави за продажба дел од акциите кои ги поседува во друштвото mail.ru, а целта е да бидат привлечени 559 милиони долари. Според податоците на агенцијата Блумберг, за продажба се понудени 15,5 милиони акции по цена меѓу 3,25 до 36 долари. мail.ru е втората по големина …

Повеќе »

Такси на иднината

Taxi BP е проект на Универзитетот за дизајн и уметност во Будимпешта кој во моментов е во развој на темата “Мобилност на иднината”. Обликот на каросеријата е прилагоден на сообраќајот во унгарската престолнина. Целта на дизајнерот била да се обезбеди возило за големите градови во 2046 година Од една страна, …

Повеќе »