ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Акционерите го напуштаат Fiat

Акционери во Fiat го употребија своето право да заработат инвестиции за 463,6 милиони евра пред финализирање на договорот за спојување со американската Chrysler Group, соопштија од компанијата. Биле поднесени апликации за околу 60 милиони акции по цена 7,727 евра за готово. Откупените акции ќе бидат понудени на останатите акционери по …

Повеќе »

Google се насочува и кон развојот на лекови

Компанијата Calico во која главен инвеститор е Google, откри потенцијално партнерство со производителот на лекови AbbVie што ќе биде во вредност од 1,5 милијарди долари и ќе биде со цел истражување. Одлуката го забележува влегувањето на потенцијално голем играч во развојот на лекови, поврзани со возраста, пишува Wall Street Journal. …

Повеќе »

Bloomberg се враќа кај Bloomberg

Како градоначалник на Њујорк Мајкл, Блумберг работеше за симболичниот 1 долар месечно. Сега сепак мултимилиjардерoт може повторно да смета на сериознa плата – бидејќи се враќа како шеф на својата новинска агенција Bloomberg. Од таму вчера соопштија дека до крајот на годината актуелниот директор Даниел Доктороф ќе ја напушти функцијата …

Повеќе »

Се формира колона пред продавниците на Apple за iPhone 6

Иако очекуваниот iPhone 6 сеуште не е е прогласен и претставен официјално, веќе се наоѓаат ентузијасти кои се редат во очекување на предводникот на Apple, пишува CNBC. На 5-тa авенија во Њујорк, каде што се наоѓа најпознатaтa продавница на компанијата, се оформи опашка од нетрпеливи и посветени фанови на компанијата …

Повеќе »

Мексико Сити започна изградба на футуристички аеродром

Новиот меѓународен аеродром на површина од 11 400 хектари ќе биде изграден во Мекскио Сити. Во изградбата на новиот аеродром ќе бидат инвестицирани над 9 милијарди долари, и ќе има 6 патеки и ќе опслужува 120 милиони патници годишно. Новиот објект ќе биде со четири пати поголем капацитет од сегашниот …

Повеќе »

Wizz Air пушта следење на летови во живо на вашиот сајт

Најголемата нискотарифна авиокомпанија во Централна и Источна Европа Wizz Air, денеска претстави функција за следење на летови во живо во сајтот wizzair.com. Функцијата Flight Information Tool на патниците им овозможува да го проверат статусот на своите летови во реално време, покажувајќи ги сите летови за денот, вклучувајќи го задоцнувањето или …

Повеќе »

Кој е најбогатиот човек во втората најголема економија во светот?

Непосредно пред излегувањето на берзата во Њујорк на кинескиот онлајн трговец имал нето состојба од 21,8 милијарди долари. Средствата вклучуваат удел во најголемата кинеска компанија за е-трговија. Според Bloomberg Billionaires Index, најбогатиот Кинез веќе е 49-годишниот основач на Alibaba, Џек Ма. Ма поседува и речиси половина од компанијата-мајка на Alipay …

Повеќе »

iPhone 6 со сопствен платежен систем

Apple планира партнерство со основни платежни мрежи, банки и трговци на мало. Технолошкиот гигант работи со Visa Inc, MasterCard и American Express Ko, пишува Bloomberg. Новиот систем ќе им овозможи на корисниците да го користат смартфонот, наместо да користат кредитни и дебитни картички при купување од продавници. Платежниот систем ќе …

Повеќе »

Каков промет се оствари денес на берзата во Македонија

На 01.09.2014 година на Македонската берза е остварен промет од редовното тргување од 8.566.139,78 денари (139.293,39 евра) од кои 8.555.139,78 денари се остварени на Официјалниот пазар, додека на Редовниот пазар се истргувани хартии од вредност во вредност од 11.000,00 денари. Официјалниот пазар учествува со 99,87% во остварениот промет, додека Редовниот …

Повеќе »