ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Познатите брендови кои се на работ на опстанокот

Многу брендови се издигнуваат и паѓаат со модата и со економските промени во светот. Некои од поголемите доминираат толку долго во својата област, што дури ни е тешко да си го замислиме секојдневниот живот и без нив. Тие успеваат да одговорат соодветно на секоја бизнис бура и да заработат добивка …

Повеќе »

140 тони суперкомпјутер ќе го предвидува времето во Велика Британија

Велика Британија планира да создаде 140-тони суперкомпјутер, кој прецизно ќе ги предвидува каприциозните временски услови на Островот, пишува Bloomberg. Машината е дело на Cray Inc и ќе чини 97 милиони фунти или 157 милиони долари и ќе биде 13 пати побрз од технологијата на IBM, користена од државната метеоролошка служба. …

Повеќе »

Тој може да троши 1 милион долари на ден и ќе има пари за 220 години

Десет луѓе во светот можат да си дозволат да потрошат по 1 милион долари на ден и покрај тоа што имаат доволно пари за најмалку 100 години. Најбогатиот човек на светот, Карлос Слим од Мексико, поседува 80 милијарди долари. На Слим му се потребни 220 години, за да ја потроши …

Повеќе »

Бензинот во САД веќе е поефтин од млекото

За прв пат од 22 декември 2010 просечната цена на мало на бензинот во САД падна под 3 долари за галон (околу 79 центи за литар), пренесува ТАСС, повикувајќи се на Американската автомобилска асоцијација. Причината е наглото паѓање на цената на нафтата на светските берзи. Од крајот на јуни, годинава …

Повеќе »

Фабрика во Мексико произведува вода од млеко

Новата фабрика на Nestle во Мексико е опремена со технологија што овозможува екстракција на вода во процесот преработка на млеко, соопштуваат од gradina.mk. На овој начин најголемата прехранбена компанија во светот станува и првата која го развила ова целосно автономно производство, пишува Bloomberg. Капацитетот на инсталацијата е 1,6 милиони литри …

Повеќе »

Луксузно опремена – Panamera ексклузивна едиција

Исклучителен луксуз и сеопфатни стандардни карактеристики нуди новата едиција на Porsche Panamera. Направена во ексклузивната фабрика, во ограничен број од само 100 примероци кои ќе бидат испорачани во светски рамки. Базирана на Panamera Turbo S Executive, со 570 КС (419 kW), врвното издание има големо меѓуоскино растојание и голем простор …

Повеќе »

Зошто кината во САД ги забранија Google Glass

Очилата Google Glass да бидат забранети во киносалите насекаде во САД, одлучи Националното здружение на сопственици на кина и здружението на Кина на Америка. Одлуката е дел од континуираната политика на „нулта толеранција”, која двете организации ја спроведуваат во однос на „носиме рекордери”.

Повеќе »

Креаторот на Android го напушти Google

Енди Рубин, кој е одговорен за создавањето на оперативниот систем Android, ја напуштил компанијата, информираат од Wall Street Journal. Од Google ја потврдија информацијата на весникот, а во соопштението на главниот извршен директор Лари Пејџ се вели: „Сакам да му посакам на Енди се најдобро. Со Android тој создаде нешто …

Повеќе »