ПРЕТПРИЕМНИШТВО

New York Times пушта поевтино и пократко печатено издание

Еден од најпопуларните американски весници – New York Times, планира да лансира на пазарот пократко и поевтино печатено издание. Целта е да се најде рамнотежа помеѓу она што читателите сакаат да го добијат како содржина и тоа колку се подготвени да платат за него, информираат од Mashable. Во последно време …

Повеќе »

Сопственик ги забрани најгласните деца во ресторан

Сопственик на еден ресторан во американската сојузна држава Калифорнија го забрани пристапот на бучните деца во локалот. Уште пред 2 години Крис Шејк, сопственикот на “Пештерата на стариот рибар” во Монтереј објави дека ресторанот повеќе нема да нуди високи столици за деца. Неодамна правилата за малите клиенти биле дополнително затегнати. …

Повеќе »

“ЛУКОИЛ Македонија” повторно прогласена за најдобро претпријатие во Групацијата ОАД ЛУКОИЛ надвор од Русија

Групацијата “ЛУКОИЛ” – една од најголемите меѓународни нафтено-гасни компании ја прогласи компанијата “ЛУКОИЛ Македонија” за најдобрa компанија помеѓу своите фирми-ќерки кои оперираат во триесет земји од светот, надвор од Русија. Со решение на раководството на Компанијата “ОАД ЛУКОИЛ”, ЛУКОИЛ Македонија ДООЕЛ Скопје по втор пат се здоби со признание за …

Повеќе »

Акциите на Македонски Телеком денес со најголем пораст

На 01.08.2014 година на Македонската берза е остварен промет од редовното тргување од 3.513.429,61 денари (57.125,41 евра) од кои 3.510.129,61 денари се остварени на Официјалниот пазар, додека на Редовниот пазар се истргувани хартии од вредност во вредност од 3.300,00 денари. Прометот од редовното тргување со акции на дневно ниво бележи …

Повеќе »

Што да не купуваме од Amazon?

Не секогаш американскиот гигант во онлајн продажбата Амазон (Amazon) е најевтиното место за шопинг, покажува истражувањето, пренесува Маркетуоч. Минатата недела Амазон ги објави финансиските резултати за вториот квартал, и за 52-риот последователен квартал продажбата на компанијата, достигна двоцифрен раст. Приходите беа над 19 милијарди долари или 23 отсто повеќе на …

Повеќе »

Се продава чанта со 1000 година гаранција

Компанијата за луксузни производи The House of Borgezie создаде чанта за 178 000 долари, која има 1000 години гаранција. Чантата Le Palais е начичкана со скапоцени камења. Не е голема, но располага со кармин и телефон. Таа е инспирирана од портите на Бакингемската палата и има геометриски дизајн кој потсетува …

Повеќе »

“Лукоил” се разделува со бизнисот во Украина, го продава на Австријците

Руската нафтена компанија “Лукоил” се договорила да продаде 240 бензински пумпи и 6 нафтени бази, на австриската AMIC Energy Management, соопшти сајтот Mediapool. “Продажбата на синџирот на бензински пумпи и на нафтените бази во Украина на AMIC ќе им овозможи на “Лукоил” да ја оптимизираат структурата на средствата и системот …

Повеќе »

Кога се очекува продажбата на iPhone 6

Новиот паметен телефон на Apple – iPhone 6, може да се појави на пазарот подоцна од очекуваното. Apple можеби планира да го лансира iPhone 6 на 14 октомври, бидејќи самиот месец ќе биде исклучително напорен за компанијата, пишува Ричард Педи од MacRumors, повикувајќи се на извор од гигантот. Истиот извор …

Повеќе »

Продаваат 8 милиони акции на Манчестер Јунајтед

Фамилијата Глејзер ќе се раздели со 8 милиони акции или 5% од капиталот на фудбалскиот тим Манчестер Јунајтед, пишува Financial Times. Имајќи ја предвид цената на акциите на клубот при затворањето на вчерашната трговија – 19,31 долари за готово, сопствениците ќе заработат средства во вредност од околу 154 милиони долари …

Повеќе »